Nenechajte si ujsť novinky zo sveta homeopatie!

Horúčka s delíriom

 

Vysoké teploty bývajú postrachom mnohých rodičov. O to viac v prípade, ak sa vracajú každý deň v rovnakú hodinu a dieťa pri nich vystrašene nespoznáva vlastnú mamku.

Pomôžte malej slečne výberom rubrík, návrhom homeopatika, potencie a dávkovania.

Pred piatimi dňami prišlo 7-ročné dievčatko domov zo školy s horúčkou 39,6 ºC. Už počas dopoludnia sa necítilo dobre, bolelo ho brucho a bolo unavené. Z času na čas aj zakašľalo. V priebehu nasledujúcich dní pôsobilo počas doobedia dojmom, že je v poriadku – vyzeralo lepšie a čulejšie, ale každý deň okolo 12:00 až 12:30 sa teplota vrátila (3). V prípade, že je horúčka vysoká, dievčatko je v delíriu a rozpráva po nemecky, pričom tento jazyk neovláda (2). Niekedy je vydesené a nespoznáva vlastnú mamku (3). Pritom na ňu však kvôli strachu volá. Keď mamka príde, dievčatko ju vidí ako desivú postavu, ktorá ju ohrozuje (3). Mladá slečna cúvne s vystrašenými očkami späť do postele. Taktiež odmieta liek, ktorý jej mamka podáva (3). V prípade stúpnutia teploty má dievčatko studené ruky a nohy (2). Niekedy ho bolí hlava v oblasti čela. Z času na čas trpí bolesťami ucha, ktoré sa zmiernia jemným tlakom na ucho (2). Kašeľ znie vlhko a hlboko (2). Zhorší sa ráno po prebudení (2) a večer po ľahnutí si do postele (2). Kašeľ sa opäť zmierni v prípade, ak je dievčatko hore už dlhšie. Nádcha sa prejavuje zatekaním hlienov do hrdla (1). Na bledej tváričke sú viditeľné tmavé kruhy pod očami (2). Dievčatko nemá chronické zdravotné problémy. Potrebuje veľa pozornosti, nevie sa hrať samé a má požadovačnú povahu. Máva akútne ochorenia sprevádzané horúčkou 2-3x do roka, ale nikdy predtým neblúznilo.

Pozn.: čísla v zátvorkách predstavujú intenzitu príznakov

Foto: pixabay.com

ANALÝZA

Základná repertorizácia
Repertorizácia so zlúčenými rubrikami
Zvláštne príznaky

· horúčka sa objavuje napoludnie,

· rozprávanie v nemčine,

· nespoznávanie matky a myšlienka ohrozenia,

· bolesť ucha zlepšená jemným tlakom.

Intenzívne príznaky

· hlboký, vlhký kašeľ,

· tmavé kruhy v oblasti očí.

Studené ruky a nohy pri horúčke sú bežným javom. Indikujú, že vysoká horúčka sa vyvinula rýchlo. Preto tomuto príznaku nebudeme venovať zvýšenú pozornosť, najmä ak sú prítomné iné symptómy. Modality kašľa sú bežné a normálne. V repertóriu nenachádzame doslovné spojenie „pocit ohrozenia“, preto v analýze zlúčime rubriky s podobným významom. Takisto v repertóriu nenachádzame bolesti ucha zlepšené jemným tlakom na ucho.

Diferenciálna diagnostika medzi jednotlivými liekmi

V tomto prípade nachádzame viacero veľmi výrazných a neobyčajných príznakov. Homeopat vždy verí, že tieto symptómy vedú iba k jednému homeopatiku, pretože potom je predpis spoľahlivý a prognóza lepšia. V každom prípade sa musíme pri výbere sústrediť na tieto príznaky.

Arsenicum album je jedným z prvých homeopatík, ktoré sa objavujú pri totalite symptómov. Nezahŕňa však ani jeden kľúčový príznak. Jedine strach, ktorý dieťa pociťuje, by mohol zapadať do psychologickej esencie Arsenica alba.

Takisto v prípade nevidíme esenciu homeopatika Lachesis muta. Avšak je jedným z mála substancií, u ktorých nachádzame príznak rozprávania v cudzom jazyku. Bohužiaľ nenachádzame jeho celý obraz.

Veratrum album, Lycopodium clavatum, Nux vomica ani China officinalis nie sú prítomné pri dôležitých symptómoch.

Vykreslená esencia ani kľúčové príznaky nie sú typické pre Anacardium orientale.

Kľúčovými príznakmi Belladonny často býva vysoká teplota s delíriom a studenými končatinami. V jej provingoch jasne nachádzame kongesciu v oblasti hlavy, čo nám pripomína uvedený typ horúčky. Vysoké teploty a časová modalita zapadajú do obrazu tohto homeopatika. Jediným problémom zostáva, že sa nenachádza v rubrike MIND – SPEECH – foreign tongue, in a.

Stramonium je spoločne s Belladonnou a Aconitom napellus jedným z najdôležitejších prostriedkov pri náhlych akútnych ochoreniach s vysokou horúčkou. Zaujímavosťou je, že nielen znižujú teplotu, ale súčasne riešia aj hlbšie patologické procesy. Belladonna a Stramonium patria napríklad k hlavným substanciám, ktoré sa používajú pri liečbe zápalu mozgových blán. To znamená, že ak sa v počiatočnom štádiu meningitídy vyvinie vysoká horúčka, budú mať tieto homeopatiká (samozrejme ak zodpovedajú stavu) okamžitý efekt nielen na teplotu, ale aj na pôsobenie proti chorobe a to aj v prípade, ak ešte nebola stanovená diagnóza.

Kľúčovými príznakmi Stramonia sú vysoká horúčka a pocit nebezpečenstva (ohrozenia). Teplota ako aj mentálno-emočné symptómy zodpovedajú jeho esencii. Spomínané homeopatikum nachádzame v základných rubrikách tohto prípadu: časovej modalite a rozprávaní v cudzom jazyku. Ako bolo spomenuté už vyššie, silne pripomína Belladonnu – taktiež má silnú kongesciu v oblasti hlavy a chlad končatín pri horúčke.

Mercurius solubilis nachádzame pri časovej modalite a pocite ohrozenia. Zodpovedá teda časťou psychologickej esencie.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Vývoj liečby

Hodinu po podaní Stramonium 30C sa dievčatko začalo nielen cítiť lepšie, ale aj samo hrať. Je to zaujímavé, pretože nikdy predtým podobná situácia nenastala, nevedelo totiž dobre samostatne tráviť čas. Teplota klesla a aj okolo obeda nasledujúceho dňa zostala v norme. Bolesti ucha, hlavy a zatekajúce hlieny zmizli. Po troch dňoch úplne ustúpil aj kašeľ. Po piatich dňoch sa objavili vyrážky na perách, ktoré následne spontánne zmizli. Podobný typ horúčky s delíriom sa už nezopakoval. Počas niekoľkých rokov užívalo dievčatko Stramonium vo vzostupných potenciách v prípadoch relapsu v chronickom emočnom stave. Akútne ochorenia sa objavovali menej často a niekedy boli zvládnuté akútnym homeopatikom. Mladá slečna sa stala emočne vyrovnanejšia. Po približne šiestich rokoch, počas puberty, potrebovala iné homeopatikum. Dĺžka sledovaného obdobia je v tomto prípade šestnásť rokov.


Vysoké teploty bývajú postrachom mnohých rodičov. O to viac v prípade, ak sa vracajú každý deň v rovnakú hodinu a dieťa pri nich vystrašene nespoznáva vlastnú mamku.
Pomôžte malej slečne výberom rubrík, návrhom homeopatika, potencie a dávkovania.

2 Comments

    Leave a reply

    Your email address will not be published.

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.