Nenechajte si ujsť novinky zo sveta homeopatie! [wysija_form id="1"]

LILIALES – medzi dokonalosťou a obsesiou

 

Hlavné témy Liliaes a prípad migrény typu Iris versicolor. Preklad článku resie Moonen.

Dr Resie Moonen

Liliales sú veľmi dôležitými liekmi v mojej praxi. Najmä v posledných desaťročiach sa zdá, že čoraz viac ľudí potrebuje lieky z tejto rodiny rastlín. Chcú naplniť svoje ambiciózne ciele a dokonale splniť veľa úloh. Často je u ich prítomná dualita medzi vysokými cieľmi a túžbami (najmä sexuálnou). Sú aktívni a nepokojní. Stále ich niečo ženie dopredu, za stanoveným cieľom.
Liliales ľudia chcú byť súčasťou rodiny, skupiny alebo náboženstva. Potrebujú tento pocit spojenia s inými ľuďmi, s Bohom. Súvisí to s témou začlenenia alebo vylúčenia. Tá je vyjadrená rôznymi spôsobmi u jednotlivých liekov z tohto radu rastlín. Môže to byť viac na duchovnej úrovni (chce byť v spojení s Bohom: Lilium tigrinum, Veratrum, Lilium album) alebo viac na úrovni skupiny ľudí (napríklad Croccus. Ktorý chce patriť do skupiny priateľov), alebo na úrovni príslušnosti k šťastnej rodine (Convallaria.).

U Liliales vidíme výrazne prítomné témy 3. periódy kremíka: vzťahy (rodičia, partner, rodina, priatelia, ostatní, Boh), komunikácia, učenie, príťažlivosť, láska /nenávisť, prezentácia a imidž.

Ľaliotvaré majú dualitu medzi túžbou po dokonalosti, vznešenými cieľmi a duchovnosťou na jednej strane  a potrebou čistoty a nekontrolovanej vášne. Väčšinou nejde ani tak o živelnú sexualitu, ako skôr ale skôr o nadmerné jedenie alebo pitie. Pritom si uvedomujú, že by to nemali robiť. Príkladom by mohla byť vegánska posadnutosť “čistým” jedlom a túžba neznečisťovať telo a dušu nečistým jedlom. Sú tu výrazne prítomné oba póly – vznešený cieľ aj slabosť.
Liliales majú veľkú hľuzu ukrytú v zemi. Naopak, vysoko a dobre viditeľné vo svetle sú pôsobivé kvety. Ľalie predstavujú protiklad svetla a tmy, pier úst a pyskov ohanbia. Často sa u nich objavuje anamnéza zneužívania v detstve, ktorú akoby nič nedokázalo vyliečiť.

Kompenzácia sa dosahuje zvýšenou aktivitou. Fyzicky majú pocit tlaku, často v hlave. Problémy sa zdajú byť neriešiteľné v období, keď trpia. Často ich nafukuje. Môžu mať pocit silného tlaku smerom nadol alebo pulzácie, ako keby bolo niečo vytláčané. Alebo zdá sa im, že majú príliš veľké a niečo ho stláčalo. Mávajú výrazné klaustrofobické, tiesnivé, ťažké pocity, ale nechcú si ich pripustiť.
Napríklald Sabadilla človek so sennou nádchou kýchne nie raz, ale kýcha často a silno.

Základná téma Liliales je to, že chcú žiť v Božej milosti a v skupine blízkych ľudí. Snažia sa udržať si kontrolu, ale vonkajšie okolnosti sú pre nich príliš ťažké na to, aby sa mohli uchytiť v živote.
Táto základná téma vytvára špecifické symptómy mysle, pocitov a fyzické symptómy. Chcú vždy niekam patriť. Boja sa, že budú vylúčení z komunity, rodiny alebo Bohom.

PRÍPAD: Mladé dievča trpí migrénou každý víkend, keď prichádza domov zo školy a tiež, keď je v strese. Keď sa uvoľní, začne mihotanie pred očami a bolesť hlavy. Vtedy vracia žlč a musí byť v tmavej miestnosti.
Veľmi rada hrá hokej, lebo všetci v tíme patria k sebe. Nemohla by robiť individuálny šport, pretože to ľudí stavia proti sebe. Otec žije v Izraeli. Odišiel od jej matky. Má brata a sestru. Mama sa teraz stretáva s mužom, ktorý má tiež dve deti, takže budú tvoriť zmiešanú rodinu. Od svojich dvanástich rokov každý rok lieta do Izraela, aby strávila celé leto s otcom. Mala by robiť tento rok záverečné skúšky, ale nedokáže to kvôli strašným bolestiam hlavy.
Migrénu opisuje takto: “Mihotajúce sa hviezdičky pred očami, takmer nič nevidím. Chcela by som hovoriť, ale nedokážem Raz som mala pocit, že strácam rovnováhu. Nedokázala som chodiť rovno. Akoby mi znecitlivela ľavá noha. Potom som už nemala silu. V rukách mávam necitlivosť a nevidím dobre. V takomto stave ešte nemám bolesti hlavy, je to len začiatok.“
Keď už nastúpi bolesť hlavy, býva väčšinou na jednej strane. Po aure sa objaví tupý pocit v hlave. Neznesie vtedy svetlo a potrebuje ležať v tme. Pri takejto bolesti hlavy je učenie úplne nemožné. (Rubrika: Mentálne sústredenie zhoršuje).

Aura sa objavuje aj trikrát v sobotu. Objaví sa aj pri hokejovom zápase. Blikanie pred očami a necitlivosť rúk spôsobí, že už neudrží hokejku. Potom začne vracať, až kým nejde žlč.

(Všetky tieto príznaky možno nájsť v repertóriu a indikujú Iris versicolor. Dôležitá je tu aj periodicita. Nejde ani tak o konkrétny interval ako o opakovaný výskyt ťažkostí.  U nej sa objavujú bolesti hlavy v týždňovom intervale.
Predpis: Iris versicolor 200 C

Kontrola: Po užití lieku povedala: “Nemala som už žiadne migrény. Pred niekoľkými dňami som mala pocit, že by prichádza migréna. Zdalo sa mi, že vidím chvenie, ale o pätnásť minút to zmizlo. Nerozbolela ma hlava, nemala som auru ani vracanie.
Mám viac energie. Zlepšili sa mi známky v škole. Lepšie sa dokážem sústrediť. Rada hrám hokej a hrám aj na klavíri. Milujem hokejové zápasy, pretože je to skvelý tímový šport. Máme dobrý tím, do ktorého každý patrí. Navzájom sa podporujeme. Prišlo k nám niekoľko nových dievčat. Myslím si, že je dôležité, aby aj ony patrili do tímu.” Chce opäť stráviť leto v Izraeli, hoci jej matka by chcela, aby zostala počas prázdnin doma. Ale ona vysvetľuje: “Chcem vidieť celú otcovu rodinu a byť tam s nimi.” Viac už o tom nechce hovoriť.  Zdá sa, že je to pre ňu ťažká téma. Takáto situácia – rozdelená rodina v dvoch rôznych krajinách má v sebe niečo takmer nenapraviteľné.

Povaha Iris versicolor: Sú to usilovní študenti, ktorí veľa študujú, hoci trpia otupenosťou a bolesťami hlavy, čo zhoršuje ich koncentráciu. Zvyčajne študujú alebo pracujú na počítači celý týždeň a potom sa objaví migréna počas víkendu. Vnímajú stále väčší pracovný tlak. Snažia sa vydržať, ale nakoniec je toho už na nich príliš veľa (štádium 8).
Iris versicolor je tiež liekom na smútok alebo samovražedné pocity pred menštruáciou (len Aurum a Iris). Často mávajú erotické sny alebo myšlienky, ktoré treba potlačiť (to platí pre všetky Liliales). Sníva sa im o rozkladajúcich sa telách, o hroboch, zvieratách, hadoch. Migréna je väčšinou na pravej strane. Iris versicolor je tiež dôležitý liek na pečeň, pankreas a žlčník.

U Iris versicolor  sa zrakové poruchy objavujú len pred a na začiatku migrény, po ktorej nasleduje otupenosť v hlave alebo pocit tepla v oku. Pulzujúce bolesti hlavy sa začínajú v zadnej časti hlavy a presúvajú sa smerom k očiam a tvári. Horšie sú po duševnej námahe. Iris poznali homeopati 19. storočia ako liek na “nedeľné bolesti hlavy”, t.j. objavujú sa v čase, keď by mal človek komunikovať s Bohom. Iris má aj pálenie v tráviacom trakte, pálivú hnačku (horšie na jeseň, podobne ako Colchicum a Dulcamara), akútnu pankreatitídu, cukrovku v tehotenstve (ako Helonias) a kolikové bolesti v žlčníku

Preložil Vladimír Petroci z anglického originálu uverejneného v časopise Spectrum 01/2019, s. 24 – 27.

Leave a reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.