Nenechajte si ujsť novinky zo sveta homeopatie! [wysija_form id="1"]

Homeopatia v živote detí

Deti sú naša budúcnosť. Niet pochýb, že všetci rodičia túžia mať svoje deti zdravé a šťastné a preto robia pre ne to najlepšie, čo je v ich silách a možnostiach. Nebola som výnimkou. V mojom prípade to boli práve choroby mojich detí, ktoré vo mne vzbudili myšlienku vybrať sa inou cestou. Prirodzenejšou, bezpečnejšou, jemnejšou. Taká je homeopatia, prírodná liečebná metóda, ktorá pri správnom používaní dosahuje mimoriadne liečivé účinky. K uzdraveniu využíva vlastné sily organizmu, preto najmä u detí prichádza náprava obzvlášť v tých akútnych stavoch veľmi rýchlo.

Užívanie homeopatík v detskom veku prináša niekoľko výhod.

Nielen že sú bezpečné pre deti už od narodenia, ale nevyvolávajú nevoľnosť ani zvracanie, nenarúšajú trávenie a črevnú mikroflóru, čo je častý problém počas antibiotickej liečby. Navyše ich užívanie je ľahké ako hračka. Homeopatické globulky majú príjemnú chuť, preto ich deti prijímajú s radosťou, bez zbytočného boja a odporu. Pre najmenšie deti a novorodencov sa odporúča užívať homeopatikum vo forme roztoku, ktorý sa podáva jednoducho pomocou kvapkadla alebo na umelohmotnej lyžičke.

deti v škôlke

Homeopatická liečba podporuje imunitný systém a vedie k zvýšeniu odolnosti voči chorobám a infekciám.

Rodičia detí to pocítia najmä na menšom počte vymeškaných dní v škôlke alebo hodín v škole. Aj keď sa akútne choroba objaví, má väčšinou ľahší priebeh a trvá minimálne o polovicu kratšie. Je to preto, lebo pri homeopatickej liečbe má ich organizmus dostatok síl a energie na to, aby sa vrátil späť do stavu zdravej rovnováhy a tú energiu mu dodá práve správne vybraté homeopatikum.

Homeopatia pomáha deťom pri akútnych ochoreniach, ale rovnako účinne aj pri chronických ako sú napríklad alergie rôzneho druhu, zväčšené mandle, astma, zápcha a tiež vyrovnávať sa s rôznymi zmenami a nepríjemnými situáciami. Najčastejšie sú to problémy pri nástupe do škôlky alebo školy, strachy rôzneho druhu, problémy so správaním, so žiarlivosťou, ak sa narodí súrodenec a podobne. Spektrum problémov, s ktorými sa stretávame v homeopatickej praxi, je naozaj široké.

Zápcha u 2,5 ročného dievčatka

Obrátili sa na mňa rodičia malého dievčatka kvôli pretrvávajúcej zápche. Aj keď pociťovala nutkanie na stolicu, zadržiavala ju. Darilo sa jej vyprázdniť raz za 3-4 dni s obrovskou bolesťou a plačom, pričom vyprázdňovanie trvalo aj hodinu a stolica bola mäkká. Problém nastal po nástupe do škôlky v čase, keď prestala užívať plienku na noc. Do nej sa ráno zvykla vyprázdniť a na to odišla do škôlky. Okrem toho mala za sebou dvakrát zápal močových ciest a na nohavičkách sa občas objavoval zelený výtok. Mamka o nej povedala, že keď sa cíti v pohode, je veselá a usmiata ako slniečko. „Rada si spieva pesničky a tancuje. Na druhej strane ak sa jej niečo znepáči, stiahne sa a nekomunikuje. Len ticho a sama sedí. Takto ticho aj pol dňa sedí na gauči, keď zadržiava stolicu.“

dievčatko na luke

Počas konzultácie pôsobila na prvý pohľad placho a hanblivo. Nebolo jednoduché nájsť hneď správne homeopatikum. Pri výbere som zohľadňovala aj rodinnú situáciu, tehotenstvo, pôrod a povahu dieťaťa. Po prvých dvoch neúspešných pokusoch prinieslo dramatické zlepšenie homeopatikum Sepia. Po ňom zápcha a problém s vyprázdňovaním úplne pominul a viac sa neopakoval.

Seboroická dermatitída

Iné 2,5 ročné dievčatko malo problém po prekonanej rotavírusovej gastroenteritíde, pre ktorú bola v stave dehydratácie hospitalizovaná v nemocnici. Po návrate domov sa u nej rozbehol kolotoč zdravotných ťažkostí. Po každom jedení sa sťažovala na bolesť brucha. Farba a konzistencia stolice bola premenlivá. Na koži sa objavila urtika spolu so seboroickou dermatitídou. Seboreou bola postihnutá oblasť vlasovej pokožky.

Dievčatko vynikalo sebavedomím, živosťou a bezprostrednosťou. Nemala problém v spoločnosti cudzích ľudí. Bola veľmi odvážna a komunikatívna.

dievčatko na ihrisku

Mamka o nej povedala: „Má rada spoločnosť iných detí. Stále chce chodiť vonku na ihrisko. Sama prirodzene rozpráva anglicky, veľmi rada spieva detské anglické pesničky. Páči sa jej rytmická hudba, na ktorú rada tancuje. Hnevá sa, ak jej niečo nedovolíme. Urazí sa vtedy a odíde sama do izby. Nemá problém povedať si svoj názor. Chce robiť veci podľa seba. Ak si niečo zaumieni, ide za tým. Nemá problém vziať si napríklad hračku späť, ak jej ju niekto vezme na ihrisku z rúk. Je veľmi komunikatívna, s každým sa chce rozprávať alebo telefonovať.“

Sebavedomé dievčatko užívalo postupne homeopatiká Oleander, Phosphoric acid a homeopatickú nozódu Sycotic co., po ktorých sa vyčistila pokožka tela, seborea úplne ustúpila a bolesti brucha po jedle sa prestali opakovať. Farba stolice ešte občas kolíše. Dievčatko sa naďalej lieči homeopaticky.

Vnímanie jedinečnosti dieťaťa

Každé dieťa je jedinečné a reaguje na podnety z okolia iným spôsobom. Homeopat zohľadňuje túto jedinečnosť dieťaťa a citlivo vníma jeho prejavy. Vyberá homeopatikum šité na jeho mieru, ktoré podporí dieťa fyzicky a mentálne, čím sa zvýši jeho šanca na kvalitný rast a vývoj.

Vyhľadať homeopata je vhodné aj pri zvládaní nepríjemných situácií ako sú konflikty a rozvod rodičov, problémy s adaptáciou v novom prostredí, vyrovnávanie sa so zmenami alebo s prežívanou krivdou či nespravodlivosťou, problémy v dospievaní. Homeopatia podporuje zdravý emocionálny vývoj. Vedie dieťa k prijatiu daných situácií a okolností, nájsť odvahu, postaviť sa im zoči voči a zaujať k nim vhodné stanovisko. Dieťa sa takto učí dôverovať sebe i životu, pričom objavuje svoju jedinečnosť. Našou úlohou je žiť našu individualitu a jedinečnosť, zároveň pomáhať našim deťom, aby si taktiež stáli za svojou jedinečnosťou a umožniť im naplno rozvinúť svoj potenciál v živote.

Homeopatická liečba v rodinách alebo za všetkým hľadaj ženu

Ľahké akútne ochorenia a poranenia môžete svojim deťom vyliečiť homeopaticky v pohodlí vášho domova aj samy. Stačí mať po ruke základnú lekárničku s homeopatikami a potrebné informácie. Jeden zo spôsobov, ako ich získať a nabrať prvé zručnosti, je napríklad absolvovanie polročného homeopatického kurzu. Skupina podobne zmýšľajúcich ľudí vedená skúsenosťami klasického homeopata je pilierom, o ktorý sa môžete oprieť nielen vo chvíľach neistoty a váhania nad správnosťou výberu homeopatika.

Vzájomná podpora a prvé homeopaticky zvládnuté ochorenia dávajú krídla, ktoré vám umožnia vyletieť zo stavov bezmocnosti a strachu o dieťa, získať iný pohľad a prevziať zodpovednosť za zdravie do vlastných rúk.

matka a deti

Hovorí sa, že za všetkým hľadajte ženu. Veru bola to práve žena, ktorá vyzbrojená malou zásobou homeopatík obrátila neraz celú rodinu alebo komunitu v prospech homeopatie. Použitie homeopatie v bežnom rodinnom živote bolo v minulosti a stále je najčastejšie doménou žien. Ženy sú nositeľkami dôležitých hodnôt, ako sú intuícia, schopnosť empatie a prijatia, ktoré v spojení s tvorivou a liečiteľskou energiou dávajú predpoklad umeniu homeopatie.

Autor: Mgr. Janette Bakajsová, SAKHom.

Foto: freepik.com

Článok bol v upravenej podobe publikovaný v časopise Vitalita č. 2/2019.


Prečítajte si…

Leave a reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.