Bolesti chrbta

Milí kolegovia,

Posielam doslovný prepis jednej žiadosti o pomoc.

Ako by ste postupovali v takomto prípade? Máte k dispozícii len tento opis, nič viac.
Aké rubriky by ste použili?
Aký liek a prečo by ste dali?
V akom dávkovaní?
Svoj návrh uverejním v pondelok o týždeň. Zatiaľ máte možnosť trénovať.
…………..

Bolesti-chrbta

Foto: dreamwhile via Foter.com / CC BY-NC-ND

“Prosím tunajších skúsených o radu pre známu – ide o dospelú ženu. Píše mi: “Dva týždne intenzívne bolesti krížov. Najviac vľavo dole (akoby pod ľavou obličkou, kde končí zadok – SI kĺb?) Nie je to zablokované, nie je to seknuté, nezhoršuje sa to pri pohybe. Zosilňuje sa to pri dlhšom sedení alebo státí, pri únave, k večeru. Výrazné zhoršenie bolestí po horúcej sprche. V polohe ležmo niekedy pociťuje v celých krížoch mravčenie, alebo akoby “pichanie drobných ihličiek”. Niekedy sa to ťahá až k ľavej nohe. ”

Už ju liečili na zápal obličiek, ktorý jej diagnostikovali na pohotovosti cez sviatky a mysleli si, že jej bolesti sú z toho. No na túto bolesť to nič nepomohlo a bolesť pokračuje ďalej. Nemáte niekto dobrý nápad, čo s tým? Obvodná lekárka ju poslala k ortopédovi a obvolala dnes všetkých, no termíny sú cca o 4 mesiace…

Vďaka za radu!”

……………………………………………………………………………………………

Riešenie:

Tento prípad je ideálny, pretože máme tu miesto, pocit, modality – t.j. úplný príznak, príznak, ktorý má všetky časti ako to definoval Boenninghausen.

Miesto: Niekto by si mohol myslieť, že bolesť je v obličkách. V skutočnosti laici veľmi voľne používajú slová ako kríže. Autor niekoľkých riadkov, ktoré opisujú stav však napísal upresnenie – tam kde končí zadok, SI kĺb? Preto nie je dobré použiť ako miesto lumbar region (lumbálna oblasť, t.j. oblasť, na úrovni, ktorej sú obličky. Tie sú vyššie umiestnené ako koniec zadku (gluteálna oblasť) – t.j. horná hranica bedrových kostí.
Preto som použil ako miesto ťažkostí “ľavý sakroiliakálny kĺb”, pre istotu som použil aj väčšiu rubriku – “sakroiliakálny kĺb”.

Pocit: veľmi jasne definovaný je pocit mravenčenia, akoby ho pichali tisíce ihličiek. Nie je to veľmi bežný pocit a stal sa rozhodujúcim pre konečný výber lieku.

Modality: Modality sú veľmi jasné a je ich niekoľko, čo je veľmi dobré. Modality bližšie charakterizujú príznak a robia ho jedinečným, charakteristickým. Máme tu zhoršenie sedením, zhoršenie státím, zhoršenie večer a zhoršenie horúcim kúpeľom. Posledná modalita je najzvláštnejšia a stane sa tiež rozhodujúcim faktorom pri rozhodovaní o lieku.

Repertorizácia: Vybral som tieto rubriky. Pokrývajú miesto, pocit aj modality:
Back, pain, sacroiliac articulation
Back, pain, sacroiliac articulation, left
– tieto dve spojíme do jednej rubriky, pretože popisujú to isté = miesto problému.
Back, tingling, prickling – pocit
Back, pain, sitting agg.
Back, pain, standing, agg.
Back, pain, evening
Generalities, bathing, washing, agg.hot  (nemáme rubriku s takouto modalitou v oblasti chrbta)

Standardna-repertorizacia

 

 

 

Lieky, ktoré vychádzajú najlepšie sú: Sulfur, Rhus toxicodendron, Bryonia, Apis mellifica, Pulsatilla, Sulphur, Ruta, Argentum nitricum.

Proti Bryonii svedčí fakt, že sa bolesť nezhoršuje pri pohybe.
Rhus toxicodendron by bol stuhnutý a zlepšený pohybom.

Keď však vezmeme do úvahy najzvláštnejšie príznaky prípadu – horúci kúpeľ zhoršuje a pocit brnenia a mravčenia:

Bathing-hot-agg

 

 

 

 

 

 

 

 

Back-Tingling

 

 

 

 

 

 

len jeden z  uvažovaných liekov pokrýva obidva tieto príznaky – mravenčenie, brnenie a zhoršenie horúcim kúpeľom – Apis mellifica. Ďalšie lieky, ktoré sú súčasne v týchto dvoch najjedinečnejších rubrikách sú: Aesculus, Mezereum a Bambusa arundinaceae. Bambusa bol môj druhý najlepší kandidát. Tento liek má veľkú afinitu k chrbtici a chýba len v rubrike Back, pain, standing, agg.

Dve rubriky pokryvaju 4 lieky

 

 

 

Link na väčší obrázok tohto repertorizačného okna s prekrížením dvoch rubrík: http://screencast.com/t/5GEfBOuYuXXd

Medzi kľúčové príznaky Apis mellifica patrí zhoršenie teplom a pocit bodavého svrbenia, brnenia, mravenčenia, ako keby ho pichali tisíce ihličiek.

Odporučil som tento liek. Na druhý deň (v utorok) si ho známa kúpila v potencii 15 C (inú potenciu nemali) a užila 3 x po hodine po 3 globulky. Po prvej dávke sa bolesť prudko zhoršila a vyžarovala až do ľavého kolena. Potom však postupne začala ustupovať a do dvoch dní sa úplne stratila. Aj keď som ešte nevedel výsledok, napísal som zadanie tohto prípadu, pretože som si bol istý liekom. Ak máme dobré príznaky z troch základných oblastí, a liek pokrýva kľúčové príznaky, musí účinkovať.

 

Presentation photo: pixabay.com

26 Comments

 1. by Andrea on 01/05/2016  17:10 Odpovedať

  Dala bych Berberis vulgaris. Rubriky: back-pain-lumbar region sitting, standing, evening agg., back-pain-lumbar region-stitching pain, gener.-earm bathing agg., Morrison a Phatak píší: bolesti zad v bederní a křížové oblasti, ostré, pichavé, palčivé, zhoršující se seděním a stáním, vyčerpáním, šíří se do dolních končetin, kolikovité bolesti, má afinitu i k močovému traktu, ledvinovým kolikám.

  • by Michal on 01/05/2016  21:25 Odpovedať

   To bude svalový reumatizmus...a určite sú to není bolesti od obličiek. Ako masér by som mal na to viacero postupov.Ale homeopatický...? :) budem nad tým uvažovať a ešte sa mi pokazil PC s programom. Ďakujem za spestrenie učenia s pozdravom Michal Ondrúšek

 2. by alena klicova on 01/06/2016  18:03 Odpovedať

  Dobry vecer prajem,
  pouzila by som liek Berberis vulgaris.

  Pokryva bolest v lumbalnej casti chrbtice, bolest v bedrovom klbe a tiez problem obliciek.

  Splna modality - lava strana, sirenie bolesti do okolia ( do lavej nohy), druh bolesti - pichava, zhorsenie statim, zhorsenie navecer.

  Pouzila by som nizku potenciu - 6 alebo 9 CH 3 x denne az do uvolnenia bolesti.

  alena k.

 3. by Lenka on 01/06/2016  20:38 Odpovedať

  Nebudu dělat mrtvého brouka...už dva dny bádám a lámu si nad tím hlavu... nakonec jsem se snížila k tomu, že jsem prozkoumala lék Berberis Vulgaris, který navrhují kolegové a zkusila bych ho z následujících důvodů: Pacient si stěžuje na bolesti v lumbální krajině. Bolesti mohou být také v jiných lokalizacích tehdy budou pichlavé, přesně lokalizované a přitom stěhovavé. Bolesti, které vyzařují z jednoho bodu a rychle mění místo i intenzitu, bolest zad; obzvláště, když je člověk vyčerpán; bolest vyzařuje do stehen.

 4. by Michal on 01/06/2016  20:40 Odpovedať

  Ja by som ešte odporučil pre lepší nástup účinku lieku. Prvé dve hodiny po pol hodine 3 guličky pod jazyk a potom prejsť na štandardné užívanie...

 5. by Betka B on 01/06/2016  21:51 Odpovedať

  Pekný večer.
  uvazovala by som o lieku Berberis vulgaris ako liek č. 1 : Rubriky : BACK - LUMBAR REGION; complaints of (3), BACK - PAIN - Sacral region - sitting - agg (3), BACK - PAIN - Sacral region - lying - agg. (3),BLADDER - INFLAMMATION (3), Generálie :Pocity: vyžarovanie, bodanie, vystreľovanie, neuralgické, tlak, škrabanie, ťahanie, rezanie, pálenie. Telesne: < otrasy, < na začiatku pohybu, < námaha, < stúpanie, < ľavá strana,
  Berberis - afinita k vylučovaciemu systému , Bolesti v bedrovej oblasti a ischias s ostrými, náhlymi bolesťami, vyžarujú nadol do zadnej časti stehien < ležanie,
  Možno by som zvážila aj liek Pulsatilla ako liek č.2......

 6. by admin on 01/06/2016  22:22 Odpovedať

  Nie vzdy plati, ze ak maju viaceri ten isty nazor, musi byt spravny. Myslim si, ze je to iny liek ako Berberis. Popracujte este.

 7. by Zuzana Vojtekova on 01/06/2016  22:42 Odpovedať

  Dala by som Pulsatilu.

  Rubriky v Complete Dynamics:
  Back; pain; warmth: agg.
  Back; pain; sacral region; evening: agg.
  Back; pain; sacral region; lying: agg.
  Back; pain; sacral region; sitting: agg.
  Back; pain; sacral region; standing: agg.
  Back; pain; sacral region; extending to; lower limbs
  Back; pain; aching; sacrum
  Back; tingling, prickling

  Rubriky v Boenninghausen Therapeutic Book:
  < sitting
  < standing
  < evening
  < warmth, in general
  < lying position
  3x denne prvy den, potom 1x denne az kym nenastane nejaka zmena, nie vsak dlhsie ako tyzden.

 8. by admin on 01/06/2016  22:55 Odpovedať

  Tento pripad nas uci aj pozornosti. Potrebujeme pochopit, kde naozaj je problem (je to naozaj lumbalna oblast, t.j. oblast kde su oblicky?), aky je hlavny pocit, ake modality, co je tu zvlastne, jedinecne. Asi 5 x som si tento pripad pozorne precital v pondelok vecer. Po repertorizacii som si bol velmi isty liekom, lebo okrem zhody miesta, modalit a pocitov zodpoveda tomu lieku aj jeho zakladny pocit.
  Na druhy den si znama kupila liek v potencii 15 C. Uzila 3 x po hodine. Po prvej davke dostala velmi silne bolesti, ktore vyzarovali az do kolena. Ale potom sa stav zacal dramaticky zlepsovat. Dnes uz liek neopakovala. Postupne je bolesti menej a menej.

 9. by Martina Kanichova on 01/07/2016  10:03 Odpovedať

  Dala by som Rhus-tox 30C 3xdenne
  Rubriky:
  Bedra, lumbalgie, ischias, s
  Záda, zhoršení, klid, sed
  Modality, zhoršuje leh na zádech
  Modality, zhoršuje mytí, voda
  Nervový systém, nervy, neuralgie, charakter bolesti, tříska jako od

 10. by Lenka on 01/07/2016  15:52 Odpovedať

  Ještě bych zkusila Kalium Carbonicum v ředění 30 CH, bodavé bolesti, přecitlivělost na bolest, akutní, vystřelující boleti v jaterní krajině...Myslela jsem na to už včera, ale neodvážila jsem se :)

 11. by Denisa on 01/07/2016  19:50 Odpovedať

  Dobrý večer, mne vyšiel Sulphur, taký začiatočnícky typ kvôli tomu že bolesť je ľavostranná, zhoršené státím, zhoršenie teplou vodou

 12. by Jana K. on 01/07/2016  22:03 Odpovedať

  Prispejem aj ja svojou troškou do mlyna. Za najzvláštnejšie a najvýraznejšie príznaky v tomto prípade považujem: výrazné zhoršenie po horúcej sprche a pocit mravenčenia (ihličiek) v ľahu v krížovej oblasti. V skutočnosti netušíme, či to bol naozaj zápal obličky, nakoľko nemáme aktuálne laboratórne výsledky a v minulosti nasadená liečba bola neúspešná. Tento fakt si držím len v mysli a budem rada, ak ho vybratý liek bude zahŕňať.
  Ak zohľadním príznaky:
  Back; pain, sacral region
  Back; air, cold, agg. + Back; pain, air, cold, agg. (Tu mám zádrheľ, pretože z textu vyplýva, že bolesť príde až PO horúcej sprche a nie POČAS nej, problémom by teda nemala byť horúca voda, ale proces ochladenia, ktorý nasleduje. A vzduch v miestnosti je oproti vode studený - teda ak nemajú doma saunu :-))
  Back; formication, crawling + Generalities, pain, stitching, needles, as from
  Back; pain, sacral region, sitting, agg.
  Back; pain, sacral region, standing agg.
  Back; pain, sacral region, evening agg.
  Najviac sa mi pozdávali lieky Rhus-tox., Phos. a Agaricus.
  Nakoniec som sa rozhodla pre Agaricus, Phatak o ňom píše:" .... pocit, akoby ho prebodávali studené alebo horúce ihly." Zároveň má zhoršenie studeným vzduchom a tlakom na chrbticu (to sa vlastne deje, keď leží na chrbte). V repertóriu nájdeme aj: Back, needles, as of a Back; pain, sacral region extending do lower limbs (prejavilo sa aj po užití lieku).
  Za pozitívne som vzala aj to, že sa nachádza aj v rubrike Kidneys; pain, region of, left (ako potvrdzujúci príznak).
  Pri Rhus-tox. by som čakala zmienku o zlepšení pohybom, u Phos. skôr pálivé bolesti.

  • by wandall on 01/07/2016  22:33 Odpovedať

   Agar bol moj druhy kandidat hihi.

 13. by wandal on 01/07/2016  22:30 Odpovedať

  Tak ja som len prvacik, ale ucime sa na vlastnych chybách, nuz tak sa posnazim aspon tipnut :)
  Ja by som dala Colocynthis, podla mna sa jedna o problem nervového povodu, comu naznacuje mravcenie a pichanie v oblasti spodnej casti chrbtice a sirenie bolesti do lavej nohy. Sedaci nerv sa tiez tiahne popri bedrovému klbu. Takze by to sedelo aj na opisovane bolesti.
  Rubriky:
  Back; pain; lumbar region, lumbago; sciatica, in
  Back; pain; warmth: agg
  Back; pain; sacral region; extending to; sciatic nerve, down
  Back; tingling, prickling
  Extremities; sciatic nerve; left
  Extremities; pain; sciatica, sciatic nerve; warmth; agg.

 14. by admin on 01/08/2016  0:12 Odpovedať

  Nebojte sa napísať svoje riešenia. Využite túto príležitosť pocvičiť sa v analýze prípadu a repertorizácii.

  • by Ivana Halamkova on 01/08/2016  0:28 Odpovedať

   Mozno naliehavost, netrpezlivost a chcenie uniknut...
   Mozno Sehgalova metoda by pomohola...

 15. by Jana K. on 01/08/2016  7:46 Odpovedať

  Ešte doplnenie k úvahe o sprche. Nakoľko je tam veľké zhoršenie, hľadala by som liek, ktorý bude mať tento príznak naozaj výrazný. V rubrike Back; washing, getting wet agg. sú len štyri lieky. V štvrtom stupni je tam Dulcamara, ktorá je známa tým, že ľahko prechladne, keď je zahriata a ochladí sa. Zároveň neznáša vlhko. Nájdeme ju aj pri: Back; pain, sacral a Back; formication, crawling a Back, pain, entending to legs.

 16. by Slavka on 01/09/2016  17:49 Odpovedať

  V prípade je jasných mnoho modalít, preto som ako prvé pozrela Boeninghausena. Ten jasne káže Pulsatillu, o ktorej som dlho uvažovala pre jej hlavné rubriky: zhoršenie teplom (čo som brala ako hlavný symptóm - zhoršenie po horúcej sprche), zhoršenie večer, v ľahu, vystreľujúce bolesti v krížoch po sedení. No v Complete aj Radare mi chtiac nechtiac stále vychádza Agaricus, pre ktorý by som sa rozhodla najmä po prečítaní Pulforovej MM. Ten opisuje okrem iných aj bolesť v krížoch pri sedení, citlivosť na umývanie horúcou vodou v bedrovej oblasti...čo ma utvrdilo vo výbere. Agaricus má zreteľné zhoršenie bolesti chrbta pri sedení no zároveň zlepšenie pri ľahu, čo ma trochu zneisťuje vo výbere. No pri končatinách Morrison opisuje pocit ako od studených a horúcich ihiel. Má tiež bolesť chrbta ktorá sa šíri do dolných končatín (Nash), takže môj výber Agaricus.

 17. by Janette Bakajsova on 01/10/2016  20:54 Odpovedať

  Do úvahy som brala pocity a modality pacientky. Za hlavný pocit považujem pichanie drobných ihličiek / mravenčenie a preto chcem, aby tento príznak mal vybratý liek vo svojom obraze.
  Rozmýšľala som, čo s tou modalitou výrazné zhoršenie po horúcej sprche. Ide o výraznú modalitu, no nenašla som žiadnu takúto rubriku a pacientka neuvádza vyslovene, že by jej teplo alebo chlad všeobecne ovplyvňovalo bolesť. Nevieme presne, aká je reakcia počas horúcej sprchy, či sa vtedy cíti lepšie alebo horšie alebo stav je nezmenený. Premýšľam teda tak, že počas horúcej sprchy sa celé telo prehreje a teraz mi nie je jasné, či sa stav zhorší zahriatím, teplým vlhkom alebo následným ochladením. Nechávam si tento príznak v hlave, ale v repertorizácii ho priamo nepoužívam.
  Pri repertorizácii v Radare som sa zamerala na tieto rubriky:

  Back – pain – sacral region – sitting agg.
  Back – pain – sacral region – standing agg.
  Back – pain – sacral region – stitching pain
  Back – formication – lumbar region
  Generals – pain – stitching pain – needles, as from

  Myslím tiež na príznak, že sa mravenčenie môže ťahať nadol do ľavej nohy, ten si nechávam v hlave a zohľadním ho v Dif.dg. Na základe týchto rubrík uvažujem tiež lieky Agaricus a Phosphorus. Oba lieky prechádzajú rubrikami. Oba lieky sú ľavostranné, mimochodom . Pozrela som sa na nich bližšie v MM Kenta, Phataka a Murpyho.

  Pri lieku Agaricus - PHATAK uvádza pocit, akoby ho probodávali studené alebo horké ihly. MURPHY uvádza ako jeho kľúčový symptóm mravenčenie a brnenie, taktiež pocit, jako by do pátere zapichoval ledové alebo žhavé ihly, lepší pri pohybu a horší v klidu. KENT taktiež popisuje pri generáliách pocit ledových alebo horkých ihličiek, dokonca uvádza bolesti zad hlavne na šiji a v lumbosakrálnej oblasti, bolest lumbárni a sakrálni krajiny, zvlášte pri námaze a sezení, uvádza tiež záda citlivé na teplé obklady v bederní krajine, taktiež mravenčení, brnení.

  Nazrela som aj do Morrisona a tiež som si viac potvrdila Agaricus ako Phosphorus. Phosphorus má tiež mnoho príznakov chrbta i mravenčenie, no pocit pichania drobných ihličiek som si v žiadnej MM nepotvrdila a navyše by som očakávala prinajmenšom modalitu zlepšenie trením alebo masážou.
  Doplnila som si do repertorizácie ešte túto rubriku, v ktorej je Agaricus v 2:
  Back – pain – sacral region – extending to – down legs

  Na základe vyššie uvedeného vyberám Agaricus 30 CH.

 18. by Gabriela Bučičová on 01/11/2016  12:47 Odpovedať

  Pozerala som len Coplete Dynamic, lebo iný program nemám.
  zadala som rubriku:

  back pain stitching sacral

  a z liekov by som dala Agaricus, pozrela som to aj v MM od R. Morrisona a tam som si potrvdila silné bolesti v sacralnej a ischias oblasti. Aj v generáliach sú písané zášklby a kŕče takmer vo vetkých svalových skupinách.

  Potenciu by som dala 5ch alebo 9ch a prvú pol hodinu každých 10 minút keby to začalo zaberať intervaly by som predlžovala. Záviselo by to od toho ako by to rýchlo začalo zaberať.

 19. by Kancírová Oli on 01/12/2016  0:07 Odpovedať

  Dobrý večer, tejto pacientke s bolesťou chrbta opísanú vyššie by som dala liek APIS MELLIFICA 30 C. Dávkovenie by bolo 3 dávky po 30 minútach a potom podľa pocitov pacientky, Boli by sme v telefonickom kontakte. Prikladám moju cestu k tomuto rozhodnutiu. Pracovala som z Radarom a potvrdila som si to v Materii medike a pekne mi to zapadlo. Mala som z toho veľmi dobrý pocit.
  BACK - COMPLAINTS of back - left side:
  BACK - PAIN - Sacral region - sitting - agg.:
  EXTREMITIES - PAIN - Hips - stitching pain:
  EXTREMITIES - PAIN - Joints - stitching pain:
  GENERALS - BATHING - agg.:
  GENERALS - PAIN - stitching pain - needles; as from - hot needles:
  GENERALS - PAIN - Muscles - stitching pain:

  GENERALS - WARM - bathing - agg. - hot bath: APIS - myslím že táto rubrika bola pre tento prípad najdôležitejšia pri rozhodovaní o podaní lieku APIS MELLIFICA a v Radare male číslo 3 bolo po hľadaní medzi malými liekmi a malými rubrikami.

 20. by Katarina_L on 01/12/2016  10:18 Odpovedať

  ja sa rozhodujem medzi Cyclamenom a Loxosceles-r. prvy vychadza podal Boeninghausea, ktory vsak nie je velmi presny. Druhy vychadza dobre v CD pri zadani problemu v sacro-iliac oblasti. A picahva boelst v oblasti krizov.
  takze by som ho skusila v Loxo-r. 30CH

 21. by Monika on 01/12/2016  11:08 Odpovedať

  Pekný deň, riešila som to cez Bonnighausena. Vyšla mi Pulsatilla. Dala by som 3 x po hodine 15 CH, potom by som upravila dávkovanie podľa potreby. Za dôležitú rubriku považujem pocit pichania a mravčenia.
  Rubriky: Skin, pricking.
  Back, left.
  Sitting agg.
  Standing agg.
  Bathing agg.

 22. by Katarina on 01/12/2016  13:59 Odpovedať

  ja by som dala Kalium carbonicum -
  palivé bolesti , pichanie ihličiek , zhoršenie pri únave
  zhoršené v pokoji , bolesti vľavo , problém obličiek , bolesti do nohy a do kolien

 23. by Rasto on 01/12/2016  21:11 Odpovedať

  Mne podla Bonninghausena vychadza Aconit:
  Sitting agg
  Standing agg
  Evening agg
  Heat agg
  Warm, becomming, getting heated agg

Leave a reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.