Nenechajte si ujsť novinky zo sveta homeopatie! [wysija_form id="1"]

Dr. Andrew Sikorski – Od skepticizmu k homeopatii

 

​Lekár ​Dr. Andrew Sikorski hovorí o svojom pôvodnom skepticizme voči ​homeopatii a opisuje ​svoju skúsenosť, ktorá ​radikálne zmenila jeho pohľad.​

V ​d​iskusii o tom, či by homeopatia mala byť k dispozícii cez národný zdravotný systém (NHS) sa stretávajú dve protichodné strany. Obe citujú množstvo vedeckých prác na podporu svojich argumentov. Obe strany tvrdia, že práve ich dôkazy sú najspoľahlivejšie a zároveň odsudzujú dôkazy oponentov. Som si istý, že mnohým ľuďom to pripomína diskusiu dvoch starých akademikov, ktorí sa škriepia nad nejakou filozofickou otázkou, ktorá má malý alebo žiadny význam pre ich život.Táto diskusia je však dôležitá pre verejnosť a zdravotníctvo, pretože som videl v mojej osobne praxi lekára akým veľkým prínosom by mohla byť homeopatia pre pacientov, ktorí trpia širokou škálou akútnych a chronických zdravotných ťažkostí. Mohla by významne pomôcť náklady na zdravotníctvo, ktoré tak rýchlo rastú do astronomických výšok.Ako lekár som veľmi dobre vyškolený v lekárskej vede. Z tohto hľadiska dokážem plne porozumieť argumentom tých, ktorí sú proti homeopatii, pretože v minulosti som tiež zdieľal ich názory. Až kým ma klinické skúsenosti presvedčili o tom, ako môže homeopatický liek priniesť skutočný liečebný účinok.Na začiatku mojej kariéry sa ma kolega snažil presvedčiť o liečebných možnostiach homeopatie. Hoci som bol skeptický, súhlasil som s rozhovormi na túto tému s veľmi vzdelanými homeopatmi. Zapôsobili na mňa svojimi klinickými znalosťami a hĺbkou súcitu a záujmu, ktorí mali voči svojim pacientom. Po jednom takomto rozhovore som odišiel vo vrecku s krabičkou, ktorá mala byť homeopatickou lekárničkou prvej pomoci.

V tom čase som pracoval na ORL chirurgickom oddelení. Raz neskoro v noci ma zavolali k naliehavému prípadu. Bol to pacient, ktorý práve prišiel s pokročilým peritonzilárnym abscesom, zriedkavou a potenciálne vážnou komplikáciou zápalu podnebných mandlí. Z úst mu kvapkali sliny a mal trizmus (kŕčovite zaťaté čeľuste), preto sme nemohli absces narezať skalpelom. Teplota aj pulz boli zvýšené ako to býva v takomto septickom stave pacienta, ktorý už týždeň nereagoval na predpísané antibiotiká.

Náhodou som mal homeopatickú súpravu prvej pomoci vo vrecku môjho bieleho plášťa. Hoci moje vedomosti o homeopatii boli veľmi obmedzené, videl som, že pacientove príznaky ukazujú na homeopatický liek Belladonna (homeopatický liek vyrobený z rulíka zlomoc-ného). So súhlasom pacienta a jeho partnerky som mu vložil globulku Belladony do úst, viac zo zvedavosti než z presvedčenia, a začal som pripravovať intravenóznu infúziu s antibiotikami.

Keď som sa vrátil o 10 minút neskôr, bol som ohromený. Videl som ako pacient popíja vodu a bez problémov hovorí. Jeho pulz a teplota boli normálne a pri vyšetrení nebolo vidieť  žiadny zápal mandlí, len začervenanú sliznicu na ich povrchu. Takáto mimoriadna, rýchla a dramatická reakcia ma veľmi zaskočila. Náš klinický tím, vrátane mňa, očakával recidívy, ale žiadne nenastali.

​Táto skúsenosť zmenila môj názor na homeopatiu. Teraz pracujem  na plný úväzok ako praktický lekár a spolu s kolegami sa starám o približne 9 000 pacientov. V prípade potreby aj naďalej používam homeopatiu. Zistil som, že homeopatické lieky sú obzvlášť účinné v extrémnych vekových kategóriách. Dojčatá veľmi rýchlo reagujú na správny liek, zatiaľ čo starší pacienti s chronickým ochoreniami alebo mnohými chorobami môžu dostávať bezpečnú a účinnú homeopatiu popri bežnej liečbe, čo často vedie k zníženiu množstva konvenčných liekov, ktoré potrebujú.Pozitívne skúsenosti s používaním homeopatie v bežnej praxi majú aj iní ​všeobecní lekári, ktorí ju považujú za ďalší a veľmi užitočný klinický nástroj. V Európe, kde je homeopatia uznávaná lekárskou profesiou, lekári, ktorí integrujú túto terapiu do svojej praxe, uvádzajú nižšie náklady na lieky a menej často potrebujú svojich pacientov hospitalizovať. A to je presne to, čo ministerstvo zdravotníctvo neustále žiada od ​všeobecných lekárov, aby znížili náklady na zdra- votnú starostlivosť. V čase, keď je zdravotná služba vystavená mimoriadnemu finančnému tlaku, akákoľvek liečba, ktorú lekári považujú za užitočnú pre zlepšenie zdravia pacientov a ktorá je pomerne lacná, by mala byť ​prijatá a podporovaná národným zdravotným systémom (NHS)​​.

Dr Andrew Sikorski MBBS MRCGP DFFP FFHom. Originál:  Dr. Andrew Sikorski: More NHS homeopathy, not lesswww.hippocraticpost.com/integrative/nhs-homeopathy-not-lessSlovenský preklad: Dr. Vladimír PetrociObrázky – zdroj: Pixabay

Leave a reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.