Nenechajte si ujsť novinky zo sveta homeopatie!

Vyvrtnutý členok

 

Adrenalínový zážitok z rýchlych strojov a náročného terénu sa môže pri najmenšej nepozornosti ľahko zmeniť na nepríjemnú a bolestivú príhodu. Mladý muž so zranením členka čaká na vašu pomoc! Navrhnite rubriky, homeopatikum, potenciu a dávkovanie. Čas máte do 31.8.2017.

30-ročnému mužovi sa počas motokrosových pretekov zošmykla noha zo stupačky tak nešťastne, že si vyvrtol pravý členok, ktorý po úraze opuchol na vonkajšej strane (3). Nemôže sa naňho postaviť (3). Pohyb spomínané ťažkosti zhoršuje (3) a vyvoláva bodanie (2) a pichanie vo vnútri (2). K úľave dochádza v teplom kúpeli (2).

Pozn.: čísla v zátvorkách predstavujú intenzitu príznakov

ANALÝZA

Repertorizácia - vyvrtnutý členok

Zvláštne príznaky

  • bodavé a pichavé bolesti členka (nie každá trauma je charakteristická takýmto typom bolesti),
  • zlepšenie teplom.

Intenzívne príznaky

  • vyvrtnutie členka
Opuch a bolesť pri státí a pohybe je možné logicky vysvetliť. Bodanie nachádzame v repertóriu pod pojmom Tingling v kapitole Extremities (končatiny). Môžeme dodať aj klinické príznaky, ich výpovedná hodnota však bude nulová. Priamo neovplyvňujú repertorizáciu, môžu však pomôcť diferencovať homeopatiká, ktoré budú zodpovedať zvláštnejším príznakom.

Diferenciálna diagnostika medzi jednotlivými liekmi

Rhus toxicodendron často používame pri traumách ako sú napríklad vyvrtnutia. V jeho obraze nachádzame zlepšenie pohybom.

Ledum palustre je dôležitým homeopatikom pri postihnutiach členkov, avšak zlepšuje sa studenými, nie teplými obkladmi.

Rutu graveolens poznáme ako jeden z hlavných prostriedkov na liečbu zranení, obzvlášť pri postihnutí šliach a okostice.

Petroleum ani Chelidonium majus obvykle nie sú indikované ako akútne poúrazové homeopatiká. Účinné by boli jedine v prípade, ak by príznaky nesmerovali k inému prostriedku, alebo by chronické symptómy zodpovedali ich popisu.

Kľúčovými príznakmi Strontia carbonica sú chronické ťažkosti po vyvrtnutí členka a ich charakter by mal aspoň čiastočne zodpovedať konštitúcii, kde v anamnéze nachádzame slabé členky a sklon k ich vyvrtnutiam.

Calcarea carbonica a Graphites sú známe slabosťou spojivového tkaniva a preto môžu disponovať aj slabosťou členkov.

Arnica montana je jedným z najdôležitejších homeopatík pre akútne a chronické poúrazové stavy. V akútnej fáze zranenia mäkkých tkanív vidíme modrinu a postihnutý sa sťažuje na pocit ubolenosti, dobitosti.

Bryonia alba zodpovedá vyvrtnutiu, najmä ak je prítomné zhoršenie pohybom a pichavá bolesť. Obidva príznaky sú pre Bryoniu kľúčové. Avšak u tohto homeopatika nachádzame zhoršenie teplom.


Erik van Woensel nebol spokojný so žiadnym z navrhnutých homeopatík. Opísanej situácii najlepšie zodpovedá Bellis perennis. Nachádzame ho v prvom stupni v rubrike Extremities – Sprains, ale nie je uvedený v rubrikách modalít, ktoré sú opísané v tomto prípade. V takomto prípade je potrebné zamerať sa na homeopatiká, ktoré zodpovedajú klinickému pohľadu. Homeopatické prostriedky pre úrazové stavy sa nám často neobjavujú v repertorizácii a preto potrebujeme ich popisy dôkladne študovať. Nemôžeme očakávať, že všetky ťažkosti, ktoré sa môžu objaviť pri úraze budú typické aj pre lokálne príznaky homeopatika, ktoré je typické traumatickou príčinnou udalosťou. Traumatické lieky by sme však mali určite nájsť v rubrike popisujúcej príčinu. Bellis perennis však túto podmienku úplne nespĺňa a to je dôvodom na neustále vylepšovanie našich repertórií.
V prípade vyvrtnutí a úrazov väzov je Bellis perennis homeopatikom prvej voľby, výnimku tvoria prítomné modriny, pri ktorých indikujeme Arnicu montanu. V uvedenom prípade robíme výber na základe analýzy orientovanej na patológiu.

Na Bellis perennis upozornil prvýkrát Dr. Henry Thomas v periodiku British Journal of Homeopathy v roku 1858. Tento prípravok použil po prvý raz vo forme obkladu na vyvrtnutý členok. Výsledok bol okamžitý a už na druhý deň bol pacient schopný prejsť štyri míle. Neskôr používal tinktúru spomínanej rastlinky na vyvrtnuté zápästia a členky s lepšími výsledkami ako pozoroval pri Arnice montane. Neskôr spravil ak proving sedmokrásky (Bellis perennis).

Autor prípadu používa Bellis perennis s lepšími výsledkami oproti Arnice montane iba v prípadoch, ak nie je prítomná modrina. V niektorých prípadoch podáva Bellis perennis po Arnice. Podľa jeho názoru patrí predpísané homeopatikum nepochybne do domácej lekárničky.

Vývoj liečby

Po podaní Bellis perennis 200C sa stav členka zlepšil natoľko, že už v nasledujúci deň mohol mladý muž kráčať. Nasledujúcich trinásť rokov nedošlo k relapsu ani k iným komplikáciám.

Bellis perennis dokáže v takýchto prípadoch zázraky. Ak by boli priaznivé účinky homeopatík u športovcov známe, používali by sa oveľa častejšie a vo väčšej miere.

Foto: pixabay.com

Adrenalínový zážitok z rýchlych strojov a náročného terénu sa môže pri najmenšej nepozornosti ľahko zmeniť na nepríjemnú a bolestivú príhodu. Mladý muž so zranením členka čaká na vašu pomoc! Navrhnite rubriky, homeopatikum, potenciu a dávkovanie.

Leave a reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.