Nenechajte si ujsť novinky zo sveta homeopatie!

Zápal mandlí

 

Milí študenti, prinášame prípad dievčatka s angínou na precvičenie vašich znalostí. Navrhnite rubriky a vyberte liek aj so zdôvodnením. Riešenie uverejníme o týždeň v pondelok (21.11.2016). Prajeme príjemnú zábavu.

Deväť mesačné bábätko má už tri dni horúčku, ktorá stúpa medzi 14:00 a 15:00 a dosahuje 39 stupňov Celzia (3). Dievčatko trpí pravostranným zápalom mandlí (3) a často sa chytá za pravú časť hlavy (2). Prerezávajú sa jej zúbky, čo ju obťažuje. Pred niekoľkými týždňami prekonala ovčie kiahne a následne chrípku. Odkedy bola chorá, nespí dobre. Nie je smädná (2) a napije sa len vlažných nápojov (2). Nechce jesť, pravdepodobne kvôli bolestivému prehĺtaniu. Za bežných okolností to je šťastné dieťa, avšak momentálne pokojnejšie ako zvyčajne. Netrpí žiadnymi chronickými ochoreniami.

Pozn.: Čísla v zátvorkách predstavujú mieru intenzity symptómov.

Úvodné foto: pixabay.com

 

Repertorizácia

Základná repertorizácia

 

 

 

 

 

Repertorizácia so zlúčenými rubrikami

 

————————————————————————————————————————–

Diferenciálna diagnostika medzi jednotlivými liekmi

Pulsatilla pratensis je dôležitým liekom pri liečení malých detí (napr. zápale stredoušia). Absencia smädu je kľúčovým príznakom. Taktiež sa nachádza v treťom stupni pri časovej modalite, vysokej horúčke a kiahňach, ale tieto symptómy sa v materii medike neuvádzajú ako kľúčové pre tento liek.

Arsenicum album nepokrýva totalitu prípadu a nenachádzame ani esenciu charakteristickú pre toto homeopatikum.

Belladonna je jedným z hlavných liekov na tento druh akútnych ťažkostí spojených s vysokou horúčkou a vystihuje aj esenciu prípadu. Časová modalita (zhoršenie o 15:00), pravostrannosť, absencia smädu a vysoká horúčka sú kľúčovými príznakmi Belladonny.

Kľúčové príznaky Sulphuru sú kontraindikované nedostatkom smädu a chuťou na teplé nápoje.

Apis mellifica je charakteristický absenciou smädu. Nachádzame ho v rubrike horúčka o 15:00 (Fever – Afternoon – 15:00), nespĺňa však totalitu ani esenciu prípadu.

Prípad neobsahuje žiadne kľúčové príznaky typické pre Bryoniu ani Rhus toxicodendron.

Pre Aconitum napellus je typická vysoká horúčka, nie však absencia smädu a chuť na teplé nápoje.

V prípade nenachádzame ani príznaky typické pre Phosphorus. Stav s neprítomnosťou smädu a túžbou po teplých nápojoch sú kontraindikáciami pre tento liek.

Belladonna je v tomto prípade similimom.

Patrí v akútnych stavoch popri Aconite k najpredpisovanejším liekom. Je však zvláštnosťou, že nie je uvedená v rubrike Fever – Afternoon – 15 h, pretože v skutočnosti sa jedná o jej kľúčový príznak. Avšak ak sa pozrieme do rubriky Generals – Afternoon – 15 h, nájdeme ju tam v treťom stupni.

Kľúčový príznak tohto prípadu je kľúčovým príznakom aj v materii medike, nie však v repertóriu. Aby sme ho našli, musíme si overiť rubriku časovej modality v generáliách. Tento fakt môže byť pre pacienta mätúci, ale učí nás, že pri dôležitých príznakoch si máme overiť aj všeobecnejšie rubriky, ak príznak nevieme nájsť lokálne. Predpis bol v tomto prípade založený na totalite, kľúčových príznakoch a esencii prípadu.

Vývoj liečby

Po podaní Belladonny 30K, dievčatko prespalo celé popoludnie, čím sa jej stav zlepšil. Horúčka klesla a nevrátila sa, došlo k nárastu energie a vrátila sa chuť do jedla. Prechodne sa objavila nádcha so žltým výtokom z pravej nosnej dierky, ktorý sa neskôr zmenil na priehľadný. O 10 mesiacov neskôr bolo potrebné predpísať konštitučný liek na ukončenie liečby.

 

 

 

2 Comments

    Leave a reply

    Your email address will not be published.

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.