Nenechajte si ujsť novinky zo sveta homeopatie!

Senná nádcha

 

S príchodom jari sa opäť začne obdobie peľových alergií. Na precvičenie preto prinášame prípad sennej nádchy.
45-ročná žena trpí sennou nádchou už štrnásť rokov. Oči ju svrbia (3) a pália. Očné bielka sčervenajú. Výtok z očí nie je hojný, ale páli (2). Stav je horší ráno (2), vystavením svetlu (2) a slnku a pri šúchaní očí. Klientka vždy nosieva slnečné okuliare (3). Veľa kýcha (3) a z nosa jej tečie dráždivý výtok (3). Začne to po zobudení a pokračuje celé ráno (3). Kýcha, potom jej začne tiecť z nosa a následne sa nos upchá po zvyšok dňa (2). Podnebie svrbí. Pery vyschnú a popraskajú. Cíti sa otupene a nemôže sa koncentrovať (2/3). Príznaky sennej nádchy sa zlepšujú na čerstvom vzduchu (2) a zhoršujú sa v teplom, vlhkom počasí a teplom vo všeobecnosti (3). Žena už užila homeopatikum Luffa operculata, avšak bez výsledku.

Pozn.: čísla v zátvorkách predstavujú intenzitu príznakov

Analýza prípadu

Zvláštne príznaky

 • zhoršenie celkových príznakov teplom a zlepšenie čerstvým vzduchom,
 • tuposť a sťažená koncentrácia,
 • všetky príznaky sú horšie ráno,
 • nádcha ráno a pocit upchatého nosa počas zvyšku dňa.

Intenzívne príznaky

 • svrbenie očí, kýchanie a citlivosť na svetlo sú veľmi výrazné, preto im v repertoriácii prisúdime váhu (3),
 • slzy pália a výtok z nosa dráždi, obidva výtok sú žieravé.
senná nádcha - repertorizácia

Pri repertorizácii si musíme dať pozor na zohľadnenie malých rubrík, ktoré obsahujú rôzne lieky. Je lepšie prečítať si obrazy týchto liekov samostatne. Inak budeme mať veľmi roztrieštené informácie a bude veľmi zložité rozoznať esenciu prípadu. Preto sme vybrali rubriky zo sekcie celkových príznakov – generálií.

Diferenciálna diagnostika medzi jednotlivými liekmi

Natrium muriaticum nemá žiadne kľúčové príznaky v tomto prípade. Charakteristické výtoky tohto lieku sú ako vaječný bielok.

Kľúčovými príznakmi Pulsatilly pratensis sú zhoršenie teplom a túžba po čerstvom vzduchu. Napriek tomu, že liek má silný vplyv na oči, výtoky nie sú dráždivé.

Sulphur má pálivú bolesť a zhoršenie teplom ako kľúčové príznaky.

V prípade nenachádzame príznaky ani esenciu liekov Lycopodium clavatum a Tuberculinum bovinum.

Kľúčovým príznakom homeopatika Arsenicum album je pocit pálenia, podobne ako u Sulphuru. Všeobecné zhoršenie teplom je kontraindikáciou k jeho podaniu.

Posledná uvedená veta platí aj pre Nux vomicu.

Phosphorus je typický pálivou bolesťou, ale teplotné modality nespĺňajú charakteristiku tohto homeopatika.

Lachesis muta poznáme podľa zhoršenia stavu v teple a ráno.

Allium cepa poznáme podľa týchto kľúčových príznakov: senná nádcha, zhoršenie teplom, zlepšenie čerstvým vzduchom, dráždivý výtok z nosa, tuposť mysle. Je to jeden z hlavných terapeutík pri liečbe sennej nádchy.

Je zrejmé, že Allium cepa pokrýva väčšinu kľúčových príznakov, totalitu prípadu a patologicky orientovanú analýzu.

Kľúčovým príznakom Allium cepa sú nedráždivé slzy sprevádzané dráždivým výtokom z nosa. Tento fakt je mierne protirečivý, môžeme si ho však overiť štúdiom materií medík. V Heringových Guiding Symptoms of our Materia Medica nachádzame potvrdenie očných potiaží: „Pálenie, štípanie a ostrá bolesť očí ako od dymu, chce si ich trieť. – Oči zaliate vodou, vlásočnice zapálené. – Nádcha.
Zhoršenie ráno a pálivé slzy nájdeme aj v Allenovej Encyclopedia of Pure Materia Medica: Od zbierania cibule počas žatvy pred štyrmi rokmi dostali dvaja súrodenci (tridsiatnici) po prvý raz nádchu. Táto nádcha sa potom objavovala každý rok v rovnakom čase a trvala tri týždne. Pacienti kýchali ráno 20-30x a kvôli drsnej koži sa museli vyhýbať broskyniam a všetkým kvitnúcim stromom a kvetom. – Spôsobuje štípanie očí a slzenie (nepochybne účinok cibule).

S týmito dodatkovými informáciami sa môžeme uistiť, že Allium cepa je správnym terapeutikom. Potvrdenie nachádzame v jeho otupujúcom účinku, podobne ako je to u Opia.

Vývoj liečby

Žena dostala Allium cepa 30C, čím sa nádcha vyliečila a ostatné príznaky stabilizovali. Po podaní Allium cepa 200C všetky príznaky zmizli a v ten rok sa už nevrátili. Pacientka sa následne rozhodla pre konštitučnú liečbu. Doba sledovania stavu je deväť rokov.

5 Comments

  Leave a reply

  Your email address will not be published.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.