Nenechajte si ujsť novinky zo sveta homeopatie! [wysija_form id="1"]

Akútny zápal hrdla – Dr. F. Swoboda – I. časť

Dr. Franz Swoboda z Rakúska - 21. -. 23. 3. 2014
Bratislava
 
Dr. Franz Swoboda z Rakúska - 21. -. 23. 3. 2014 Bratislava

Nasledujúci článok je prvý zo série článkov o tom ako používať repertórium akútnej tonzilitídy C. M. Bogera, aby sme rýchle a spoľahlivo našli dokonale vhodný liek pri akútnom zápale hrdla.

Predtým, ako môj kamarát a kolega Anton Rorer upriamil moju pozornosť na Bogerovu knižku Terapeutiká na záškrt, zápal prínosových dutín a hnisavé zapálené hrdlo, liečenie pacientov s bolesťou hrdla bolo veľmi často ťažké a neuspokojivé. Toto všetko sa zmenilo pred štyrmi rokmi. Presnosť mojich predpisov na akútnu bolesť hrdla je dnes vyššia ako pri všetkých ostatných akútnych ochoreniach. Ako sa to pri homeopatii často stáva, som užasnutý a vďačný za to, že môžem stále dokonale využiť v mojom každodennom živote postrehy, ktoré boli napísané pred deväťdesiatimi rokmi. Predtým, ako sa bližšie pozrieme na Bogerovu knižku, vysvetlím, ako mi pomohla pri liečbe mojej šesťročnej pacientky Tanyi.

Prípad

Muriaticum acidum pomohlo šesťročnej pacientke Tanye pri bolesti hrdla a neskôr pri prechladnutí a bolesti brucha.

Poznal som Tanyu už dva roky. Dal som jej zopár liekov pri jej akútnych problémoch, ale v podstate to bolo zdravé dieťa. Tentokrát mala zapálené hrdlo. Bolo nezvyčajné, že ju ku mne priviezol jej otec. „Bolí to, keď prehĺtam,“ je jej odpoveď na moju otázku, aký má problém. „Včera mala hnačku,“ dodal jej otec. Potom jej začala stúpať teplota a matka jej dala niekoľko dávok Pulsatilly, ktorá jej predtým pomohla. Má teplotu 37,5. Vyzerá byť unavená. Má malý opuch pod očami. Jemná tvár útleho dievčatka je belšia, ako je bežné.

Keď ju vyšetrujem, všimnem si biele bodky na jej opuchnutých mandliach, ktoré sú jasnej červenej farby. Kde to bolí? Tanya ukazuje smerom do hrdla. Nie je si celkom istá – mohlo by to byť trocha nižšie. „Niekedy to bolí na inom mieste,“ dodáva. Jediné ďalšie modality, ktoré som od nej schopný získať sú, že posledné dni chodieva neskoro spať a nepije príliš veľa. „Nie som smädná“ je jej zdôvodnenie.

Jej otec potreboval antibiotiká posledný týždeň na prekonanie tonzilitídy. Dokážem ušetriť Tanyu pred tým, aby brala antibiotiká aj napriek nedostatku symptómov? Vďaka Bogerovi, áno, dokážem!

Repertorizácia a predpis na základe Bogera

Na základe vyššie spomenutej knižky od Bogera, som použil rubriku „Biely“ v kapitole „Vzhľad a farba“ spolu s „Bez smädu“ a „Hnačka“ v kapitole „Pocity a konkomitanty.“ Jediným liekom vo všetkých rubrikách bol Muriaticum acidum.

Teraz ostala už len posledná prekážka ktorá mi bránila predpísať tento liek: homeopatické predsudky.

Ako si predstavujem pacienta, ktorý potrebuje Mur-ac? Žalostne slabý, nedokáže sa ani postaviť, skĺzne naspäť do svojej postele s otvorenými ústami, pretože má príliš slabý svalový tonus.

Tanya však vôbec nevyzerala takto. Otázka je: Musí mať pacient plne rozvitnutý obraz lieku k tomu, aby sme dali liek odôvodnene? Zvyčajne odpoviete nie. Ale prosím, zvážte toto: Ak by Bogerova knižka jednoznačne nepoukázala na  Mur-ac, tento liek by ostal úplne bez povšimnutia pri konvenčnej repertorizácii – stal by sa obeťou mojej slepej škvrny.

Máme veľmi obmedzené a ustálené predstavy o našich liekoch. Tieto zaujímajú svoje rigidné postavenie v našej mysli a tým často zabránia vhodnému predpisu – ospravedlňujem sa, drahý čítajúci, ak sa cítiš nespravodlivo obvinený mojím zovšeobecňovaním – napriek tomu, že mám ti enajlepšie úmysly. Mnohokrát som nachytal seba samého, ako som zaslepený obrazmi v mojej hlave, a tieto zatienili obraz, ktorý mi prezentoval pacient predo mnou. Teraz späť k Tanyi.

Každé tri až 4 hodiny si odsŕkla z pohára vody v ktorom bolo rozpustených pár piluliek Muriaticum acidum 200 CH. Už nasledujúci deň sa cítila lepšie, jej hrdlo ju viac nebolelo, horúčka je preč a pije viac, ako predtým.

O desať dní je u mňa opäť. Takže v tomto prípade nešlo o zázračné vyliečenie? Uplynulých pár dní totiž mala nádchu a bolesť brucha. Mandle vyzerajú v poriadku, jazyk mal žltobiely povlak. „Je tak veľim unavená,“ vraví jej matka, „čo je u nej neobvyklé.“ Nebol to ten istý prípad ako pred niekoľkými týždňami? Jej tvár vyzerá opäť trocha opuchnutá. Zbadal som malý opuch blízko ľavej kľúčnej kosti. Čo je nové? Bolesti brucha, ktoré začnú vo chvíli, keď začne jesť. V tejto chvíli mi pomohlo MacRep: bolesti brucha počas jedenia – Mur-ac je jeden zo siedmych liekov.

Po dávke 200 CH, ktorú dostala pred dvoma týždňami, som Tanyi dal opäť rovnaký liek v potencii 1M. Po troch dávkach sa cíti lepšie hneď na nasledujúci deň. O šesť mesiacov potrebuje liek opäť, tentokrát naposledy. Keď začína chodiť do školy, pomôže jej Ignatia pri kašli, ktorý sa objaví vo chvíli, ako vznikne zúťaživá atmosféra v triede. Inak sa Tanya cítila dobre od podania Muriaticum acidum po dobu osemnástich mesiacov.

Toto bola kľúčová lekcia pre moju prácu s Bogerovou knižkou: je nielen ľahké nájsť správny liek, ale ten je tak presný, že možnosť neúspechu je nízka.

Prečo trvám a odvolávam sa na Bogerovu knižku? Jadro jeho práce pozostáva zo štrnásť stranového repertória, ktoré je však dostatočné na to, aby opísalo 77 liekov. Ako je to od Bogera očakávateľné, rubriky sú zjednodušené. Boger nesústreďuje pozornosť na to, ktorý symptóm indikuje konkrétne lieky, ktoré by mali byť brané do úvahy, ale skôr, čo je charakteristické pre konkrétne lieky. Výsledkom našej snahy po tom, aby boli rubriky úplné, je to, že sa časom stali dlhšie a dlhšie a naše repertóriá rástli a rástli. Napríklad rubrika„prehĺtanie, zhoršuje“ môže obsahovať stovky liekov. Boger má v tejto rubrike len 20 liekov. V tejto rubrike napríklad nie je Sulfur. Prečo? Pretože Sulfur môže mať tiež zlepšenie prehĺtaním (a v skutočnosti ho Boger spomenul v tejto rubrike namiesto predošlej), to zn. že Sulfur nemá nevyhnutne zhoršenie prehĺtaním. Rhus tox. tiež nie je zahrnutý v tejto rubrike. Prečo? Pretože zlepšenie symptómov z nepretržitého pohybuje je pre Rhus tox charakteristické. V tomto prípade sa to týka opakovaného prehĺtania. Je zjavné, že Rhus tox a Sulfur pacienti obaja majú bolesti pri prehĺtaní. Ale pri bližšom zistení vidíme, že prehĺtanie nie vždy zhoršuje ich stav. Preto, keď vidíme Bogerovu rubriku „zhoršenie pri prehĺtaní,“ musíme sem imaginárne vložiť slovo „vždy“.

Dr. Franz Swoboda

Spectrum of Homeopathy 3/2011, Narayana Verlag, http://www.narayana-verlag.com/spectrum-homeopathy/franz-swoboda-acute-sore-throat

Leave a reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.