Lymfangitída

Stopy chodidielZnáme príslovie hovorí, že nehody a úrazy sa stávajú aj v tých najlepších rodinách. Uveďte rubriky a názov homeopatika, ktoré rýchlo pomohlo malej pacientke.

Štvorročné dievčatko stúpilo na pichliač. Rodičia ranku vyčistili a ošetrili tinktúrou Calenduly. Napriek tomu sa dieťa začalo na druhý deň sťažovať na bolesť v mieste zranenia. Pri dôkladnejšom pohľade zistili, že poranenie je červené a opuchnuté (2). Celé okolie bolo takisto červené a podráždené (2). Červená linka sa ťahala od zranenia smerom k päte. (3)

Pozn.: Čísla v zátvorkách predstavujú mieru intenzity symptómov.

Foto: pixabay.com

Základná repertorizácia

lymf-repert-1

 

 

 

Repertorizácia so zlúčenými rubrikami

lymf-repert-2

 

 

 

Diferenciálna diagnostika medzi jednotlivými liekmi

V tomto prípade sa jedná o jasnú príčinnú udalosť bez zvláštnych, resp. jedinečných príznakov. Preto je najlepším riešením vyhľadať lieky, u ktorých je príčinný faktor zároveň kľúčovým príznakom, konkrétne Ledum palustreHypericum perforatum, u ktorých nachádzame najviac klinických potvrdení tohto problému.

Ledum palustre sa zvyčajne predpisuje v skoršom štádiu ako Hypericum perforatum, najmä v zmysle prevencie komplikácií. V prípade zranenia, ktoré je už infikované, začervenané a opuchnuté, preferujeme Hypericum perforatum.

J.T. Kent٭ o riešenom probléme napísal:

„Ledum palustre používame veľmi často ako preventívny liek.

Takéto typy zranení ošetrujeme liekmi – pichnutia, porezania, pomliaždeniny a tržné rany, bolestivé zranenia. Rana sa niekedy otvorí, opuchne, nehojí sa, vyzerá zoschnuto a má lesklé okraje; červená, zapálená; pálivé, bodavé, trhavé bolesti; bez hojenia. Takéto rany potrebujú Hypericum perforatum.“

Ohľadne lymfangitídy Dr. Underhill٭ píše:

„Pichnutia na končatinách je najlepšie vyčistiť roztokom Calenduly officinalis a vnútorne užiť Ledum palustre 30C alebo 200C. Je to účinnejšia profylaxia proti tetanu ako anti-toxín a naviac bez možných nežiadúcich účinkov. Hypericum perforatum je potrebné v zriedkavých prípadoch: ak sa vyvinie lymfangitída s červenou linkou, prípadne pruhom, ktorý sa šíri hore ramenom alebo nohou.“

Hypericum perforatum je v tomto prípade similimom. Zodpovedá prípadu z hľadiska patológie, ako aj príčinnej udalosti.

V tejto situácii je nutné vidieť rýchlu reakciu. Dievčatko dostalo Hypericum perforatum 200C. Ak by v priebehu niekoľkých hodín nedošlo k reakcii, bolo by potrebné zvážiť zvýšenie potencie.

 

Vývoj liečby

Po podaní Hypericum perforatum 200C získalo zranenie v priebehu niekoľkých hodín normálnu farbu a červený pruh zmizol. Stratila sa aj bolestivosť. Nasledujúci deň už neboli prítomné žiadne príznaky zápalu. Rodičia ešte ošetrili hojace sa zranenie krémom z nechtíka lekárskeho (Calendula officinalis). Komplikácia ani relaps sa nevyskytli nasledujúcich 15 rokov.

 

Vyhodnotenie prípadu

Riešená situácia je príkladom možností homeopatie v akútnych situáciách, v ktorých sú za bežných okolností predpisované antibiotiká. Účinok správneho homeopatického lieku je okamžitý a veľmi efektívny. Veľkou výhodou homeopatík v porovnaní s klasickými liekmi je skutočnosť, že organizmus sa nemusí vysporiadavať s vedľajšími účinkami alopatických prípravkov. Stimulácia obranného mechanizmu vedie k pohotovej imunitnej odpovedi a tým k celkovej úľave.

 

٭ Kent, J.T.: Lectures on Homeopathic Materia Medica, strana 590

٭ Fayazuddin, M.: Hypericum – štúdia, strana 5

 

 

2 Comments

  1. by Blanka on 12/05/2016  13:12 Odpovedať

    Zvolila by som ledum - akútny liek pri pichnutí, bodnutí s opuchom a začervenaním.

  2. by Zuzana V. on 12/06/2016  21:18 Odpovedať

    Podla mna je klucovy priznak to, ze sa "taha cervena linka od zranenia". Tento priznak vsak neviem najst v repertoriu :((
    Podla opisu vsak toto zranenie vyzera ako ked moja dcera v lete stupila na osu a ostalo jej v nohe zapichnute zihadlo. Velmi rychlo to zacalo byt cervene, opuchnute a z miesta vpichu sa tahala cervena ciara smerom do vnutra chodidla. Jej vtedy velmi dobre a rychlo zabral APIS 30C. Scervenanie a opuch sa prestal sirit a vsetko sa "scuclo" len do miesta v okoli vpichu. Na druhy den uz ani nebolo vidiet, kde mala tu ranku.
    Takze ja by som dala v tomto pripade APIS 5C/15C, resp. 30C.

Leave a reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.