Nenechajte si ujsť novinky zo sveta homeopatie!

Homeopatia vo svete

 

Homeopatická metóda liečby definovaná po prvý raz v roku 1796 nemeckým lekárom Dr. Samuelom Hahnemannom si už od začiatku 19. storočia získala nesmiernu popularitu medzi bežnými ľuďmi, pretože dokázala úspešne liečiť infekčné epidémie šarlachu, cholery, týfusu. Mešťania a šľachta si ju zas obľúbili pretože im dokázala pomôcť s chronickými chorobami. Preto sa homeopatia rýchlo rozšírila už v prvej polovici 19. storočia z Nemecka do celej Európy a väčšiny krajín sveta. Veľký podiel na tom mali mali kňazi a misionári, ktorí okrem duchovného posolstva prinášali domorodým národom Afriky, Indie a Austrálie aj fyzické uzdravenie.

V súčasnosti je homeopatia podľa Svetovej zdravotníckej organizácie najrýchlejšie rastúcim a druhým najviac používaným systémom liečby vo svete. Odhaduje sa, že celosvetovo používa homeopatiu približne 600 miliónov ľudí.

Homeopatia sa používa vo viac ako 80-tich krajinách sveta. 
Niektoré krajiny začlenili homeopatiu do svojho systému zdravotnej starostlivosti a preplácajú ju štátnymi zdravotnými poisťovňami, napríklad:
  • Brazília, Chile, Mexiko, Kuba, Argentína
  • India, Pakistan, Srí Lanka
  • Rumunsko, Lotyšsko, Švajčiarsko, Francúzsko, Belgicko
  • Dánsko, Luxembursko, Rakúsko, Veľká Británia

Homeopatia sa zrodila v Nemecku a tu má spolu s Francúzskom, kde žil Dr. Hahnemann na konci svojho života, aj najsilnejšie postavenie. V Nemecku sa približne 10% lekárov špecializuje na liečbu homeopatiou a ďalších 10% lekárov homeopatiu predpisuje príležitostne. Pracuje tu aj 35 000 heilpraktikerov (liečiteľov), z ktorých sa približne tretina špecializuje na homeopatiu. Tri homeopatické nemocnice poskytujú homeopatickú liečbu.
Aj v iných štátoch Európy existujú nemocnice, ktoré poskytujú homeopatickú liečbu. V Rakúsku je ich sedem, vo Francúzsku dve, v Španielsku dve, vo Veľkej Británii štyri.
Až 70% francúzskych lekárov považuje homeopatiu za účinnú. Homeopatia sa učí na lekárskych fakultách.

Homeopatiu si rýchlo obľúbila európska šľachta, mešťania a inteligencia. Anglická kráľovská rodina sa lieči homeopaticky už od roku 1820. Už od tých čias mala neustále svojho kráľovského homeopata.V súčasnosti tento post zastáva Dr. Peter Fisher. Anglická kráľovná nosí svoju „čiernu skrinku“ s homeopatickými liekmi všade na svojich cestách. Okrem anglickej kráľovskej rodiny homeopatiu podporovali napríklad Charles Dickens, W.B. Yeats, William Thackarey, Benjamin Disraeli, Johann Wolfgang Goethe.Aj mnohé slávne osobnosti súčasnosti používajú alebo používali homeopatiu: Cindy Crawford, Pal McCartney, Monica Bellucci, Usain Bolt, Cher, Pamela Anderson, David Beckham, Tina Turner, Catherine Zeta-Jones. 

Veľkými priaznivcami homeopatie boli aj najvyšší katolícki duchovní - pápeži Gregor XVI, Pius IX, Pius X, Pius XII, Pavol VI - podporovali homeopatiu a sami ju používali. Pápež Lev XIII. mal už v čase svojho zvolenia podlomené zdravie a sám prehlasoval, že na Petrovom stolci dlho nezotrvá. Trpel chronickým zápalom dýchacích ciest, čo vážne ohrozovalo jeho život. Ako pápež sa však liečil pomocou homeopatie a svoj úrad napokon zastával úctyhodných 25 rokov (1878 – 1903), pričom sa do dejín zapísal ako najdlhšie žijúci pápež, keďže zomrel vo veku 93 rokov.

Homeopaticky liečili mnohí kňazi v 19. storočí po celej Európe a misionári vo svete. Napríklad jezuita otec Augustus Muller SJ zaviedol používanie homeopatie v južnej Indii. Nemocnica, ktorý založil existuje doteraz. Okrem nemocnice, ktorá má vyše 1000 lôžok, tu funguje aj Homeopatická lekárska fakulta Otca Mullera (Father Muller Homeopathic Medical College), ktorú sponzoruje Katolícka diecéza v Mangalore.​

V západnej Austrálii zaviedli používanie homeopatie španielski benediktínski mnísi v roku 1846, ktorých viedli Dom Rosendo Salvado a Dom Joseph Serra. Boli prvými austrálskymi homeopatmi. V súčasnosti v Austrálii pracuje približne 600 homeopatov.​

Aj do Afriky priniesli homeopatiu misionári v 19. storočí. Najviac používaná je v súčasnosti v Južnej Afrike a v Nigérii.​

V Ázii sa najviac darí homeopatii v Indii, v ktorej je jednou zo štátom uznávaných metód liečby a štát ju priamo podporuje.

V Indii pracuje 300 000 homeopatov, približne 200 000 z nich absolvovalo denné štúdium v niektorej zo 140-tich univerzít a má titul identický s konvenčnými lekármi. Vláda založila 7500 homeopatických kliník a 307 homeopatických nemocníc. Pri porovnateľnej efektívnosti výsledkov liečby je homeopatická liečba až 5-krát lacnejšia ako konvenčná zdravotná starostlivosť. Homeopati spolupracujú s konvenčnými lekármi a pacientov si v prípade potreby navzájom odporúčajú.

Rýchlosť šírenia sa homeopatie v Japonsku sa prirovnáva k zázraku.

Po prvý raz Japoncov zoznámila s touto metódou liečby Torako Yui v roku 1996, ktorá mala homeopatickú prax v Londýne. Homeopatiu vyštudovala, lebo aj keď jej neverila, v priebehu mesiaca jej vyliečila chronickú ulceróznu kolitídu, ktorá ju trápila celé roky napriek rôznym iným spôsobom liečby, včítane kortikosteroidov. Od roku 1996 začali vznikať jedna po druhej organizácie a školy po celom Japonsku. Torako Yui sa sústredila na vzdelanie širokej verejnosti, aby ľudia mohli spoznať efektívnosť homeopatických liekov na sebe a liečiť sa doma. Zabezpečila pre ľudí aj cenovo dostupné lieky. V roku 2010 v Japonsku pracovalo už viac ako 500 profesionálnych homeopatov v 250 klinikách po celej krajine. V súčasnosti viac ako 100 000 Japoncov používa homeopatické lieky.

Homeopatia sa začala rozvíjať v Novom svete po príchode Hansa Grama, holandského homeopata, ktorý emigroval do USA v roku 1825. Rozšírila sa tak rýchlo, že homeopati sa rozhodli vytvoriť národnú lekársku spoločnosť.

V roku 1844 vznikol Americký inštitút homeopatie, prvá americká národná lekárska spoločnosť. Homeopatia prekvitala a v roku 1900 bolo USA 22 homeopatických lekárskych škôl, viac než 100 homeopatických nemocníc, vyše 60 homeopatických sirotincov a domov pre starých ľudí a viac ako 1000 homeopatických lekární. Homeopatiu v USA podporovali mnohí vážení ľudia a slávne osobnosti, napríklad William James, Henry Wadsworth Longfellow, Nathanial Hawthorne, Harriet Beecher Stowe, Daniel Webster, William Seward, Horace Greeley a Louisa May Alcott, John D. Rockefeller.

Aj Južná Amerika má dlhú tradíciu v homeopatickej liečbe a stala sa samozrejmosťou a štátom podporovanou metódou. Najpopulárnejšia je v Brazílii, Agentíne, Venezule, Mexiku, Chile a na Kube.​ 

Brazíliu s homeopatiou zoznámil v roku 1840 francúzsky lekár Benoît Jules Mure. Bol žiakom objaviteľa homeopatie Dr. Samuela Hahnemanna a pred odchodom do Brazílie cestoval po Európe a šíril princípy novej metódy liečby po tom čo sa vďaka nej uzdravil tuberkulózy. V roku 1843 založil v Rio de Janeiro prvú školu homeopatie v Brazílii. Homeopatia si rýchlo získala veľkú popularitu. Od roku 1980 sa stala v Brazílii medicínskou špecializáciou a lekári po ukončení štúdia na lekárskej fakulte študujú ju ako postgradálny odbor, na ktorý sa špoecializujú. V súčasnosti je v Brazílii približne 15 000 homeopatických lekárov.

Popularita homeopatie v Argentíne sa datuje do čias generála San Martin, hrdinu, ktorý mal stále pri sebe lekárničku homeopatických liekov počas bojov proti Španielom v roku 1816. Jeden z najváženejších argentínskych homeopatických lekárov Dr. Francisco Eizayaga odhadol, že v Argentíne pôsobí približne 2 000 lekárov, ktorí praktizujú homeopatiu a približne 3 milióny Argentínčanov používa homeopatické lieky.

Na Kube sa homeopatia rýchlo rozvíja odkedy bola v roku 1992 štátom začlenená do Národného zdravotného systému. V súčasnosti pracuje na Kube vyše 900 homeopatov z radov lekárov, stomatológov a veterinárov. Kuba zaznamenala úžasný úspech pri potlačení epidémií leptospirózy pomocou homeoprofylaxie. V roku 2007 sa kubánska vláda rozhodla použiť na zvládnutie leptospirózy homeopatickú imunoprofylaxiu. Nozódu leptospirózy pripravil Finlayov inštitút, ktorý pripravuje väčšinu konvenčných vakcín používaných na Kube. V roku 2007 a 2008 bola táto nozóda podaná približne 2,3 miliónu obyvateľom v najohrozenejších oblastiach. Výsledok prekonal všetky očakávania a podrobne sa o ňom referovalo aj v kubánskom národnom zhromaždení. Táto finančne nenáročná metóda sa ukázala byť aj mimoriadne účinná. Došlo k dramatickému zníženiu výskytu leptospirózy v postihnutých oblastiach.

More...

​Autor: MUDr. Vladimír Petroci

Foto: pixabay.com

Homeopatická metóda liečby definovaná po prvý raz v roku 1796 nemeckým lekárom Dr. Samuelom Hahnemannom si už od začiatku 19. storočia získala nesmiernu popularitu medzi bežnými ľuďmi, pretože dokázala úspešne liečiť infekčné epidémie šarlachu, cholery, týfusu. Mešťania a šľachta si ju zas obľúbili pretože im dokázala pomôcť s chronickými chorobami.

1 Comment

  1. Pingback : Skúsenosti s homeopatiou: Naozaj pomáha? | Kombo.sk

Leave a reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.