Nenechajte si ujsť novinky zo sveta homeopatie! [wysija_form id="1"]

Zápal mandlí

 

Milí študenti, prinášame prípad dievčatka s angínou na precvičenie vašich znalostí. Navrhnite rubriky a vyberte liek aj so zdôvodnením. Riešenie uverejníme o týždeň v pondelok (21.11.2016). Prajeme príjemnú zábavu.

Deväť mesačné bábätko má už tri dni horúčku, ktorá stúpa medzi 14:00 a 15:00 a dosahuje 39 stupňov Celzia (3). Dievčatko trpí pravostranným zápalom mandlí (3) a často sa chytá za pravú časť hlavy (2). Prerezávajú sa jej zúbky, čo ju obťažuje. Pred niekoľkými týždňami prekonala ovčie kiahne a následne chrípku. Odkedy bola chorá, nespí dobre. Nie je smädná (2) a napije sa len vlažných nápojov (2). Nechce jesť, pravdepodobne kvôli bolestivému prehĺtaniu. Za bežných okolností to je šťastné dieťa, avšak momentálne pokojnejšie ako zvyčajne. Netrpí žiadnymi chronickými ochoreniami.

Pozn.: Čísla v zátvorkách predstavujú mieru intenzity symptómov.

Úvodné foto: pixabay.com

 

Repertorizácia

Základná repertorizácia

Základná repertorizácia

 

 

 

 

 

repertorizácia angíny 2

Repertorizácia so zlúčenými rubrikami

 

————————————————————————————————————————–

Diferenciálna diagnostika medzi jednotlivými liekmi

Pulsatilla pratensis je dôležitým liekom pri liečení malých detí (napr. zápale stredoušia). Absencia smädu je kľúčovým príznakom. Taktiež sa nachádza v treťom stupni pri časovej modalite, vysokej horúčke a kiahňach, ale tieto symptómy sa v materii medike neuvádzajú ako kľúčové pre tento liek.

Arsenicum album nepokrýva totalitu prípadu a nenachádzame ani esenciu charakteristickú pre toto homeopatikum.

Belladonna je jedným z hlavných liekov na tento druh akútnych ťažkostí spojených s vysokou horúčkou a vystihuje aj esenciu prípadu. Časová modalita (zhoršenie o 15:00), pravostrannosť, absencia smädu a vysoká horúčka sú kľúčovými príznakmi Belladonny.

Kľúčové príznaky Sulphuru sú kontraindikované nedostatkom smädu a chuťou na teplé nápoje.

Apis mellifica je charakteristický absenciou smädu. Nachádzame ho v rubrike horúčka o 15:00 (Fever – Afternoon – 15:00), nespĺňa však totalitu ani esenciu prípadu.

Prípad neobsahuje žiadne kľúčové príznaky typické pre Bryoniu ani Rhus toxicodendron.

Pre Aconitum napellus je typická vysoká horúčka, nie však absencia smädu a chuť na teplé nápoje.

V prípade nenachádzame ani príznaky typické pre Phosphorus. Stav s neprítomnosťou smädu a túžbou po teplých nápojoch sú kontraindikáciami pre tento liek.

Belladonna je v tomto prípade similimom.

Patrí v akútnych stavoch popri Aconite k najpredpisovanejším liekom. Je však zvláštnosťou, že nie je uvedená v rubrike Fever – Afternoon – 15 h, pretože v skutočnosti sa jedná o jej kľúčový príznak. Avšak ak sa pozrieme do rubriky Generals – Afternoon – 15 h, nájdeme ju tam v treťom stupni.

Kľúčový príznak tohto prípadu je kľúčovým príznakom aj v materii medike, nie však v repertóriu. Aby sme ho našli, musíme si overiť rubriku časovej modality v generáliách. Tento fakt môže byť pre pacienta mätúci, ale učí nás, že pri dôležitých príznakoch si máme overiť aj všeobecnejšie rubriky, ak príznak nevieme nájsť lokálne. Predpis bol v tomto prípade založený na totalite, kľúčových príznakoch a esencii prípadu.

Vývoj liečby

Po podaní Belladonny 30K, dievčatko prespalo celé popoludnie, čím sa jej stav zlepšil. Horúčka klesla a nevrátila sa, došlo k nárastu energie a vrátila sa chuť do jedla. Prechodne sa objavila nádcha so žltým výtokom z pravej nosnej dierky, ktorý sa neskôr zmenil na priehľadný. O 10 mesiacov neskôr bolo potrebné predpísať konštitučný liek na ukončenie liečby.

 

 

 

2 Comments

    Leave a reply

    Your email address will not be published.

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.