Nenechajte si ujsť novinky zo sveta homeopatie! [wysija_form id="1"]

Soľ v Studničkách – esej o homeopatiku Natrium muriaticum

 

Tento článok je kapitolou z knihy “Studánky – obrazy dětí v homeopatických lécích“, ktorá vyšla vo vydavateľstve Modrý Peter.

Táto kniha nie je len opisom charakteristických znakov homeopatických liekov u detí, ale vo svojich príbehoch a obrazoch navodzuje u každého lieku jeho atmosféru, základný dojem, ktorý je dôležitý pre určenie správneho lieku pre konkrétneho klienta. Nechýbajú v nej ani typické príklady predpísania popisovaných homeopatík v praxi. Po prečítaní tejto pútavej materie mediky budete sami nadšene objavovať v každom dieťati studničku jeho života – prameň jeho pravého ja.

Natrium muriaticum je v homeopatii používaný názov látky, ktorú každý z nás dôverne pozná ako kuchynská soľ, chlorid sodný. Slovo muriaticum sa začalo používať koncom 18. storočia na označenie chlóru a chloridov. Je odvodené od názvu kyseliny chlorovodíkovej – acide muriatique (franc.). Starý názov kyseliny chlorovodíkovej je kyselina morská alebo duch soli. Názov len potvrdzuje známu skutočnosť, že všetka soľ pochádza z mora.

Soľ je nevyhnutná pre život a dobré zdravie a pomer soli a vody je veľmi dôležitý pre náš metabolizmus. Ľudia trpiaci astmou a sennou nádchou sa často liečia tak, že bývajú v soľných baniach kvôli ich unikátnej mikroklíme, ktorá je mimoriadne čistá a zbavená všetkých vzdušných nečistôt. Soľ sa považuje za “prvé antibiotikum”.  Konzervuje potraviny dvoma spôsobmi: 1. odstráni vodu z buniek, vysuší ich (mumifikácia), 2. dehydratáciou zabíja mikroorganizmy, ktoré by mohli potraviny poškodiť.

 

V japonskej kultúre má soľ očistnú funkciu.

Bohyňa Izanagi sa po návrate z ríše mŕtvych očistila v slanej vode. Po návšteve niekoho nepríjemného Japonci posypú prah svojho domu a tiež miesta, na ktorých sa zdržiaval. V semitskej oblasti soľ od staroveku potvrdzuje priateľstvo a pečatí zmluvy, ktoré sú neporušiteľné. Keď Arabi alebo Židia s niekým jedli soľ a chlieb, vzniklo tým nerozlučné priateľstvo. Spomeňme si aj na náš zvyk vítať vážených hostí chlebom a soľou. Soľnička  na našich stoloch nie je kvôli nedôvere v schopnosti kuchára, ale je to prejav úcty a dôvery voči tým, ktorí k nám prichádzajú.

V Biblii sa prikazuje ku každej obeti pridať soľ.

V tomto zmysle má soľ posvätný význam, ktorý bol známy aj starým Grékom. Rimania mali vo zvyku posypať rozvaliny dobytých miest. Tým ich obetovali bohom a zároveň si tak zabezpečili, aby zostali neobývané. Po narodení dieťaťa dávali Rimania novorodencovi soľ, aby získalo múdrosť. Židia zas potreli telíčko novorodenca soľou, aby bolo verné pravde a malo pevný charakter. Tieto zvyky sa preniesli aj do liturgie krstu u kresťanov, kde soľ symbolizuje múdrosť a duchovnú výživu. V Biblii sa spomína tiež význam slaná krajina – krajina, ktorá je suchá, tvrdá a pustá. Ale keď sa hovorí o Ježišovi, že je soľou zeme, myslí sa tým, že je jej svetlom.

soľ

Soľ sa získava odparovaním morskej soli. Preto ju v stredoveku tiež označovali ako oheň z vody. V alchýmii bol termín Sal (soľ, lat.) Jedným z najdôležitejších, aj keď neznamenal chlorid sodný. Bol to oveľa všeobecnejší pojem, ktorý vychádzal zo starovekej antickej filozofie štyroch prvkov. V alchýmii sa však štyri prvky obmedzili na tri piliere (arkány), z ktorých je tvorený celok sveta: Sal (soľ, telo, princíp prirodzenosti), Sulfur (síra, duša, fixný princíp) a Merkúr (ortuť, Duch, prchavý princíp).

Na kruhu štyroch prvkov môžeme umiestniť síru do horného bodu Ohňa, ortuť do dolného pólu Vzduchu a soľ na horizontálnu líniu kolmú na vertikálnu spojnicu predchádzajúcich dvoch elementov. Táto horizontálna línia spája prvok Vody s prvkom Zeme. Je to hmotná línia medzi rozpustením a kryštalizáciou, medzi prispôsobivosťou a fixáciou, medzi emóciami a telom. Zároveň je táto horizontálna línia uprostred medzi elementmi Ohňa a Vzduchu, a tak má úlohu sprostredkovateľa spojenia medzi Sulphurom (dušou) a Merkúrom (Duchom). Z tejto koncepcie vychádzali tiež niektorí mystici (Jakub Böhme) a nemecká naturfilozofia (F.  Schelling, G.W. F. Hegel).

Soľ v homeopatii

Tak ako priateľstvo sa rozpustí a znovu objaví, tiež soľ sa veľmi ľahko rozpustí vo vode a opäť vykryštalizuje. Svojím charakterom je introvertná, pretože nasáva vodu, je hygroskopická. Na úrovni emócií to znamená ponorenie emócií (vody) do svojho vnútra. Obracia sa späť (Lotova žena), je konzervatívna.Človek, ktorý potrebuje homeopatický liek Natrium muriaticum neprejavuje emócie, je uzavretý. Je citlivý hlboko vo vnútri, ale na povrchu sa zdá, že sa ho nič nedotýka. Je to preto, lebo už nechce byť zraňovaný. Vytvára okolo seba pevnú stenu, suchú a tvrdú púšť, cez ktorú je ťažké preniknúť k oáze uprostred. Ľudia v stave Natrium muriaticum sú mimoriadne uzavretí, zdržanliví, ale aj smutní a osamelí. Túžia po priateľstve a vzťahu, ale zároveň im v tom bráni strach zo zranenia ich citov. Je tu konflikt medzi kryštalickou sebaobranou a rozpustením sa vo vzťahu k iným ľuďom. Keď už sa im podarí vytvoriť vzťah, sú veľmi verní. Natrium muriaticum má pocit, že ho matka odmietla, nikdy neocenila, že uprednostnila súrodenca. U detí tohto typu sa veľmi často stretávame s tým, že dieťa sa vždy pozrie na matku, keď sa ho na niečo spýtame, pretože hľadá u nej potvrdenie. Okrem náklonnosti a potvrdenia deťom Natrium muriaticum chýba materská starostlivosť a pozornosť.

samota

Tento typ nie je veľmi bežný v ranom detstve. Stretávame sa s ním až v prvých triedach základnej školy, ale hlavne až u dospievajúcej mládeže. Deti Natrium muriaticum sú nápadne zdržanlivé, slušné, veľmi upravené, rýchlo reagujú na napomenutie rodičov, ktorí sa na ne môžu plne spoľahnúť, pretože sú veľmi zodpovedné a pedantné. Sú dobrí poslucháči, pretože sú empatickí a málovravní. Vnútorne však absorbujú bolesť iných. Zostáva v nich a vracajú sa k nej v myšlienkach.

Natrium muriaticum je samotár v každom veku. Rád má kontakt s jednotlivcami, ale vyhýba sa väčším skupinám. Emočné zranenia kompenzuje introvertnosťou. Pôsobí často chladne a nezúčastnene. Neplače pred inými ľuďmi a neznáša utešovanie. Pred spaním si predstavuje všetky nepríjemnosti, ktoré sa mu stali v ten deň alebo v minulosti. Rád spí na ľavej strane. Ako by si tým chcel chrániť svoju citlivú ľavú stranu, ktorá patrí podvedomiu a citom.

čítanie v lese

Je veľmi citlivý na akýkoľvek zármutok, najmä keď je spojený s prerušením vzťahu, rozchodom v láske, alebo definitívnym rozchodom smrťou. Zle znáša tiež zosmiešňovanie, odmietnutie a poníženie. Nedokáže zabudnúť. Nikdy neprejaví svoju citlivosť a pocit menejcennosti. Za každých okolností sa snaží udržať si kontrolu. Miluje hudbu, pri ktorej môže byť bezpečne v kontakte so svojimi emóciami. Rád si tiež číta. Bojí sa zlodejov, úzkych priestorov, výšky, hmyzu a chorôb.

Pôsobí predčasne vyspelo. Preto prekvapí informácia, že začal hovoriť neskoro, niekedy okolo 2. roku života. Nie je to tým, že by bol zaostalý, ale je veľmi citlivý na výsmech a kritiku. Preto začne hovoriť až keď si je istý, že mu to pôjde dobre. Jedného dňa prekvapí rodičov plynulou rečou. Týka sa to aj chôdze. Neskôr začne chodiť.

Veľmi potrebuje lásku, ale neprejaví túto potrebu, a tak sa matka domnieva, že o maznanie nestojí. Preto sa mu nevenuje toľko ako súrodencom. Bludný kruh sa tak uzavrie. Nakoniec je presvedčený, že je úplne menejcenný, nemilovateľný a samoobviňuje sa. Keď už nedokáže kontrolovať svoje emócie, môže sa prejaviť hystéria a hlasné vzlykanie. Je to ako keď sa pretrhne priehrada a voda sa dramaticky valí von prasklinou pod veľkým tlakom.

Rôzne ťažkosti Natrium muriaticum sa zhoršujú na slnku. Slnko má tendenciu otvárať kvety a odpariť vodu z povrchu zeme. Je to protiklad k sebaobrannej introvertnej povahe tohto lieku. Neprekvapí nás, že tieto deti reagujú na more, buď zlepšením alebo zhoršením.Klasickým príznakom je zhoršenie o 10.00 dopoludnia. Podľa čínskych orgánových hodín je to hodina sleziny a prvku Zeme. Podľa tradičnej čínskej medicíny je slezina zodpovedná za transport a prenos v rámci organizmu. To, čo bolo absorbované žalúdkom, je prenášané slezinou do celého organizmu. Je to v súlade s myšlienkou sprostredkovateľa, ktorú prisúdila soli stredoveká alchýmia.Natrium muriaticum má výraznú periodicitu ťažkostí. Môžu to byť periodicky sa objavujúce alebo zhoršujúce sa bolesti hlavy, astma, ekzém, akné alebo alergická nádcha. Tieto detí mávajú často nejaký druh alergického ochorenia.Chutí im soľ a ryby. Odmietajú mastné jedlá, kuracie mäso. Majú radi mlieko (téma matky), alebo ho odmietajú. Uprednostňujú studené nápoje. Potrebujú mať jedlo na tanieri pekne upravené a potraviny navzájom oddelené. Neznášajú jedlá varené v jednom hrnci.

Koža je veľmi suchá, alebo príliš mastná, často s vyrážkami. Zapálené sú aj sliznice. Natrium muriaticum máva vyrážky na hranici vlasov (seborea, ekzém), alebo na okraji pier (herpes), kde sa stretáva vnútorné a vonkajšie prostredie. Pery sú popraskané a praskliny sú aj v kútikoch úst. Úzka horná pera je prejavom kontroly a uzavretosti. Nápadným vonkajším znakom tohto lieku je chudá šija. V puberte, zvlášť dievčatá majú problém so štítnou žľazou. Sklon k zadržiavaniu sa prejavuje zápchou. Telesne sú tieto deti chudé a krehké.

PRÍPAD Z PRAXE 

Rodičia priviedli na vyšetrenie šestnásťročného chlapca kvôli výraznej uzavretosti. Už dvakrát bol vyšetrený psychiatrom s výslednou diagnózou – introverzia. Nekomunikuje takmer vôbec s rodičmi. Počas niekoľkohodinovej jazdy autom na vyšetrenie nepovedal ani slovo. Uzavretý je asi od desiatich rokov. Zdá sa mu, že je iný. Má pocit, že mu nikto nerozumie. Nič nepovie, takže je mu skutočne ťažko rozumieť.

Narodil sa predčasne. Pôrod bol vyvolaný umelo, pretože odtiekla plodová voda. Niekoľko dní bol v inkubátore a triasol sa. Keď mal 1,5 roka, mama ochorela a musel byť u starej mamy 8 mesiacov. V prvých rokoch života dokázal komunikovať, ale vždy sa štítil dotykov.

Chutí mu slané, sladké, kuracie mäso. Jedlo si vždy prisáľa. Nezje zeleninu ani ovocie. Je alergický na potraviny. Má atopický ekzém v zákolenných a lakťových jamkách. Ráno má červený krk. Svrbenie sa zhorší škrabaním. Niekedy ho svrbí celé telo. Je z toho veľmi nervózny. Má tiež dermografismus a akné na chrbte. Neznesie šál, alebo zapnutý gombík na krku.

strach zo zlyhania

Rodinná anamnéza: mama – časté herpesy, otec – senná nádcha, brat – atopický ekzém a celočná alergická nádcha, starý otec – Hodgkinova choroba, druhý starý otec – diabetes mellitus, teta – karcinóm ženských pohlavných orgánov.

Veľmi mu záleží na vzhľade. Keď ide von, musí byť dokonale upravený. Aj doma je vždy vyobliekaný. Je vysoký, štíhly. Pôsobí korektne, ale nehovorí spontánne. Počas rozhovoru má prekrížené ruky na prsiach. Je veľmi citlivý na nespravodlivosť. Keď niekto povie niečo hovorovým jazykom, povie, že tomu nerozumie. Vyžaduje, aby všetko bolo povedané veľmi presne. Dianie pozoruje z diaľky. Nič pritom nepovie. Vadia mu konflikty. Radšej ustúpi. Nikdy ho nepriťahoval šport. Je mierne zimomravý. Hovorí, že sa vyhýba komunikácii s ľuďmi, ktorí sú starší ako 30 rokov. Neverí im. Neznáša dotyky starších ľudí, najmä rodičov. Neverí, že ho rodičia majú radi. Hovorí, že dospelých už nič nemôže ohroziť, už majú niečo za sebou a o nič už nemôžu prísť. On ešte nič nedokázal. Má pocit, že ním pohŕdajú. Rodičom sa nepáči to, že sa  mu zhoršil prospech. Cíti sa neuznaný a nemilovaný. Nesnaží sa však urobiť niečo pre to, aby sa to zmenilo k lepšiemu.

Predpísal som mu homeopatikum Natrium muriaticum, pretože veľa symptómov (rubrík) ho potvrdzuje: uzavretosť; introverzia; nechuť odpovedať; averzia k dotykom; nízka sebadôvera; blud, že je kritizovaný; citlivosť na nespravodlivosť, pocit opustenosti; ochorenie zo zanedbania matkou; skrýva sa; prispôsobivosť; strach zo zlyhania; chuť na slané; chuť na kurča, hrdlo zvonka – šaty zhoršujú; nos – senná nádcha; chrbát – svrbiace vyrážky; chrbát – vyrážky na krku; atď.

Kontrola po mesiaci a pol

Po uplynutí jeden a pol mesiaca po podaní Natria muriatica 1M došlo u neho podľa vyjadrenia rodičov k obrovským zmenám. Bol oveľa otvorenejší, viac rozprával a začal sa učiť. Nemal alergické prejavy, len keď zjedol kurča. Dokáže sa už niečo spýtať, ale je ešte zjavné, že sa kontroluje. Stále má pocit, že iní ho pozorujú a myslí si, že nie je dosť dobrý. Preto je uzavretý, aby nepriťahoval na seba pozornosť. Iní by mohli o ňom povedať niečo nepekné. Akné na chrbte pretrváva, ale začal z vyrážok vytekať belavý hnisavý výtok.

Kontrola po štyroch mesiacoch 

Nemá ekzém, ani svrbenie. Na chrbte ostali po akné len stopy vo forme farebných zmien na koži v miestach, kde boli vyrážky. Môže jesť kurča bez alergických prejavov. Nepotrebuje už toľko soliť ako predtým. Má výborný prospech v škole. S rodičmi komunikuje úplne normálne. Už nemá pocit, že je menejcenný a že ho niekto pozoruje. Našiel si priateľku. Je veľmi šťastný.

Autor: MUDr. Vladimír Petroci

Foto: pixabay.com

 

 

 

Leave a reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.