Nenechajte si ujsť novinky zo sveta homeopatie! [wysija_form id="1"]

Hnev a vnútorná agresia

hnev
 
hnev

Prichádza ku mne veľa ľudí, ktorí sa ukážkovo stravujú, športujú, dodržiavajú zdravý životný štýl a predsa sú chorí. Ako je to možné? Veľa ochorení je psychosomatických, spôsobených vnútorným prežívaním.

Hnev a vnútorná agresia sú príčinou mnohých ochorení.

Hnev, ktorý je opodstatnený a správne vyjadrený, určuje hranice, nedovolí okoliu nám ubližovať. Ak sa zmení na vnútornú agresiu, zožiera zvnútra, zmení energiu človeka a výsledkom je choroba.

Liečba začína, ak človek prijme situáciu a odpustí. Ak to nedokáže vlastnou vôľou, pomôže homeopatický liek. V homeopatickom repertóriu je v rubrike ochorenie z hnevu viac než sto liekov. Každý sa však od ostatných líši telesnými príznakmi a tým, ako človek vníma svoju situáciu.

Kvôli hnevu som stratila sedem rokov

Tridsaťdeväť ročná žena mala posledné štyri roky vážne problémy s trávením. Po každom jedle dostala silné kŕče a hnačku, niekedy išla na toaletu aj 15 krát počas dňa. Veľmi schudla, vypadali jej vlasy, na tvári sa jej vyhádzali bolestivé vredy. Nemohla jesť nič okrem ryže a varenej zeleniny. Posledných 10 rokov náročného života zanechalo stopu na jej zdraví. Skrachovala jej firma, prišla o všetky peniaze, rozviedla sa s manželom, a rozišla s partnerom, s ktorým sa jej narodilo postihnuté dieťa. Zomrel jej otec.

Najväčší problém bol jej bývalý partner

Aj keď sa rozišli pred pár rokmi, stále bola na neho veľmi nahnevaná. „S ničím mi nedokázal pomôcť, ani na konci tehotenstva. Stále som bola z neho veľmi nervózna a nahnevaná. Stratila som sedem rokov života, bola som ako vo vzduchoprázdne. Je to veľký manipulátor a rečník. Stále sa na neho hnevám. Musím byť s ním v kontakte kvôli synovi. Už myšlienka na neho ma nahnevá. Rovnako ako v minulosti. Rypol do mňa a ja som dostala kŕče a hnačku. Až ma skrúcalo od bolesti.“

Kričiaca žena

Na základe všetkých symptómov a emocionálneho stavu som jej predpísala Colocynthis. Už po mesiaci sa klientka mala o 70 % lepšie. „Som oveľa pokojnejšia, celkovo aj v práci. Nestresujem a nevybuchujem. Bývalý partner mi je ukradnutý, necítim už k nemu žiadne emócie, žiadny hnev. Predtým keď mi volal, hneď som sa vytočila. Teraz nič. Tých sedem rokov neriešim. Niečo mi to vzalo a niečo dalo. Už nemám žiadne tráviace problémy.“

Colocynthis je jeden z hlavných liekov, u ktorých začína patológia po rozčúlení, nespravodlivosti alebo po ponížení. Kŕče a neuralgie predstavujú fyzickú podobu zlosti ukrytú v nervovom systéme. Colocynthis je liek na koliky. Môže ísť o žlčníkovú koliku, obličkovú koliku, kŕče v maternici, ale najčastejšie o črevnú koliku. Vo všetkých prípadoch vidíme dôležitý aspekt – bolesti sú zlepšené tlakom, stočením sa do klbka a teplom. Akékoľvek príznaky u tohto lieku môžu byť vyvolané hnevom.

Deti mi robia najväčšiu starosť

Šesťdesiat ročná žena ma vyhľadala kvôli silným bolestiam bedrových kĺbov a ľavého kolena. Absolvovala klasickú liečbu, rehabilitácie, bola dlhodobo práce neschopná a jej stav sa nezlepšil. Povedala, že jej bolesť sa už nedá vydržať. Prišlo to postupne, čím viac chodila, tým bola bolesť horšia. Zlepšenie nastalo len počas odpočinku.

Počas celej konzultácie plakala.

Všetky tri dcéry majú pokazený život. Veľmi to prežíva. Ani syn nemá jednoduchý život. Deti jej robia najväčšie starosti. Má problémy s jednou dcérou, ktorá sa s ňou nerozpráva. Dávno  nevidela vnúčatá. Stále rozmýšľa, kde urobila vo výchove chybu, ako ju vychovala a ako skončí ona a jej deti. Je nahnevaná na dcéru. „Vždy som sa na ňu hnevala, nikdy ma nepočúvala. Aj teraz som na ňu veľmi nahnevaná, pretože nemôžem vidieť vnúčatá. S ostatnými deťmi mám dobrý vzťah, aj keď ma trápia ich problémy.“ Nerozprávala o tom, nechcela sa hádať, nevie riešiť konflikty. Pozorovala iné rodiny, ktoré vnímala ako ideálne a bezstarostné.

matka a dcéra

Homeopatickým liekom tejto klientky bola Magnesia muriatica. Toto homeopatikum ju zbavilo fyzických bolestí a prinieslo jej radosť zo života. Asi šesť týždňov po konzultácii prišla už ako iná žena. Vysmiata, radostná a šťastná. Bola to nádherná zmena. Predtým len plakala a bola stále nešťastná.

Povedala: „Je to naozaj  lepšie. Len ráno cítim miernu bolesť, ktorá postupne zmizne. Celé dni som veselá. Prestala som sa trápiť kvôli dcére. Teraz všetko vnímam inak. Už viem, že to aj tak nevyriešim. Doma mám pokoj a venujem sa vnúčatám. Stále varím a vypekám. Predtým som si myslela, že mám najväčšie trápenie. Teraz si myslím, ako mi je dobre. Ani hnev už necítim, nehnevám sa. Nič sa nezmenilo v živote len ja všetko inak vnímam. Prakticky nemám žiadne bolesti.“ Keď som videla túto ženu a zmenu, ktorá nastala, aj ja som bola šťastná a vďačná homeopatii.

Magnéziové soli neznášajú hádky, agresiu a násilie.

Odpor k hádkam a násiliu sa prejavuje rôznymi spôsobmi. Na jednej strane sa nedokážu nahnevať a dotýka sa ich každý druh násilia. Na druhej strane to môžu byť veľmi agresívni ľudia. Majú strach zo straty priateľov, rodiny a preto sa snažia vyhýbať konfliktom a hádkam. Magnésiové soli sú veľmi citlivé na bolesť.

Druhou zložkou lieku bol chlór ( muriaticum ). Hlavnými témami muriatických solí sú potreba starostlivosti a vzťah k matke. V príbehu môžu byť nejaké problémy s matkou alebo s dieťaťom. V mojom prípade mala žena problémy so svojím materstvom a výchovou najstaršej dcéry. Mala pocit, že nezvládla jej výchovu a bola nahnevaná. To je centrálna téma lieku Magnesia muriatica. Nahnevaná matka, hnev na matku, hnev, že stratia možnosť starať sa o dieťa. Strach, že ak vyjadria svoj hnev, stratia starostlivosť.

Potlačený hnev a Staphysagria

Staphysagria je jedným z najčastejšie používaných liekov pri následkoch potlačeného hnevu.

Prečo človek v stave Staphysagrie nevyjadrí hnev?

Nie z dôvodu pokrytectva, ale kvôli nadmernej citlivosti. Veľmi sa ho dotýkajú slová ľudí, prenikajú mu pod kožu, cíti zranenie a poníženie. Staphysagria nechce zraňovať iných, nechce ublížiť iným rovnakým spôsobom ako ubližujú jemu. Veľmi zle znáša konflikty. Preto radšej hnev potlačí, niekedy až do takej miery, že ho ani necíti. Hľadá vinu v sebe. Často si povie: „Ja sa na toho človeka nehnevám aj keď mi ublížil“. Ide o spontánne popretie, opak je pravdou.

Potláčanie hnevu je smerované do vnútra kde sa hromadí.

Vo svojom vnútri sa neustále vracia k situáciám, ktoré sa ho dotkli a zranili ho. Tie myšlienky ťažko zastaviť, točia sa dookola, hnev sa stupňuje, človek ho potláča a prehĺta: „Je to moja vina, ja za to môžem.“

Staphysagria

Staphysagria je dôležitý liek v prípadoch, keď problémy začali hnevom alebo urážkami, na ktoré človek nereagoval. Len v pokročilých štádiách, keď sa zranenie stane neznesiteľným, Staphysagria dokáže prejaviť hnev. Potom dochádza k výbuchom zlosti, niekedy jemným a miernym, ale aj k intenzívnym, napríklad hádže predmety, búcha dverami.

Staphysagria je väčšinou milý, príjemný a kultivovaný človek. Snaží sa každému vyhovieť. Má nízke sebavedomie. Takéto správanie ho v konečnom dôsledku ponižuje, ale nedokáže s tým nič robiť. V chronických prípadoch môže ísť o zneužívané ženy alebo mužov, rovnako aj týrané deti.

Staphysagria v akútnych ťažkostiach

V akútnych situáciách, ktoré vedú k vzniku stavu Staphysagrie, človek potlačí svoj hnev na niekoho, kto mu ublížil alebo ho urazil. Následne sa objaví patológia na mnohých orgánoch a orgánových sústavách. Najčastejšie sú to bolesti hlavy, jačmene na očných viečkach, citlivé a pokazené zuby, brušné koliky, chronický a emočný kašeľ, psoriáza, ekzémy, nehojace sa chirurgické rany. Staphysagria je dôležitý liek na liečbu močovo-pohlavných orgánov, najmä zápalov močového mechúra po pohlavnom styku s pocitom poníženia a zneužitia. Často používam tento liek aj pri zablokovanej chrbtici po urážkach a hneve.

Staphysagriu som odporučila už mnohým klientom

Vnímali ju často ako „zázračný“ liek. Asi najťažší a najemotívnejší bol príbeh 46- ročnej ženy, ktorú v detstve bil a pohlavne zneužíval jej vlastný otec. Niekoľkokrát jej zlomil nos a dlhé roky ju psychicky týral. Mama jej neverila a obvinila ju z klamstiev. Veľmi ťažké detstvo zanechalo stopy na jej zdraví. Trpela migrénami, kvôli ktorým nemohla aj niekoľko dní pracovať, vysokým tlakom, mala závraty a močové problémy. „Celý môj život bol o strachu a hneve. Dusila som v sebe hnev, potláčala som ho dlhé roky. Niekedy som vybuchla a kričala, inokedy som navonok hrala divadlo ale v mojom vnútri to vrelo.“ Staphysagria jej pomohla na fyzickej úrovni ale hlavne prestala cítiť hnev na otca, ktorý zomrel pred mnohými rokmi. Prestala sa vo svojich myšlienkach k nemu vracať. Zabudla a konečne pocítila úľavu.

Užívať si ľahkosť života

V stave zdravia sme schopní vnímať prítomný okamih, stav bytia tu a teraz. Užívať si ľahkosť života. V stave choroby sa neprirodzená energia prejavuje vo všetkých aspektoch nášho života. V prípade hnevu ide o neustále myšlienky a emócie spojené s pôvodnou situáciou alebo s človekom, ktorí hnev vyvolali. Ochorieme my, nie situácia a ani pôvodca nášho hnevu. Rovnako sa musíme vyliečiť my.

Ak sa vyliečime z tohto pocitu, každá nepríjemná situácia sa stane pre nás darom a obohacujúcou skúsenosťou.

Autor: Mgr. Silvia Trojanovská, SAKHom.

Leave a reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.