Nenechajte si ujsť novinky zo sveta homeopatie! [wysija_form id="1"]

Dievča s ťažkosťami po mononukleóze

Alex Leupen

V roku 2006 privádza mamka na konzultáciu svoju 13-ročnú dcéru kvôli zdravotným komplikáciám, ktoré vznikli po prekonaní mononukleózy. Pred dvoma mesiacmi ochorela – bolelo ju hrdlo a mala vysoké horúčky. Laboratórne testy potvrdili mononukleózu. Po jej prekonaní pretrváva únava a pretože má aj ťažkosti s koncentráciou, môže v škole absolvovať len tri vyučovacie hodiny denne. Pritom v minulosti bývala dobrou žiačkou.
V súčasnosti trpí silnými závratmi „ako keby sa celý svet točil“, ktoré sa zhoršujú pri chôdzi dolu schodmi, čítaní a zohnutí. Bolia ju svaly a kosti, čo sa zhoršuje počas sedenia. Chrbát má citlivý na dotyk a bolesť pociťuje aj v oblasti pečene.

Dr. Alex Leupen

Často ju bolieva hlava. Má v nej pocit búšenia, akoby cítila vlastný  pulz. Nechutí jej jesť a je veľmi chudá. Vyrástla do výšky, ale vôbec nepribrala. Po prekonaní mononukleózy nedostala dva mesiace menštruáciu a teraz má nepravidelný cyklus. Dievčina je podráždená, často ľuďom protirečí a apaticky sedí na gauči.

Jedlo

Chute: talianske jedlo, hutspot (zemiaková kaša so zeleninou a klobásou), kuracina, šťava z mäsa (omáčka), hovädzie klobásky, špenát s vajíčkami, vajíčka.

Averzie: mastné a šľachovité mäso, kel, karfiol, hnedá a biela fazuľa, citrusové plody, ovocný džús.

Smäd: slabý až stredný.

Stolica: každé dva dni, normálnej konzistencie, bez parazitov (jej sestra má červy).

Osobná anamnéza

Ako batoľa trpievala kašľom. Mávala aj záchvaty hnevu, pri ktorých sa prehýbala dozadu. Veľmi jej záležalo na pravidlách, ako aj na korektnom vykonávaní vecí. Dobre reagovala na Cuprum.

V deviatich rokoch prekonala čierny kašeľ: vykašliavala hustý, povrazovitý, žuvačke podobný hlien. Stav sa zlepšil po užití homeopatík Coccus cactiCuprum phosphoricum.

Z repertória farieb od Ulricha Welte si vybrala odtiene: 7C, 10C a 10D.

Analýza č. 1

Dôležitým homeopatikom na únavu po prekonaní mononukleózy je v období puberty Phosphoric acid. Predtým ako ochorelo, bolo dievča dobrou, energickou a pohotovou žiačkou. V dekompenzovanom stave sa stala pomalou, unavenou a nevedela sa koncentrovať. Predpísal som Phosphoric acid 200C a následne 1MK.

Po užití homeopatika sa jej energia a nálada zlepšili a po dvoch mesiacoch začala s dobrou úrovňou koncentrácie opäť navštevovať všetky hodiny na vyučovaní. Mamka dievčatka je však znepokojená a obáva sa anorexie kvôli veľmi nízkej hmotnosti a slabej chuti do jedla.

Analýza č. 2

Nakoľko sa chuť do jedla a váha dievčatka podaním homeopatika Phosphoric acid nezlepšili, nastal čas na nový predpis. Jan Scholten hovorí, že rastlinná čeľaď Fabaceae (Leguminosae) zohráva dôležitú úlohu v liečbe chronického únavového syndrómu ako aj únavy po prekonaní mononukleózy. Potvrdzujúcim príznakom v tomto prípade je aj averzia dievčatka k tmavej a bielej fazuli, ktoré patria do spomínanej čeľade.

Ako druhé homeopatikum som vybral Alfaalfa (Medicago sativa) z čeľade Leguminosae, ktorého kľúčový príznak je „slabá chuť do jedla“. V materii medike od Boerickeho sa dočítame: „Alfalfa pôsobí priaznivo na sympatický nervový systém a pozitívne ovplyvňuje výživu. Po jej užití máme dôkazy o povzbudení chuti do jedla a trávenia, následkom čoho sa značne zvýši mentálna i fyzická sila a dôjde aj k nárastu hmotnosti. Poruchy spôsobené podvýživou patria k jej hlavným indikáciám, napríklad: neurasténia, melancholická nálada, nervozita, nespavosť, poruchy trávenia z nespavosti a pod. Pôsobí aj ako „výrobca“ tuku, napráva plytvanie tkanivom.  

Medicago sativa – Alfalfa

Rastlinná čeľaď: Fabaceae (Leguminosae), bôbovité

Táto čeľaď obsahuje hrach, fazuľu a ďatelinu. Homeopatiká vyrobené z jej zástupcov sú: Astragalus, Baptisia, Cassia, Cytisus scoparius, Desmodium, Dolichos, Galega, Genista, Gymnocladus, Haematoxylum, Indigofera (Indigo), Laburnum, Lathyrus, Medicago (Alfalfa), Melilotus, Mimosa, Onosis Spinosa, Oxytropis, Phaseolus vulgaris, Physostigma, Robinia, Senna, Tamarindus, Trifolium pretense, Trifolium repens.

Témy čeľade Leguminosae podľa Jana Scholtena a Marguerite Pelt:

  • chudoba: strach z chudoby, šetrnosť, nedostatok v prostredí domova na naplnenie všetkých potrieb (aj obrazne),
  • podobnosť s motýľmi: túžia po slobode a úteku zo zložitej existencie,
  • povinnosť: pracujú príliš tvrdo,
  • rozštiepenie medzi pôžitkami a povinnosťami,
  • únava: dosiahli viac ako dokážu zvládnuť; urobili aj nemožné pre tých, ktorí to potrebovali; závrate; neschopnosť prijímať informácie,
  • časté robenie chýb, precitlivenosť na kritiku a dotyk.

Fyzická patológia v prípadoch Leguminosae:

  • chronický únavový syndróm a myalgická encefalitída,
  • neurologické ochorenia, paralýza, skleróza multiplex s postihnutím zraku (Physostigma),
  • ťažkosti vzniknuté po mononukleóze, napr. strata chuti do jedla (Medicago = Alfalfa),
  • obrna a ťažkosti vzniknuté po prekonaní detskej obrny (Lathyrus, Oxytropis),
  • závrate (Genista, obsahuje skopolamín),
  • ochorenia tráviaceho traktu: pečeň (Dolichos: svrbenie u tehotných žien), týfus (Baptisia) a hnačka po návšteve trópov (Baptisia).

Poznámka: mnoho zástupcov čeľade bôbovitých obsahuje mangán.

Kontrola

Dievčaťu som odporučil homeopatikum Alfalfa 200K, ktoré malo opätovne užiť o štyri týždne. V rovnakom čase absolvovala aj konzultáciu u pediatra. V priebehu dvoch mesiacov sa jej chuť do jedla zlepšila, pribrala dve kilá a jej menštruačný cyklus sa znormalizoval. Mamke sa uľavilo. Vyšetrenia u pediatra nepotvrdili parazity v stolici, gluténovú intoleranciu a dokonca ani náznaky anorexie.


Zdroj: https://www.editions-narayana.fr/spectrum-homeopathie/a-girl-with-complaints-after-mononucleosis

Preklad: Ing. Jana Kováčová

Leave a reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.