Nenechajte si ujsť novinky zo sveta homeopatie! [wysija_form id="1"]

Bolesti chrbta

Milí kolegovia,

Posielam doslovný prepis jednej žiadosti o pomoc.

Ako by ste postupovali v takomto prípade? Máte k dispozícii len tento opis, nič viac.
Aké rubriky by ste použili?
Aký liek a prečo by ste dali?
V akom dávkovaní?
Svoj návrh uverejním v pondelok o týždeň. Zatiaľ máte možnosť trénovať.
…………..

Bolesti-chrbta

Foto: dreamwhile via Foter.com / CC BY-NC-ND

“Prosím tunajších skúsených o radu pre známu – ide o dospelú ženu. Píše mi: “Dva týždne intenzívne bolesti krížov. Najviac vľavo dole (akoby pod ľavou obličkou, kde končí zadok – SI kĺb?) Nie je to zablokované, nie je to seknuté, nezhoršuje sa to pri pohybe. Zosilňuje sa to pri dlhšom sedení alebo státí, pri únave, k večeru. Výrazné zhoršenie bolestí po horúcej sprche. V polohe ležmo niekedy pociťuje v celých krížoch mravčenie, alebo akoby “pichanie drobných ihličiek”. Niekedy sa to ťahá až k ľavej nohe. ”

Už ju liečili na zápal obličiek, ktorý jej diagnostikovali na pohotovosti cez sviatky a mysleli si, že jej bolesti sú z toho. No na túto bolesť to nič nepomohlo a bolesť pokračuje ďalej. Nemáte niekto dobrý nápad, čo s tým? Obvodná lekárka ju poslala k ortopédovi a obvolala dnes všetkých, no termíny sú cca o 4 mesiace…

Vďaka za radu!”

……………………………………………………………………………………………

Riešenie:

Tento prípad je ideálny, pretože máme tu miesto, pocit, modality – t.j. úplný príznak, príznak, ktorý má všetky časti ako to definoval Boenninghausen.

Miesto: Niekto by si mohol myslieť, že bolesť je v obličkách. V skutočnosti laici veľmi voľne používajú slová ako kríže. Autor niekoľkých riadkov, ktoré opisujú stav však napísal upresnenie – tam kde končí zadok, SI kĺb? Preto nie je dobré použiť ako miesto lumbar region (lumbálna oblasť, t.j. oblasť, na úrovni, ktorej sú obličky. Tie sú vyššie umiestnené ako koniec zadku (gluteálna oblasť) – t.j. horná hranica bedrových kostí.
Preto som použil ako miesto ťažkostí “ľavý sakroiliakálny kĺb”, pre istotu som použil aj väčšiu rubriku – “sakroiliakálny kĺb”.

Pocit: veľmi jasne definovaný je pocit mravenčenia, akoby ho pichali tisíce ihličiek. Nie je to veľmi bežný pocit a stal sa rozhodujúcim pre konečný výber lieku.

Modality: Modality sú veľmi jasné a je ich niekoľko, čo je veľmi dobré. Modality bližšie charakterizujú príznak a robia ho jedinečným, charakteristickým. Máme tu zhoršenie sedením, zhoršenie státím, zhoršenie večer a zhoršenie horúcim kúpeľom. Posledná modalita je najzvláštnejšia a stane sa tiež rozhodujúcim faktorom pri rozhodovaní o lieku.

Repertorizácia: Vybral som tieto rubriky. Pokrývajú miesto, pocit aj modality:
Back, pain, sacroiliac articulation
Back, pain, sacroiliac articulation, left
– tieto dve spojíme do jednej rubriky, pretože popisujú to isté = miesto problému.
Back, tingling, prickling – pocit
Back, pain, sitting agg.
Back, pain, standing, agg.
Back, pain, evening
Generalities, bathing, washing, agg.hot  (nemáme rubriku s takouto modalitou v oblasti chrbta)

Standardna-repertorizacia

 

 

 

Lieky, ktoré vychádzajú najlepšie sú: Sulfur, Rhus toxicodendron, Bryonia, Apis mellifica, Pulsatilla, Sulphur, Ruta, Argentum nitricum.

Proti Bryonii svedčí fakt, že sa bolesť nezhoršuje pri pohybe.
Rhus toxicodendron by bol stuhnutý a zlepšený pohybom.

Keď však vezmeme do úvahy najzvláštnejšie príznaky prípadu – horúci kúpeľ zhoršuje a pocit brnenia a mravčenia:

Bathing-hot-agg

 

 

 

 

 

 

 

 

Back-Tingling

 

 

 

 

 

 

len jeden z  uvažovaných liekov pokrýva obidva tieto príznaky – mravenčenie, brnenie a zhoršenie horúcim kúpeľom – Apis mellifica. Ďalšie lieky, ktoré sú súčasne v týchto dvoch najjedinečnejších rubrikách sú: Aesculus, Mezereum a Bambusa arundinaceae. Bambusa bol môj druhý najlepší kandidát. Tento liek má veľkú afinitu k chrbtici a chýba len v rubrike Back, pain, standing, agg.

Dve rubriky pokryvaju 4 lieky

 

 

 

Link na väčší obrázok tohto repertorizačného okna s prekrížením dvoch rubrík: http://screencast.com/t/5GEfBOuYuXXd

Medzi kľúčové príznaky Apis mellifica patrí zhoršenie teplom a pocit bodavého svrbenia, brnenia, mravenčenia, ako keby ho pichali tisíce ihličiek.

Odporučil som tento liek. Na druhý deň (v utorok) si ho známa kúpila v potencii 15 C (inú potenciu nemali) a užila 3 x po hodine po 3 globulky. Po prvej dávke sa bolesť prudko zhoršila a vyžarovala až do ľavého kolena. Potom však postupne začala ustupovať a do dvoch dní sa úplne stratila. Aj keď som ešte nevedel výsledok, napísal som zadanie tohto prípadu, pretože som si bol istý liekom. Ak máme dobré príznaky z troch základných oblastí, a liek pokrýva kľúčové príznaky, musí účinkovať.

 

Presentation photo: pixabay.com

26 Comments

    Leave a reply

    Your email address will not be published.

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.