Nenechajte si ujsť novinky zo sveta homeopatie! [wysija_form id="1"]

Stretnutie s dušou hluchaviek

hluchavka
 
hluchavka

Je leto a v záhrade omamne voňajú bylinky. Šalvia, bazalka, majoránka, oregano, medovka, mäta, rozmarín, tymián vyvolávajú domácky pocit rodinného tepla, radosti zo života, kuchyne plnej slnka a stredomorskej pohody. Skupina rastlín z čeľade hluchavkovitých sa aj mne stali blízkymi priateľmi. Boli jednou z prvých skupín homeopatických liekov, ku ktorým som si vytvoril osobný vzťah.

Stachys recta a zočina

Začalo to tým, že som koncom 90-tych rokov hľadal pomoc pre moju manželku. Prichádzalo jej z očí. Na Strednom Slovensku sa tento jav volá zočina. Je to stav porobenia, urieknutia, energetického vampirizmu, stiahnutia životnej energie.

Zočina sa prejavuje náhle vzniknutou slabosťou, bledosťou, závratmi a pocitom na vracanie.  Jedna známa ma upozornila, že v ľudovom liečiteľstve sa na tento stav používa umytie sa v odvare z bylinky, ktorá sa veľmi podobá na hluchavku – čistec rovný – stachys recta. Iní odporúčajú v takomto stave pálenie uhlíkov a preventívne nosenie červenej stužky na zápästí, najmä u detí. Ak ste boli v Turecku, určite ste si všimli veľké množstvo suvenírov s modrým okom. Tento symbol má chrániť pred zlým pohľadom a urieknutím.

Proving Stachys recti

Poprosil som lekáreň v Nitre, aby pripravili tento liek. Odvtedy ho manželka nosí so sebou a keď jej prichádza zle, hneď ho použije. Spolu s inými slovenskými a českými homeopatmi sme urobili aj proving (skúška lieku), pri ktorej sme zistili príznaky tohto lieku. Kolegovia nevedeli aký liek skúšame. Napriek tomu dvaja povedali, že cítia mätu. Iní hovorili o tom,  že sú veľmi ospalí, neschopní sústrediť sa, zabúdali. Mali pocit akoby strácali vedomie a odchádzali z tela. Iní zas boli euforickí, rozjarení.

Celkové príznaky zahŕňali pocit veľkej únavy, chladu, očisty, chuť na alkohol, chýbanie vnímania sladkej chuti alebo veľká chuť na sladké, nechutenstvo.

Z lokálnych príznakov to boli bolesti čela, horúčava v hlave, nádcha alebo upchatý nos, zvýšená citlivosť na pachy, bolesti v oblasti lopatiek, stŕpnuté, ťažké končatiny, mravčenie a znecitlivenie na koži.

Spánok bol v polohe na chrbte a veľmi osviežujúci. V snoch sa objavovala téma smrti, nebezpečenstva, paralýzy, cestovania, sexuality.

Jednej kolegyni do pol hodiny po užití tohto lieku Stachys recta nos odpuchol. Povedala, že posledné 3 mesiace nemohla dýchať nosom. Stalo sa to po tom, čo jednej rómskej klientke odmietla dať homeopatická liek, ktorý si žiadala. Vzápätí začala mať nádchu, ktorá jej nie a nie ustúpiť. 

Silné oči

U ďalšej kolegyne sa neskôr ukázalo, že Stachys recta je jej konštitučný liek. Odmala mala “silné” oči. Niektorým ľuďom v jej blízkosti prichádzalo zle. Niekoľko rokov sa nemohla priamo pozerať na vlastné dieťa, aby mu neprišlo zle. Novorodenec susedy dostal vysoké teploty, keď ho podržala na rukách. Mala aj jasnovidné schopnosti. Medzi jej predkami boli dedinské čarodejky.

zočina

Niektorí ľudia na ňu reagovali podráždene a neznášali ju. Nevedela prečo. Stávalo sa jej, že na ňu vyskočil cudzí človek na ulici s tým, že sa na neho zle pozerá. Ona sama takmer neprežila útok dvoch študentov medicíny zo zahraničia, ktorí ju napadli večer v bratislavskom parku a chceli ju rituálne obetovať. Bola si istá, že v minulých životoch opakovane zomrela násilnou smrťou.

Jej mama bola extrémne prísna, chválila sa, že ju ovláda pohľadom. Odmalička bývala sama. Ale to jej až tak nevadilo. Hlavne sa chcela chrániť pred mamou. Preto ocka prosila o vianočný darček – klietku, v ktorej by sa schovala pred mamou. Jej reakciou na túto dominanciu bola vzdorovitosť.

Po lieku Stachys recta výrazne schudla a začala pôsobiť milšie, príjemnejšie, bola pokojnejšia. Ako najväčšiu zmenu vnímala to, že už mohla vyjsť na slnko bez klobúka a dokonca sa opaľovať. Predtým neznášala slnko (bolesti hlavy) a vyhovovalo jej len sychravé počasie ako pri močiari. Po lieku Stachys recta jej ustúpil zápal obličiek a mala oveľa viac energie. Svoje prepustenie zo zamestnania prijala so stoickým pokojom, čo prekvapilo všetkých, ktorí ju poznali, urobila závažné životné rozhodnutia a začala žiť naplno nový život. V jej prípade šlo o opačný pól, nie ona bola postihnutá urieknutím, ale iným ľuďom prichádzalo z očí v jej blízkosti. 

Znaky hluchavkovitých

Tak sa stalo, že sme objavili Stachys recta pre homeopatiu.

Odvtedy sa stalo toto homeopatikum veľmi populárne a podľa lekárne Homeo Centrum sa predáva ako teplé rožky. Umožňuje to skutočnosť, že je ľahké ho používať. Výborne pomáha pri rôznych druhoch energetického útoku, ktorý je sprostredkovaný zlým pohľadom, slovom, myšlienkou. Môžeme ho skúsiť aj pri rôznych druhoch zámerného porobenia a magických útokoch.

V nasledujúcich rokoch som uskutočnil skúšky lieku s ďalšími troma liekmi zo skupiny hluchaviek.

levanduľa

Bola to levanduľa, bazalka a rozmarín. Postupne sa vykryštalizovali spoločné znaky celej tejto čeľade rastlín. Sú vhodné pre ľudí, ktorí sú navonok veľmi extrovertní, priateľskí a milí, ale do svojho vnútra nikoho nepustia. Sú otvorení a uzavretí zároveň. Na symbolickej úrovni by sme to mohli spojiť s obrazom benzénového jadra, ktoré je vo forme chemickej zlúčeniny fenol zodpovedné za aromatičnosť týchto byliniek. Benzénové jadro sa v chémii znázorňuje ako kruh. Pripomína mi to kruh, ktorým sa čarodejnica chráni pred pôsobením nečistých síl. Zároveň je hranicou, ktorá oddeľuje vnútro od vonkajška.

Neskôr sa v praxi ukázalo, že ľudia, ktorí potrebujú homeopatiká zo skupiny hluchaviek boli vo svojom živote často zraňovaní a pod veľkým tlakom. Ich spôsob ako sa s tým vyrovnali bolo vtipkovanie, veselosť, príjemné, milé správanie. Nikto v ich okolí netušil aké peklo zažívajú vo svojom osobnom živote. Akoby urobili vo svojom vnútri jasnú čiaru, ktorou oddelili svoje trápenie od správania sa navonok. Vzťah ku alkoholu , citlivý nos, aromatičnosť, dezinfečné účinky, u týchto bylín súvisí s myšlienkou destilácie, oddelenia špinavého od čistého, smútku od radosti, hmoty od ducha.   

K ďalším znakom ľudí zo skupiny lamiaceae (hluchavkovité) patrí veľká ambicióznosť a pedantnosť. Chcú dokázať, že sú schopní a zaslúžia si uznanie. Majú aj umelecké sklony a túžia po nezávislosti. Majú blízko k alternatívnej medicíne, filozofii, psychológii, ezoterike. Ak poznáte systém Jana Scholtena, je to kombinácia prvkov: nátrium (uzavretosť), fosfor (komunikatívnosť), perióda striebra (ambicióznosť, pedantnosť,tvorivosť), lantanoidy (nezávislosť, psychológia, ezoterika).

Telesné symptómy

Na telesnej úrovni skoro vždy sa tu stretneme s kŕčmi. Ak myslím na niektorý z týchto liekov, vždy sa spýtam na kŕče. Ak ich nemá klient v nejakej forme, začnem pochybovať o tom, či ide o lamiaceae. Veľmi dobrým potvrdzujúcim znakom sú aj časté ochorenia v oblasti malej panvy, najmä zápaly močového mechúra, močovej rúry, obličiek, maternice, vaječníkov.

citrusy, oranžová

Je to oblasť druhej čakry, ktorej farbou je oranžová. Zrejme to nebude náhoda, že títo ľudia majú veľmi radi oranžovú farbu a citrusy.

Medzi ďalšie afinity patria problémy s ušami, hrdlom. Často mávajú zápaly čelových prínosových dutín, ktoré sa prejavujú ako bolesti v oblasti čela. S tým súvisia aj zápaly nosa, či už vo forme upchatia nosa, nádchy alebo veľmi citlivého, či otupeného čuchu. Bežné sú aj bolesti v dolnej časti chrbta, bolesti bedrových, kolenných a členkových kĺbov a studené končatiny. Väčšinou sa ich stav zlepšuje pohybom a majú chuť na sladké a na alkohol.  

Prípad z praxe

Pre ilustráciu uvediem prípad z praxe. U mladej ženy sa po pôrode objavila psoriáza. Je veľmi chytrá, inteligentná, komunikatívna. Študovala jazyky. Aktívne sa zaujíma aj o homeopatiu. Je veľmi pedantná, maximalistka. V škole sa učila na samé jednotky. Vo všetkom vždy bola najlepšia. Všetko, čo dosiahla, by si chcela aj udržať. Stojí ju to však veľa síl, pretože ľudia stále od nej niečo očakávajú.  Túži pritom po dobrom dojme, chce každého ohromiť a získať ocenenie. Ale potom je slabá a musí odpočívať. Prvým prejavom vyčerpanosti je zachrípnutosť, neskôr až paralýza hlasiviek a závrate, mravčenie končatín, jazyka, omdlievanie, spazmy v oblasti krku, kašeľ. Bolievajú ju vaječníky. V strese cíti ťažobu na hrudníku a v žalúdku. Má strach z výšky, vtákov, hmyzu, tmy.

Hľadá zmysel vo všetkom. Veľa premýšľa. Je veľmi intuitívna. Je voľnomyšlienkárka. Potrebuje slobodu v myšlienkach, aby ju nikto neobmedzoval vo vyjadrovaní.

Paríž, francúzština

Má rada pekné veci. Veľmi sa jej páči francúzština, ktorou aj plynule hovorí. Veľmi zabúda, často napríklad zabudne nákup v obchode. Pôsobí na ľudí povýšene. Je ironická. Musí si na to dávať pozor, pretože chce, aby ju ľudia mali radi. Je veľmi ľahko ovplyvniteľná, podlieha dojmom, akoby nemala pevné hranice. Vníma veci očami iných ľudí.

Je netrpezlivá. Potrebuje čerstvý vzduch a preto rada otvára okná. Aj bolesti hlavy sa zlepšujú na čerstvom vzduchu Má studené ruky a nohy. V ľavom uchu počuje šumenie. Horšie počuje. Má veľmi citlivý čuch. Keď zaspáva, skoro vždy dostane kŕč do lýtka. Často mala zapálené hrdlo. Bolievajú ju kolená, ramenné kĺby a krížová oblasť chrbta.  Chutí Jej čokoláda, sladké, ale neje ich, lebo má potom hnačku a žáhu. V rodine bola rakovina. Otec mal psoriázu.

Otec mal blízko k alkoholu. Bol zábavný, ale veľmi nespoľahlivý. Mama nemala na deti čas. Mala pocit, že musí byť dobrá vo všetkom, aby sa dokázala sama o seba postarať. Preto sa aj rýchlo vydala, aby unikla z rodiny.  Hovorí, že je ako chameleón. Má veľa tvárí, s každým sa snaží dobre vychádzať a dobre komunikovať, ale potom už nevie kto je. Vysiľuje ju stále dokazovať niekomu, že je perfektná a že dokáže zabávať spoločnosť. Má rada levanduľu, margaréty, slnečnice, poľné kvietky.

V jej prípade všetko ukazovalo na čeľaď hluchovkovitých: kŕče, citlivý čuch, hrdlo, hlas a uši, kašeľ, kĺby (najmä kolená), pocit ohrozenia (ochranný kruh), extrovertná, ale chráni sa, stiahne sa (Nat-p, Carc), ambicióznosť, pedantnosť, hľadanie zmyslu, túžba po slobode prejavovania sa. Okrem toho táto skupina pripomína Carcinosinum kombináciou protipólov vášnivosti a kontroly.  Lamiaceae patria do rakovinovej miazmy. Rakovina sa pritom objavuje v jej rodine.

Rosmarinus officinalis

Chce si udržať dobrú mienku v očiach iných ľudí. Udržať, zachovať spájame s 11. štádiom podľa teórie J. Scholtena. A v 11. štádiu lamiaceae sa nachádza Rosmarinus officinalis. Rozmarín je zároveň liekom, ktorý má veľký sklon k zabúdaniu. Rozmarín pokrýval aj jej kompulzívne správanie. Musela napríklad opakovane kontrolovať, či zamkla auto.

rozmarín

Postupne sme podali tento liek v potencii 30 C a 200 C. Po prvej dávke prechodne cítila pichanie v šiji mala dva dni bolesti hlavy, najmä v oblasti čelových a  čeľustných prínosových dutín. Tri dni po lieku pocítila obrovskú eufóriu.  Celý týždeň mala veľmi veľa energie a stačilo jej spať len štyri  hodiny v noci. Predtým bola vyčerpaná a stále unavená. Psoriáza na chrbte prestala svrbieť a začala blednúť. Nakoniec úplne zmizla. Uvedomila si, že v dome a záhrade má veľa rastlín z tejto čeľade: tymián, rozmarín, levanduľa, mäta, medovka. Má doma aj esencie týchto olejov a rada ich používa. Uspokojuje ju hovoriť po francúzsky, má rada šansóny, Edith Piaf. Miluje Francúzsko, Taliansko, Sardíniu, Korziku.

Vzácny dar hluchaviek

Napriek tomu, že rastlinky z čeľade hluchaviek nevyzerajú veľmi extravagantne, ľudia, ktorí ich potrebujú sú veľmi zaujímaví a málokedy zostanú nepovšimnutí. Rozhodli sa neobťažovať iných svojim utrpením a snažia sa byť príjemní voči svojmu okoliu. Rozdávajú radosť, aj keď vo svojom vnútri zažívajú traumu a bolesť. Je to vzácny dar. Možno preto ich máme radi a pestujeme ich vo svojich záhradkách a v črepníkoch. Sú ako naši priatelia, vďaka ktorým sa cítime dobre.

Autor: MUDr. Vladimír Petroci

Foto: pixabay.com

Leave a reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.