Senná nádcha
S príchodom jari sa opäť začne obdobie peľových alergií. Na precvičenie preto prinášame prípad sennej nádchy.
45-ročná žena trpí sennou nádchou už štrnásť rokov. Oči ju svrbia (3) a pália. Očné bielka sčervenajú. Výtok z očí nie je hojný, ale páli (2). Stav je horší ráno (2), vystavením svetlu (2) a slnku a pri šúchaní očí. Klientka vždy nosieva slnečné okuliare (3). Veľa kýcha (3) a z nosa jej tečie dráždivý výtok (3). Začne to po zobudení a pokračuje celé ráno (3). Kýcha, potom jej začne tiecť z nosa a následne sa nos upchá po zvyšok dňa (2). Podnebie svrbí. Pery vyschnú a popraskajú. Cíti sa otupene a nemôže sa koncentrovať (2/3). Príznaky sennej nádchy sa zlepšujú na čerstvom vzduchu (2) a zhoršujú sa v teplom, vlhkom počasí a teplom vo všeobecnosti (3). Žena už užila homeopatikum Luffa operculata, avšak bez výsledku.
Pozn.: čísla v zátvorkách predstavujú intenzitu príznakov
Analýza prípadu
Zvláštne príznaky
- zhoršenie celkových príznakov teplom a zlepšenie čerstvým vzduchom,
- tuposť a sťažená koncentrácia,
- všetky príznaky sú horšie ráno,
- nádcha ráno a pocit upchatého nosa počas zvyšku dňa.
Intenzívne príznaky
- svrbenie očí, kýchanie a citlivosť na svetlo sú veľmi výrazné, preto im v repertoriácii prisúdime váhu (3),
- slzy pália a výtok z nosa dráždi, obidva výtok sú žieravé.



Pri repertorizácii si musíme dať pozor na zohľadnenie malých rubrík, ktoré obsahujú rôzne lieky. Je lepšie prečítať si obrazy týchto liekov samostatne. Inak budeme mať veľmi roztrieštené informácie a bude veľmi zložité rozoznať esenciu prípadu. Preto sme vybrali rubriky zo sekcie celkových príznakov – generálií.
Diferenciálna diagnostika medzi jednotlivými liekmi
Natrium muriaticum nemá žiadne kľúčové príznaky v tomto prípade. Charakteristické výtoky tohto lieku sú ako vaječný bielok.
Kľúčovými príznakmi Pulsatilly pratensis sú zhoršenie teplom a túžba po čerstvom vzduchu. Napriek tomu, že liek má silný vplyv na oči, výtoky nie sú dráždivé.
Sulphur má pálivú bolesť a zhoršenie teplom ako kľúčové príznaky.
V prípade nenachádzame príznaky ani esenciu liekov Lycopodium clavatum a Tuberculinum bovinum.
Kľúčovým príznakom homeopatika Arsenicum album je pocit pálenia, podobne ako u Sulphuru. Všeobecné zhoršenie teplom je kontraindikáciou k jeho podaniu.
Posledná uvedená veta platí aj pre Nux vomicu.
Phosphorus je typický pálivou bolesťou, ale teplotné modality nespĺňajú charakteristiku tohto homeopatika.
Lachesis muta poznáme podľa zhoršenia stavu v teple a ráno.
Allium cepa poznáme podľa týchto kľúčových príznakov: senná nádcha, zhoršenie teplom, zlepšenie čerstvým vzduchom, dráždivý výtok z nosa, tuposť mysle. Je to jeden z hlavných terapeutík pri liečbe sennej nádchy.
Je zrejmé, že Allium cepa pokrýva väčšinu kľúčových príznakov, totalitu prípadu a patologicky orientovanú analýzu.
Kľúčovým príznakom Allium cepa sú nedráždivé slzy sprevádzané dráždivým výtokom z nosa. Tento fakt je mierne protirečivý, môžeme si ho však overiť štúdiom materií medík. V Heringových Guiding Symptoms of our Materia Medica nachádzame potvrdenie očných potiaží: „Pálenie, štípanie a ostrá bolesť očí ako od dymu, chce si ich trieť. – Oči zaliate vodou, vlásočnice zapálené. – Nádcha.
Zhoršenie ráno a pálivé slzy nájdeme aj v Allenovej Encyclopedia of Pure Materia Medica: Od zbierania cibule počas žatvy pred štyrmi rokmi dostali dvaja súrodenci (tridsiatnici) po prvý raz nádchu. Táto nádcha sa potom objavovala každý rok v rovnakom čase a trvala tri týždne. Pacienti kýchali ráno 20-30x a kvôli drsnej koži sa museli vyhýbať broskyniam a všetkým kvitnúcim stromom a kvetom. – Spôsobuje štípanie očí a slzenie (nepochybne účinok cibule).
S týmito dodatkovými informáciami sa môžeme uistiť, že Allium cepa je správnym terapeutikom. Potvrdenie nachádzame v jeho otupujúcom účinku, podobne ako je to u Opia.
Vývoj liečby
Žena dostala Allium cepa 30C, čím sa nádcha vyliečila a ostatné príznaky stabilizovali. Po podaní Allium cepa 200C všetky príznaky zmizli a v ten rok sa už nevrátili. Pacientka sa následne rozhodla pre konštitučnú liečbu. Doba sledovania stavu je deväť rokov.
5 Comments