Pomliaždený palec ruky – ako by ste postupovali?

 
 

Prinášame malý akútny príklad z praxe, na ktorom si môžete precvičiť svoje znalosti.
V diskusii pod článkom môžete uviesť nápady ako by ste postupovali.

Vyhlasujem to ako súťaž – kto napíše svoje zmysluplné riešenie, aj keď nebude správne, bude zaradený do žrebovania o knihu v hodnote do 15 €.
Žrebovanie prebehne verejne počas živého vyšetrenia v piatok 20. 2. 2015, t.j. v prvý deň seminára 4. ročníka.

PRÍPAD:
V piatok 13. 2. 2015 okolo 12.00 si pacientka pribuchla palec ľavej ruky do dverí na aute, keď ich v rýchlosti zatvárala.
Palec bol pomliaždený, včítane bruška palca sa ihneď nalial krvou, spod lôžka nechta presakovala krv a dostávala sa až na povrch, preto musela si vreckovkou obaliť palec, aby sa nepokvapkala krvou. Pod nechtom bolo vidno modročierne sfarebnie – krvný hematóm.
Palec opuchol, bol tvrdý, citlivý na najmenší dotyk, nedalo sa ním pohnúť kvôli bolesti a opuchu.
Bruško palca bolo modré od krvi v podkoží.
Už po niekoľkých sekundách od úrazu začala vystreľovať od palca až po lakťový kĺb neuralgická bolesť. Okrem toho cítila aj iný typ bolesti, ktorá bola ťahavá ako pri zápale. Táto ťahavá bolesť sa šírila od palca asi 8 cm nad zápästie.
Vznikol pocit, že necíti palec, že nie je jej.

LIEČBA:
Najskôr sme dali striedavo dva lieky, po ktorých si všimla úľavu od bolesti vystreľujúcej k lakťu, ale palec bol aj na nasledujúci deň veľmi napätý, opuchnutý a bolestivý na najmenší dotyk.

Dramaticky sa však stav začal zlepšovať po treťom lieku, ktorý sme podali v sobotu. Už po niekoľkých hodinách necítila takmer žiadnu bolesť, bruško palca zmäklo, palec odpuchol, vrátila sa do neho citlivosť. Opäť mohla normálne používať aj ľavú ruku.

OTÁZKA:
Čo myslíte, ktoré 3 lieky sme použili a prečo? Môžete uviesť aj rubriky.
Malá nápoveda – tretí liek nie je veľmi známy v tejto indikácii.

Tešíme sa na vaše odpovede.

MUDr. Vladimír Petroci

………………………………………………………………


Ako to teda bolo:

V piatok 13.2.2015 sme dali Hypericum 1M – kvôli neuralgickej bolesti vystreľujúcej ať do pleca, Hypericum ma veľkú afinitu k nervovému systému, jednou z jeho indikácií sú poranené nervy na špičkch prstov. Po Hypericu došlo k ústupu bolesti vyžarujúcej od palca k lakťu a plecu. Pretrvávali však ešte bolesti v palci a v oblasti zápästia. Preto a aj kvôli hematómu sme dali ďalší liek: Arnicu 30 CH, bolo to asi o hodinu neskôr.
Do večera sme Arnicu striedali s Hypericum 1M, približne v hodinovom intervale.
Na ďalší deň sme dali Ledum 30 CH, pretože je v základnej rubrike tohto prípadu: EXTREMITIES – INJURIES – Fingers – Tips, crushed and lacerated
K tomu som pridal rubriku, vďaka ktorej som chcel nájsť liek, ktorý má vzťah k opuchu palca na ruke:  EXTREMITIES – SWELLING – Thumbs
Palec-repertorizacia

Ledum mi vyhovovalo aj preto, lebo má v obraze aj tieto príznaky:
EXTREMITIES – INJURIES – Fingers – accompanied by – pain – aching
EXTREMITIES – INJURIES – Fingers – Nails, of
EXTREMITIES – NUMBNESS – Upper limbs
EXTREMITIES – PAIN – tearing pain
EXTREMITIES – PAIN – Fingers – drawing pain
EXTREMITIES – PAIN – Fingers – tearing pain
EXTREMITIES – PAIN – Fingers – Nails – Under
EXTREMITIES – PAIN – Fingers – motion – agg. – tearing pain
EXTREMITIES – PAIN – Fingers – Tips
EXTREMITIES – THUMBS; complaints of
EXTREMITIES – PAIN – Upper arms – tearing pain – upward
Samozrejme tieto rubriky som uz nepouzil pri repertorizácii, našiel som ich, keď som si urobil filter na rubriky Ledum.

Po tomto lieku palec prestal bolieť a opuch zmäkol a postupne ustúpil.

Ďakujem všetkým, ktorí sa zúčastnili cvičenia a zdôvodnili svoj výber.
Veľmi zaujímavé boli rôzne nápady. Veľmi sa mi páčili nápady Vipera, Baccharis articulata, Aristolochia clematis. Tieto lieky veľmi výstižne zodpovedali typu patológie, modalitám, šíreniu bolesti, opuchu.
Nemyslím si, že je len jeden správny postup. Môže byť niekoľko liekov veľmi podobných danému klinickému stavu. Niektorý liek môže lepšie vystihnúť celkový stav, iný menej a potrebuje doplniť svoj účinok iným liekom. Býva to najmä v akútnych prípadoch, keď sa príznaky menia.

Dnes – 20. 2. 2015 na živom vyšetrení urobíme vyžrebovanie víťaza. Jeho meno napíšeme na tejto stránke.

32 Comments

 1. by Vladimir on 02/15/2015  22:38 Odpovedať

  Skúška, či fungujú odkazy, lebo zatiaľ tu žiadny nevidím. ;)
  Nebojte sa napísať svoj názor.

  • by Katka Božoňová on 02/16/2015  12:05 Odpovedať

   Jako první dva léky bych uvažovala o lécích arnica a vipera:
   Arnica téměř automaticky jako lék první pomoci při takovém traumatu a také, protože se mi zdá, že celkově kryje ten případ), a vipera převážně kvůli zbarvení a protože u lachesis chybí přesnější symptomy.

   Arnica má běžně rubriku skin, bluish, black after injury a vipera Je jako jediný lék v rubrice extremities, black, fingers, first, thumb .

   Vipera krásně kryje ten symptom, že bolest jde od pálce k zápěstí je v rubrice Extremities; pain; fingers; extending to; wrists,– i k loktu: Extremities; pain; fingers; extending to; elbows
   Vipera je i v rubrice : Extremities; pain; fingers; extending to; chest, elbow, shoulder and wrists
   Vipera i arnica se zhoršují dotekem, vipera dál má uvedený charakter bolesti: Extremities; pain; drawing; fingers; first, thumb a také splňuje ten opuch: Extremities; swelling; fingers; first, thumbs:
   Arnica také kryje tu necitlivost: Generalities; numbness, insensibility; parts; bruised, samozřejmě i tu neuralgickou bolest zhoršená dotekem: Generalities; pain; neuralgic; touch agg.
   Jako třetí lék jsem uvažovala o lécích Anacardium, Plumbum, Colocynthis i China:

   Anacardium jako malý lék kryje hodně okruhů mých rubrik:
   Extremities; numbness, insensibility; fingers; left
   Extremities; pain; touch; agg.
   Extremities; pain; fingers; extending to; elbows
   Extremities; pain; fingers; first, thumb; extending to; elbows
   Extremities; pain; fingers; first, thumb; balls
   Extremities; pain; neuralgic; fingers; first, thumb
   Extremities; pain; drawing; fingers; first, thumb
   Extremities; swelling; fingers
   Dále víme o Anacardiu, že má pocit, že části těla jsou oddělené, což by také mohlo (ale je to pouze domněnka) vysvětlit tu necitlivost a pocit, že palec není její.
   Boenninghausen ho ale kontraindikuje, protože Anacardium se může snadno zlepšit dotekem, i když u něho zhoršení dotekem je přece častější.
   V této fázi se mi nedopatřením celá analýza vymazala, a šla jsem na to znovu, ale už jsem si na všechno nevzpomněla, co jsem předtím vypracovala, a poněkud jsem ztratila kuráž. Už nebudu tedy rozebírat, proč jsem další léky vyřádila, a rovnou řeknu, který lék se mi zdá nakonec být nejpřesnější: Plumbum
   V mé analýze kryje následující rubriky:
   Extremities; pain; fingers; first, thumb; balls
   Skin; swelling; bluish black
   Extremities; numbness, insensibility; fingers; first, thumbs
   Extremities; pain; touch; agg.
   Extremities; pain; fingers; extending to; elbows
   Skin; swelling; bluish black
   Generalities; swelling; hard
   Extremities; tension; fingers; first, thumb

   Chybí sice v uvedených rubrikách ještě charakter bolesti: tahavý, ale když se podívám do materie mediky, Plumbum má třeba rubriku Generalities; pain; drawing nebo Extremities; pain; drawing
   Také je v rubrice: Generalities; pain; radiating, která je možná již zbytečná v této 2. fázi, ale určitě by na ty první chvíle po úrazu seděla.
   Těmito rubriky se mi zdá, že celý případ je pokrytý (u Colocynthis nebývají otoky tvrdé a nemáme bolest, která se rozšiřuje od palce k zápěstí nebo loktu) U Chiny bychom měli tu rozšiřující se bolest, ale chybí to napětí toho otoku a barva bývá u ní spíše červenočerná než modročerná)
   V této druhé analýze mi vychází Plumbum jako nejlepší i z malých léků, i z malých rubrik, i u Boenninghausena a celkově druhý po arnice.

   Kdybych měla více času, asi bych hledala ještě dál pro ujištění si, ale vím, že celý týden mám pak velmi plný, tak končím zde svou analýzu a úvahy.

 2. by Sylvia on 02/16/2015  8:33 Odpovedať

  No, ja sa pokúsim :) Ja by som dala arnicu, pretože je to buchnutie mäkkého tkaniva, potom by som dala Symphytum - na seminári sme mali , že dobre nasleduje po Arnice, ale nemám to vyskúšané a nie som istá, či to nie je len na tvár :) a potom by som dala lachesis, lebo mi to pripomína tiež obrázok zo študijných materiálov, tmavá krv, silné bolesti a mám pocit, že je to ľavý palec :) Ďakujem za tento príbeh, určite sa na ňom veľa naučím.

 3. by admin on 02/16/2015  8:37 Odpovedať

  Ďakujem Sylvia za prvý príspevok. Jeden z tých liekov som naozaj podal.

 4. by Andrea Forgácsová on 02/16/2015  8:41 Odpovedať

  Jako první bych podala Arnicu - po udretí na vznikou pohmožděninu, aby se zmírnila bolest a předešlo příp. šoku spolu s Hypericum - neuralgická bolest, poranění citlivé části těla. Jako 3.lék bych dala Rhus.-tox. (palec levé ruky, opuch, bolest zhoršená dotykem)

 5. by admin on 02/16/2015  8:46 Odpovedať

  Velmi dobre, Andrea. Nebudem komentovať každý príspevok, aby som nepokazil radosť z hľadania, ale tiež ste na dobrej ceste. Stále to však nie je celkom ono. Rhus tox sa väčšinou zlepšuje pohybom. Podobne ako Sylvia, ste zaradená do žrebovania v piatok.

 6. by Sandra on 02/16/2015  9:19 Odpovedať

  Dobry den, ja by som podala Arniku striedajucu sa s Hypericom - Arnica pre vstrebanie hematomu, prvy liek na uraz + hypericum pre miesto urazu a nervove zakoncenie. Treti liek by som podala Ledum - ledum ma vystrelovanie bolesti, pohyb bolesti smerom hore, a krv presakovala, cize to mozme vidiet ako pasivne " prepichnutie"

 7. by Jana Kováčová on 02/16/2015  9:23 Odpovedať

  Nakoľko prvé dva lieky (Arn., Hyper.) boli už zdôvodnené, skúsim sa vyjadriť len k tretiemu. Existuje rubrika (s Kunzliho červenou bodkou) Extremities - Injuries - Hand - contusion, v ktorej sa nachádzajú len dva lieky a to Arnica a Spongia. Arnica už bola podaná. Spongia tosta sa nachádza aj v rubrikách: Extremities - Numbness - Fingers, resp. aj Extremities - Numbness - Affected parts, ako aj Generals - Pain - Drawing pain - upward (čo by zodpovedalo šíreniu bolesti od prsta smerom k lakťu). Je to síce zvláštne, ale hlasujem za Spongiu tostu.

 8. by Zuzana on 02/16/2015  9:28 Odpovedať

  Začala by som Arnicou, problém vznikol po úraze, vznikla pomliaždenina s podkožným krvácaním - v tesnom závese s Hypericom, pri úraze sa poranili citlivé nervové zakončenia (Extremities injuries fingers painful tips crushed and lacerated). No a potom Natrium muriaticum (Extremities swelling fingers, Extremities pain fingers extending to elbow drawing pain, Generals touch agg.). Ak by nepomohlo Nat-m, tak by som skúsila aj Bufo (Extremities swelling fingers, Extremities pain fingers extending to upward from injured finger, Generals touch agg.)

 9. by Tatiana Zdrahalova on 02/16/2015  9:30 Odpovedať

  Dala by som Hypericum, lebo palec bol pomliazdeny a ma vela nervovych zakonceni, ktore vystrelovali az po laket.. Potom by som dala Callendulu na doliecenie a urychlenie hojenia.. Opuch a zatvrdnutie palca by som riesila Tarantula cubensis..

 10. by Lucia Klackova on 02/16/2015  9:41 Odpovedať

  Ja by som ako na liek prvej volby myslela na Arnicu a cakala co sa bude diat dalej. Ak by bol opuch stale pritomny, myslela by som na Apis, avsak predtym zistila, ci nezlepsuje studene, po pripade nezhorsuje teple. Ak by bol nechet stale modry s ciernym lozkom, myslela by som aj na nejakeho hada - oni maju hematomy - napr. Crotalus horridus. Na vystrelujucu tahavu bolest od palca do lakta by som dala napr. Anacardium. Tiez je zaujimave Cochicum - ktory ma aj opuchy, aj modry palec, aj siriacu sa tahavau bolest. Moja odpoved Arnica - Apis - Colch.

 11. by Zuzana on 02/16/2015  9:45 Odpovedať

  Ešte doplním.. oba lieky Natrium muriaticum aj Bufo pokrývajú necitlivosť v prste (Extremities numbness fingers).

 12. by Oľga Kancírová on 02/16/2015  10:08 Odpovedať

  Skúsim to, som prváčka :-) Ako 1.liek by som dala Arnica montana pre to pomliaždenie, tupý úder od dverí, opuch a krvácanie zhoršenie dotykom. Ako 2.liek by som dala Hypericum čo je na zranenia s bohatým nervovými zakončeniami ako má aj palec a bolesť vystreľuje smerom hore k lakťu. Ako 3.liek by som dala pravdepodobne Sulphuricum acidum pre podliatinu, poranenie tkaniva a ten pocit že prst si necíti. 3.liek som hľadala v knihe Klíčové a potrdzujíci symptomy.

 13. by Natalia on 02/16/2015  10:38 Odpovedať

  Primarne ma napadla Arnika, potom Hypericum ( vyssie v komentaroch, to uz bolo spomenute, tak nebudem vysvetlovat preco) , no a finalne ma napadol Apis, aj ten tu uz bol spomenuty :). Mne sa na nom paci : opuch, bolest, problémy ,ktore su nahle, prudke. No ak by toto nepomohlo, poslala by som ju za niekym kto ma viac skusenosti :D.

 14. by Janette Bakajsová on 02/16/2015  11:21 Odpovedať

  Arnica - Hypericum - Phosphorus
  Treti liek navrhujem Phosphorus - včera v noci som to repertorizovala, pošlem z domu ešte dnes poobede dodatočne konkrétne rubriky - brala som do úvahy predovšetkým stav, ktorý zostal po účinku prvých dvoch liekoch, teda zamerala som sa na zranenie prsta + opuch, bolestivosť, zhoršenie dotykom a necitlivosť.

  • by Janette Bakajsová on 02/16/2015  15:08 Odpovedať

   Doplňujem rubriky - Phosphorus:

   Extremities - injuries - fingers
   Rubriky pre Phosphorus:

   Extremities - fingers, complaints of
   Extremities - swelling - fingers
   Extremities - swelling - fingers - first
   Extremities - numbness - fingers
   Extremities - numbness - fingers - first
   Extremities - tension - fingers
   Generals - touch - slight touch agg.

 15. by Katarina_L on 02/16/2015  13:32 Odpovedať

  Ja by som dala Hypericum - Ledum - Nat-mur nat. Mur vysiel najlepsie v repertorizacii :-)

  • by Katarina_L on 02/16/2015  13:36 Odpovedať

   ..a zaujal ma aj liek BACCHARIS articulata nikde o nom nic neni, ale pokryva rubriky pomliazdenia laveho palca na ruke a je z Asteracea, co nam do urazov sedi ;)

  • by Katarina_L on 02/19/2015  9:35 Odpovedať

   Extremities; upper limbs; touch; agg.
   Extremities; fingers; first, thumb
   Extremities; fingers; first, thumb; left
   Extremities; black; fingers; nails
   Extremities; black; fingers; nails; around
   Extremities; injuries, after; crushed; fingers, tips
   Extremities; numbness, insensibility; swelling of hands, with

 16. by Jarmila Glatzová on 02/16/2015  14:09 Odpovedať

  Skúsim, som len prváčka. Niečo podobné sa mi stalo. Dala som si Hypericum - pomoc pri poranení oblastí s hustými zakončeniami (končeky prstov) - buchnutie dverí na prstoch. Ja som týmto skončila, lebo ma prst už nebolel:-). Pri tejto pacientke by som pokračovala Arnicou - zastavuje krvácanie.
  Ako tretí Ledum.

 17. by admin on 02/16/2015  18:55 Odpovedať

  Ked hovorite o svojej repertorizacii, napiste, prosim, vsetci aj rubriky, ktore ste pouzili. Zmyslom tejto ulohy je viest k studiu nasich zdrojov - materia medika a repertorium.

 18. by admin on 02/16/2015  19:10 Odpovedať

  Veľmi ma zaujal, Katka L. ten nápad s Baccharis articulata. So záujmom som si prešiel všetky rubriky tohto lieku. Obraz o kžadom lieku si môžeme vytvoriť aj pomocou rubrík daného lieku, ktoré si dáme vybrať z celého repertória pomocou homeopatického počítačového programu. Tento liek patrí ako hovoríte do skupiny asteraceae a má afinitu k palcu ľavej ruky, má aj vyžarovanie bolesti buď nadol, ale aj nahor, dokonca až k ramennému kĺbu. Samozrejme môj predpis až tak originálny zas nebol. ;) Ale keby som o tomto lieku vedel, určite by som ho vážne zvažoval. Som veľmi rád, že aj sa pri tomto cvičení niečo nové naučím.

  Katka L. - nasli ste niekde vyslovene pomliaždený palec ľavej ruky u Baccharis articulata? Ja vidím len tieto rubriky: http://screencast.com/t/ywyc4GkfRw. Nevidim tu priamo úraz alebo pomliaždenie ľavého palca na ruke. Dokonca nie je tu ani rubrika zranenie na palci, ale samozejme lieku z čeľade asteraceae takýto malý nedostatok odpustíme, však? ;)
  V. Petroci

  • by Katarina_L on 02/17/2015  14:21 Odpovedať

   Dobry den pan doktor. Nasla som to v Complete D. Vychadzal tam a j Carbolic acid - ale bohuzail som niekam klikla kam som nemala a celu repertorizaciu som stratila....teraz uz ani tu rubriku neviem najst. 6 liekov tam bolo....(((

   • by Katarina_L on 02/17/2015  14:28 Odpovedať

    Extremities; numbness, insensibility; swelling of hands, with : bacch-a je tam ako jediny liek

 19. by admin on 02/16/2015  19:17 Odpovedať

  Ako by ste Jarmila G. zdôvodnili tretí liek? K prvým dvom ste sa vyjadrili.

  • by Jarmila Glatzová on 02/24/2015  18:32 Odpovedať

   Ledum slúži na liečbu hlbokých rán. Bolesti sú trhavé a pulzujúce. Oblasť je opuchnutá, modravá a studená.

 20. by Katka božoňová on 02/17/2015  11:32 Odpovedať

  Zkusím to ještě jednou: včera jsem to uspěchala, protože jsem neměla moc času, a spěch není moc dobrý u takového úkolu. Tak jsem ještě jednou přemýšlela:
  Dnes je můj návrh takový: jako první dva léky: Arnica a Aconitum. Dost jsem sice uvažovala i o Hypericu (oblast bohatá na nervová zakončení, neuralgická bolest, vztah k úrazům, ale není bodavý charakter bolesti, který je pro tento lék obvyklý, a Hypericum podle mne nekryje celý případ. (v analýze vůbec není mezi prvními léky)
  Pro Aconitum a Arnicu máme silné indikace jak v rubrikách, tak i ve situaci samotné: úraz. Oba dva léky jsou v analýze mezi prvními.
  Nyní tedy třetí lék: pro mne připadají v úvahu Plumbum, Phosphorus, Colocynthis, Pulsatilla, Ledum, Rhus tox a Vipera. (Ledum a Vipera vychází vysoko jako malé léky)


  Proti Ledum hraje to, že nebylo vůbec zmíněno, že palec by byl studený, a to je u tohoto léku důležitý symptom. Těžko by se na to zapomnělo. Nicméně, i když není v mé analýze v okruhu necitlivosti, je ve větší rubrice (135 léků) Generalities; numbness, insensibility; parts; affected. Ale u Boenninghausena vychází dost špatně. Asi to nebude ono.
  U Colocynthis chybí tvrdost otoku a barva toho úrazu. Navíc má v repertoriu jen 8 rubrik ohledně zranění, ačkoliv je to celkem velký lék. Takž také vyřazuji.
  Phosphorus kryje všechny okruhy, ale jen ve větších rubrikách. A u Boenninghausena vychází ale celkem špatně. Vzhledem k tomu, že nebylo řečeno, že by krev tekla hned jako světle červená, ale naopak, že hned byl palec modročerný, vynechala bych ho.
  Pulsatilla také kryje všechny rubriky, ale v malých rubrikách jen, co se týče zbarvení. Ohledně pohybu ten ji může u tahavé bolesti jak zhoršovat, tak zlepšovat dle rubrik, tak nám to nepomáhá k rozhodnutí. Uvidíme.
  Rhus tox by se hýbal. Vyřazuji.
  Plumbum je zajímavý, ale má vlastně menší vztah k úrazům (jen 9 rubrik) než Pulsatilla (65 rubrik), takže i když celkově má Plumbum mnohem méně rubrik než Pulsatilla (asi polovinu), vztah Pulsatille k úrazům je větší. Kryje vše, ale přece chybí ten vztah k úrazům, zkusím najít lepší.
  Vipera nemá neuralgické bolesti, a není v mém okruhu s tím napětím, ale jsou u ní rubriky s napětím, třeba i spojené s otokem (např. Face; swelling; tensive). Pro tu necitlivost také není v mém okruhu, ale má jiné rubriky, třeba: Extremities; numbness, insensibility; hands. Vzhledem k tomu, že je malý lék, můžeme uvažovat dál.
  A je i v rubrice: Generalities; wounds; inflamed (38 léků). Stejně jako ostatní zmíněné léky kromě colocynthis a phosphorus. (narážím na část případu: „Okrem toho cítila a jiný typ bolesti, ktorá bola ťahavá ako pri zápale.“)
  Vipera má sice v repertoriu jen 6 rubrik ohledně úrazu, ale je to malý lék, má celkově deset krát méně rubrik než Pulsatilla. Platí u ní i to, co jsem psala včera, že je zrovna v malých rubrikách, které jsou pro tento případ zajímavé:
  Extremities; black; fingers; first, thumb
  Extremities; pain; fingers; extending to; chest, elbow, shoulder and wrists
  Extremities; pain; fingers; extending to; elbows
  Extremities; pain; fingers; extending to; wrists
  Tak jsem se dnes podívala do MM, a našla jsem následující:
  Allen MM: the whole extremity was very much swollen and hard, with inflammation of the superficial veins. The boy complained of total loss of sensation in the extremity. To by mohlo odpovídat právě zde v případu „Vznikol pocit, že necíti palec, že nie je jej.“
  Dále cituje z Materie medicy od Allena:
  Violent pain began at the wound and extended to the whole limb
  The finger was very much swollen and unable to be moved
  A Hansen Textbook: the veins are swollen, bordered by an area of inflammation, very sensitive to touch
  Vzhledem k tomu, že se mi to zdá velmi podobné našemu případu, bych jako třetí lék vybrala tedy Viperu.

  A děkuji za podnět k přemýšlení, budu se těšit na řešení.

  Zde uvádím použité rubriky v 7 okruzích:
  1. Neuralgická bolest (96 léků)
  Combined rubrics:
  Extremities; pain; neuralgic; upper limbs
  Extremities; pain; neuralgic; upper limbs; left
  Extremities; pain; neuralgic; fingers
  Extremities; pain; neuralgic; fingers; first, thumb
  Generalities; pain; drawing; neuralgic
  Generalities; pain; neuralgic; injuries, from
  Generalities; pain; neuralgic; extending to; body, to, after injuries
  Generalities; pain; neuralgic; nerves, along


  2. modročerná barva (56 léků)
  Combined rubrics:
  Extremities; black; fingers; injury, after
  Extremities; black; fingers; first, thumb
  Skin; bluish; injuries, from
  Skin; bluish; black; injury, after
  Skin; swelling; bluish black
  Generalities; swelling; bluish


  3. tvrdý otok (136 léků)
  Combined rubrics:
  Extremities; swelling; hard; fingers
  Skin; swelling; hard
  Generalities; swelling; hard
  Generalities; swelling; hard; injuries, bruises, contusions, after


  4. citlivost na dotek (165 léků)
  Combined rubrics:
  Extremities; pain; fingers; touch agg.
  Extremities; pain; fingers; nails; touch agg.
  Generalities; pain; touch; agg.; slightest
  Generalities; pain; parts; affected; touch agg.
  Generalities; pain; drawing; touch agg.
  Generalities; pain; neuralgic; touch agg.
  Generalities; touch; agg.; part affected
  Extremities; pain; touch; agg.


  5. Tahavá bolest od pálce až nad zápěstí (100 léků)
  Combined rubrics:
  Extremities; pain; fingers; extending to; arm
  Extremities; pain; fingers; extending to; chest, elbow, shoulder and wrists
  Extremities; pain; fingers; extending to; elbows
  Extremities; pain; fingers; extending to; upward
  Extremities; pain; fingers; extending to; wrists
  Extremities; pain; fingers; first, thumb; extending to; arms
  Extremities; pain; drawing; extending; upward
  Extremities; pain; drawing; fingers; extending to; elbows
  Extremities; pain; drawing; fingers; tips
  Extremities; pain; drawing; fingers; tips; extending; arm, upward
  Extremities; pain; drawing; fingers; tips; extending; arm, upward
  Extremities; pain; drawing; fingers; tips; extending; shoulder, to
  Extremities; pain; drawing; fingers; first, thumb
  Extremities; pain; drawing; fingers; first, thumb; extending; arms, up
  Extremities; pain; drawing; fingers; first, thumb; extending; arms, up
  Extremities; pain; drawing; fingers; first, thumb; extending; wrist, to


  6. Necitlivost (56 léků)
  Combined rubrics:
  Extremities; numbness, insensibility; fingers; first, thumbs
  Extremities; numbness, insensibility; painful; fingers, first, thumb
  Generalities; numbness, insensibility; pains, from


  7. napětí (18 léků)
  Combined rubrics:
  Extremities; tension; fingers; first, thumb
  Extremities; tension; fingers; first, thumb; balls
  Skin; swelling; tense

 21. by Anna Salvatová on 02/17/2015  14:26 Odpovedať

  Podala by som nasledovnú kombináciu liekov:
  Arnica - Hypericum - Hepar sulfur
  Hepar by som podala pre extrémnu citlivosť na dotyk.

 22. by Martin on 02/18/2015  10:12 Odpovedať

  arnica - hypericum - lachesis

 23. by Pavlina on 02/18/2015  21:03 Odpovedať

  Arnica a Hypericum sú jasné. Hmmmm a čo by sme dali tretie?
  Pozor, prichádza moja perla. :D
  Ja by som dala Aristolochiu clematis. Je to liek podobný hypericu na poškodenie končekov prstov. Častejšie sa používa na panarícium, kde je zápal s opuchom a veľkou bolestivosťou.
  Môj postup: Pozrela som si v knihe Homeopatický průvodce fyzickou patologií od Morissona, či tam nenájdem niečo zaujímavé. Bola tam okrem iných liekov práve Aristolochia, ale žiadne info k nej nebolo. Tak som si v Radare pozrela rubriky tohoto lieku :) Má opuchy prstov, ťahavú bolesť, zápaly, poranenia končekov prstov a iné ďalšie zaujímavosti.

 24. by Andrea on 02/20/2015  8:42 Odpovedať

  Dobry den,

  mna ako treti liek napadol Ledum palustre- podla vzhladu a mozno Cactus grandiflorus.

  Arnika- Hypericum perf.- Belladonna /podla modalit/- Ledum palustre a Cactus grandiflorus mozno. Kedze pracujem v lekarni, vela casu na konzultaciu s pacientom by som asi nemala, ale pravdepodobne by som dala prve styri /resp. tri, ak by Belladonna nezodpovedala popisu/.
  -vychadzam z materialu: Pharmacologie & matière médicale homéopathique /Demarque-Jouanny-Poitevin-SantJean/.

  S uctou, Andrea

 25. by Adria on 02/20/2015  13:12 Odpovedať

  Pozdravujem Vás všetkých, ako prvé dva lieky by som podala Arnicu-Hypericum moje myšlienkové pochody sú podobné ako tu už bolo popísané, tretí mi napadol Ledum, ale dosť som váhala, lebo boli tam aj nejaké protirečenia, ale potom som pozrela repertórium
  Extremities-injuries-thumb a sú tam len tri lieky - Lach. Led. a petr.-ra.
  Viem, že je to možno málo, ale dala by som
  Arn-Hyper-Led
  Teším sa na rozlúštenie

Leave a reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.