Nenechajte si ujsť novinky zo sveta homeopatie! [wysija_form id="1"]

Louis Klein, FSHom. – Xanthium spinosum ako míľnik na mojej ceste

 

Homeopatiu študujem a využívam jej liečivú silu v prospech ľudí už takmer 40 rokov. V čase, keď som sa jej začal venovať, sa práve začínala moderná renesancia homeopatie. V tom čase bolo bežné liečiť ľudí len malým počtom liekov. George Vithoulkas, jeden z mojich prvých učiteľov sa pokúšal zaviesť nové spôsoby predpisu homeopatických liekov, ale jeho metódy boli obmedzené na malé množstvo liekov, tzv. polychresty.

Strávil som veľa času štúdiom ú Georga Vithoulkasa, ale veľmi veľa hodín som venoval aj starostlivému štúdiu všetkej literatúry, ktorá bola v tom čase dostupná. Boli to najmä klasické texty venované menej používnaným liekom. Vášnivo som sa o tieto málo známe lieky začal zaujímať. Uvedomil som si pritom, že celé spektrum našej materie mediky nebolo naplno  využívané ani v tých časoch.

Aj internet bol len v plienkach, keď som začínal moju prax. Homeopati v Severnej Amerike a Európe začali komunikovať prostredníctvom siete “Homeonet”. Mali sme niečo ako chatovaciu miestnosť, v ktorej sme si mohli vymieňať skúsenosti a informácie, ako aj frustrácie. V jednej diskusii jeden dosť skúsený homeopat vyhlásil, že nemal úspech pri liečbe intersticiálnej cystitídy (chroniký zápal močového mechúra) pomocou dobre indikovaných polychrestov, ako Staphysagria a Sepia. Začal presadzovať preto svoj záver, že intersticiálna cystitída je neliečiteľná pomocou homeopatie. Ja som silne zareagoval na tento názor. Bol som presvedčený, že to nie je pravda.

V internetovej diskusii na Homeonete som povedal, že dôvodom, prečo nemáme úspech v akých prípadoch ako je intersticiálna cystitída je to, že nemáme dostatočné znalosti  liekov a používame len málo liekov na to, aby sme efektívne mohli liečiť tento stav.

Vďaka môjmu intenzívnemu štúdiu a používaniu všetkých liekov, moje motto bolo a stále je, že neexistuje niečo ako “malý” liek. Cítil som, že všetky lieky by mali mať rovnaký status. Môj záujem o rozšírenie našej materie mediky a zameranie sa na menej známe lieky bol pre mňa začiatkom skutočnej cesty za objavmi a krásnymi prípadmi pacientov, ktorých sa podarilo vyliečiť pomocou málo známych liekov.

Xanthium-spinosum

Manuel M. Ramos / Foter / CC BY-NC-SA

O krátky čas po diskusii na Homeonete som mal príležitosť liečiť niekoľko pacientov s cystitídou, medzi ktorými boli aj prípady intersticiálnej cystitídy. Oveľa neskôr, začiatkom 90-tych rokov som prezentoval prípad na každoročnej konferencii. Zameral som sa na malý liek Xanthium spinosa, vyrobený z rastliny patriacej do čeľade asteraceae, bežne nazývanej voškovník tŕnitý. Ukázal som niekoľko dobrých prípadov liečených pomocou tohto podceňovaného a málo známeho lieku pri liečbe akútnej cystitídy, ktorá prechádza do chronickej formy. Ukázal som aj ako nájsť a používať tento liek, aj keď v materie medike o ňom nenájdeme takmer nič. Po prvý raz som ho použil len na základe Boerickeho materie mediky, kde je len jedna veta o tomto lieku.: “…hovorí sa, že je to špecifický liek pre hydrofóbne stavy a odporúča sa pri chronickej cystitíde u žien.” Na konferencii som ukázal, že aj pomocou takej strohej informácie som mohol úspečne predpísať tento liek pre pacientku s intersticiálnou cystitídou, ktorý mal intenzívne zápaly močového mechúra spojené s extrémnou bolestivosťou a únavou. Okrem cystitídy mala veľa dispozičných prvkov “hydrofóbie” resp. miazmy besnoty. Ukázal som širší obraz tohto lieku, ktorý som objavil na základe mojej klinickej skúsenosti so samotným liekom, ako aj miazmou besnoty.

Približne od tých čias som začal používať tento prístup a prestal som sa báť predpisovať malé a neznáme lieky s minimálnymi indikáciami a získal som v tom určitú zručnosť. A nielen to, začal som to učiť. Cítil som, že je to veľmi dôležité pre rozvoj homeopatie a homeopatov. Získal som tak značné skúsenosti ako odovzdať tieto informácie iným v hutnej forme, aby aj iní homeopati získali zručnosť v ich používaní. Chcel som vytvoriť takú homeopatiu, ktorá by oceňovala plnú šírku materie mediky, ktorá nám bola dostupná a chcel som ju rozšíriť o čo najväčší počet ďalších liekov . Vďaka tomu moje semináre sú plné nových liekov a nových pohľadov na ne. Pretože som nadchnutý týmito liekmi, moje semináre majú rýchle tempo a sú živé. Prednášam tak, ako ja by som chcel, aby mne nieto prednášal.

Ďalší spôsob ako rozšíriť materiu mediku sú provingy. Viedol som veľa provingov nových liekov, ktoré otvorili cestu do nových oblastí našej materie mediky. Napríklad uskutočnil som prvý moderný proving pavúčieho jedu ako aj plný hahnemannský proving dážďovky. Začal som aj
projekt výskumu orchideí v spolupráci s mojimi pokročilejšími študentmi a praktizujúcimi kolegami. Robili sme provingy a potencovali veľa orchideí. Identifikoval som aj málo známe miazmy a nozódy, ktoré sa v súčasnosti stali tak dôležitou súčasťou homeopatickej praxe a predpisovania.

Jan Scholten a iní veľkí homeopati rozšírili našu materiu mediku ešte viac a ja som s veľkou radosťou prijal ich skvelé objavy a snažil sa nájsť ich najefektívnejšie použitie. To všetko je súčasťou mojej motivácie učiteľa. Viem, že z mojich seminárov a kurzov študenti odchádzajú s hlbším vhľadom do mnohých liekov, ale nielen to, sú hneď schopní nachádzať tieto lieky u svojich pacientov! Rovnako je to aj s novým systémom rastlín Jana Scholtena. Použil som moju 40-ročnú skúsenosť s novými systémami a nadšenie pre nové lieky, aby som predstavil ľahšie využiteľnú metódu využitia rastlinných liekov a ich čísel. A čo je dôležité, mám s tým veľmi dobré výsledky a prípady, ktoré to potvrdzujú.

Poznámka ku Xanthium Spinosa:

V starých materiách medikách, Xanthium spinosum sa porovnáva s Lachesis. Lachesis má určité prvky Lyssinu resp. miazmy besnoty. Je to veľmi dobrý liek na energetické poškodenie vakcínou besnoty alebo miazmou besnoty. (Tu by som chcel urobiť dôležité rozlíšenie. Homeopatické miazmy sú energetickým  následkom infekčných ochorení. Preto by sme sa nemali ani pokúšať liečiť aktívnu besnotu pomocou homeopatie, pretože je to život ohrozujúci veľmi vážny stav).

Xanthium spinosum 030420-160
Tony Rodd / Foter / CC BY-NC-SA

Xanthium spinosa je vhodný liek pre pacienta s rekurentnou cystitídou, ktorý má anamnézu pohlavného zneužitia v mladom veku. Pacient môže mať veľmi veľkú sexuálnu túžbu. Má aj strachy, ktoré sú typické pre Lyssinum alebo miazmu besnoty  – strach z vody, tmy a strach, že bude napadnutý alebo znásilnený.  Pacienti  s miazmou besnoty môžu sa nachádzať v extrémne bdelom stave hlbokej hrôzy a paniky. Preto u tohto lieku môžete nájsť veľa strachov spojených s miazmou a zároveň špecifickejšie znaky – silný strach z vody (preto sa to volá hydrofóbna miazma), strach zo psov a zvierat, strach, že bude napadnutý. Tiež strach, že bude vzatý diablom a v tomto zmysle majú pocit, že boli rituálne zneužití. Pacient zvyčajne pochádza z rodiny, v ktorej bol alkoholizmus a fyzické násilie. Xanthium má špeciálny sen, že lieta ponad strechy domov. Tento sen predstavuje disociáciu, ktorá pochádza zo zneužitia.

Cystitída je charakterizovaná viacerými charakteristickými príznakmi: profúzne krvácanie, vytváranie hlienovitých zátok v uretre spojených s veľkou bolesťou. Zvyčajne sa pri zápale močového mechúra nájdu baktérie Escherichia coli. Tento liek sa podobá na Cantharis (ktorý tiež súvisí s touto miazmou) a mali by sme naň myslieť, ak Cantharis nefunguje.

Ďalšie stavy, ktoré môže mať tento liek sú diabetes a krvácanie z nosa. Je to dôležitý liek pri endometrióze, pri ktorej je bolesť spojená s veľmi veľkou únavou a vystreľuje smerom nadol alebo je pociťovaná na prednej strane stehna.

V priebehu rokov som odhalil aj iné, menej dramatické lieky pre pacientov s chronickejšou intersticiálnou cystitídou alebo syndrómom bolestivého močového mechúra. Homeopatický predpis je vždy individualizovaný.  Tieto iné účinné lieky zahŕňajú lieky obsahujúce uhlík, najmä rôzne destiované oleje, ako je Kreosotum, Eupionum a iné.

Nedávno som zistil, že zvýšená sexuálna túžba spojená so zápalom močového mechúra môže byť znakom aj liekov zo skupiny orchideí.

Rozvoj homeopatickej materie mediky je veľká vec, ale mať veľa možností môže byť pre niekoho príliš náročné. Ako sa vysporiadať so všetkými tými možnosťami a vybrať si tú najlepšiu? To je presne to, čo učím. Vážim si všetkých tých, ktorí sa ku mne pridajú na tejto ceste. Teším sa na praktické vysvetlenia a na to ako sa podelím o svoje poznatky, aby ste mohli mať rovnako fantastické výsledky vo svojej praxi.

2 Comments

    Leave a reply

    Your email address will not be published.

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.