Nenechajte si ujsť novinky zo sveta homeopatie! [wysija_form id="1"]

Vianočné homeopatické maľovanie

 

Sviatky rodiny majú jedinečné čaro – kresťanská oslava narodenia Ježiša Krista sa snúbi s pohanskými zvykmi a tradíciami, ktoré sa menia podľa jednotlivých kútov Slovenska.

Oblátky, kapustnica, opekance, ryba, rozkrojenie jabĺčka, kapria šupina pod obrusom stola sú vianočnou klasikou. Apropo stôl – viete prečo sa pri štedrovečernej večeri zväzovali nohy stola železnou reťazou? Áno, správne! Aby rodina držala pokope. Pohľad z homeopatického brehu nám ponúka vysvetlenie tejto tradície.

Pevné ohnivko v rodinnej reťazi

Unáhlené kroky statného štyridsiatnika sa ozývajú vo večernom tichu. Sťažka si sadá na ponúknutú stoličku. Hustá štica, bystré modré oči, červené líca a príjemný úsmev. Muž si na stôl položí upracované ruky a ťarchu zodpovednosti skladá zo širokých pliec do slov: „Trápia ma bolesti hlavy. Sú veľmi silné, sústreďujú sa v čele a opakujú takmer každé dva týždne. V tú chvíľu musím všetko nechať tak, odísť domov, ľahnúť si a zostať v tichu a pokoji. Vadí mi aj ten najmenší hluk. Často nestačí ani oddychovať do druhého rána, na zotavenie potrebujem aj dva až tri dni. Najhoršie na tejto situácii je, že nemôžem pracovať. Som stavbár. Najprv sme spoločne s bratom postavili dom jemu, potom mne.

Neskôr ma táto práca chytila za srdce a začal som sa jej venovať naplno. Pracujeme v partii – švagor, brat, svokor ako elektrikár a ja. Začali sme stavbami rodinných domov, neskôr nás volali aj do obchodných a kancelárskych priestorov. Sme plne sebestační, rozumieme čo robíme a sme schopní dom vytiahnuť od základov, dostať pod strechu, spraviť omietky, obložiť kúpeľne, proste plný servis. Mám rád plány, rozumiem im a potrpím si na technickú presnosť. Momentálne sme veľmi žiadaní, stavali sme aj v Čechách, nedávno sme vzali veľkú zákazku v Bratislave a radi by si nás tam nechali. Beháme od domu k domu, často ich máme rozostavaných viacero naraz a počas nutných technických prestávok sa medzi nimi striedame. Neustále mám pocit, že som v časovej tiesni.

Nápad odísť do Bratislavy sa mi nepáči, mám v Liptove postavený dom, tri malé deti a manželku. Aj rodičia sú už starší a čochvíľa im bude treba pomôcť. Roboty okolo vlastného majetku je habadej a tú stíham v rýchlosti len cez víkendy. Veľmi mi záleží, aby bola práca urobená včas a poriadne. Čo sľúbim, snažím sa dodržať. Pred niekoľkými rokmi ma veľmi trápila situácia u nás v dedine. Videl som, že peniaze tečú nesprávnym smerom. Nepracovalo sa pre obec a ľudí. Zvažoval som kandidatúru na starostu, mal som v pláne podporiť v obci cestovný ruch a zlepšiť občiansku vybavenosť, zrekonštruovať škôlku a vybudovať multifunkčné ihrisko. Do plánov mi však vošli dlhodobé silné bolesti pravého ramena. V tom čase operovali aj manželkinu mamu a tak sa rodina stala prvoradou. Možno to vyskúšam ešte v budúcnosti,“ pousmial sa. „Momentálne však potrebujem zabezpečiť rodinu, poskytnúť deťom kvalitné vzdelanie.“

Dôležitú časť celkového obrazu o klientovi tvoria v homeopatii generálie – príznaky týkajúce sa celého tela, medzi ktoré patria aj chute a averzie: „Zjem všetko, len paradajky mi nenúkajte!“ Celkovo je skôr zimomravý, citlivý na prievan  a často mu je zima najmä na nohy.

Podľa holandského homeopata Jana Scholtena patrí Ferrum v systéme minerálnej ríše do periódy železa, ktorá zodpovedá zrelému dospelému veku. Kľúčovou témou tohto životného obdobia je založenie a starostlivosť o rodinu ako základnú stavebnú jednotku spoločnosti. Prostredníctvom plnenia úloh a povinností zabezpečujú širšej rodine postavenie v komunite, v ktorej sú pevným a spoľahlivým ohnivkom. Podľa príslovia: remeslo má zlaté dno sa vďaka svojim šikovným rukám často uplatňujú v praktických povolaniach ako napríklad: stavbár, tesár, mechanik, zámočník a iných. Majú radi pravidlá a poriadok, ako aj perfekcionizmus v plnení úloh. Citliví sú najmä na kritiku svojho výkonu.

Ľudia, ktorí potrebujú homeopaticky spracované železo – Ferrum – sú statní, silní, schopní vykonávať ťažkú prácu, ktorej musia stihnúť veľa v krátkom čase. Na fyzickej úrovni často trpia bolesťami hlavy spojenými s citlivosťou na najmenší hluk, anémiou, krvácaním z nosa, ťažkosťami v oblasti brucha a bolesťami najmä pravého pleca. Stav sa im zhoršuje o tretej hodine nadránom. Sú zimomraví a mávajú výraznú chuť alebo averziu k paradajkám a vajciam.

Statný stavbár dostal Ferrum metallicum 200C. V priebehu niekoľkých týždňov sa postupne bolesť hlavy vytratila a začal ľahšie zvládať časovú tieseň v práci. Nakoniec sa rozhodol uprednostniť rodný Liptov pred okolitými mestami. Tak ako reťaz drží nohy vianočného stola pohromade, tak pokračoval aj on v sceľovaní, financovaní a podpore svojej širšej rodiny.

Dary Matky Zeme

vianočné pečivo

Vôňa vianočného pečiva pošteklí chuťové poháriky malým i veľkým maškrtníkom. Domáci chlieb, medovníčky, opekance, slané i sladké dobroty majú spoločný základ vo forme múky. Pod vianočným stolom nachádzame v mnohých rodinách slamu z obilnín. Najznámejším vysvetlením tejto tradície je symbolika narodenia Jezuliatka v maštaľke na slame. Zvyk položiť previazanú otiepku slamy pod štedrovečerný stôl mal zabezpečiť nielen dostatok zrna na chlieb po celý rok, ale aj pevné vzťahy – rodina sa nikdy nemala roztratiť po svete tak, aby nenašla cestu domov.

Sympatická mladá blondínka prichádza kvôli každoročne sa opakujúcej sennej nádche, ktorá sa objavuje v máji a trvá až do augusta. Najviac ju obťažuje ranné kýchanie a upchatý nos, ktorý jej znepríjemňuje celé dopoludnie. Na obdobie začiatku ťažkostí si nepamätá, pravdepodobne sa objavili niekedy na strednej alebo vysokej škole. „Najviac mi záleží na rodine, aby sme mali medzi sebou dobré vzťahy. Vyštudovala som ekonómiu, po promóciách ma to ťahalo domov a zamestnala som sa v štátnej správe bez vysokých ambícií. Mám priateľa, s ktorým bývame u mojich rodičov. Sme tak spokojní a aj keď budeme mať deti, zostaneme u nich. Majú veľký dom a dobre spolu vychádzame, vieme sa dohodnúť, prispôsobiť, ak je to potrebné tak aj ustúpiť.

S maminou sme si podobné, veľmi radi pomáhame – doma, aj v práci. Máme spolu pekný vzťah. Ocko si musí kvôli tráviacim ťažkostiam dávať pozor na stravu a tak veľa pestujeme. V záhrade trávime mnoho voľného času. Nájdete u nás takmer všetko: od reďkovky cez mrkvu, cibuľu, brokolicu až po rôzne druhy ovocia. Sme takmer potravinovo sebestační. Pôvodne sme bývali aj so starými rodičmi, záhrada bola veľká babkina vášeň. Mala som ju veľmi rada a v minulosti sa mi s ňou často snívalo. Rodina je pre mňa základ. Mám všetko, netúžim po ničom. Jediná situácia, ktorá by mi spôsobila vrásky na čele by bol neprilietajúci bocian,“ uzatvára.

Rada sa pekne, vkusne a s citom oblieka aj líči. Vyzerať dobre je pre ňu samozrejmosťou. Medzi priateľkami je obľúbená vďaka ochotnému podaniu pomocnej ruky a miernej povahe. Na babských jazdách si rada pochutná na dobrej čokoláde.

Každé homeopatikum skrýva jedinečné prepojenie s okolitým svetom. Jemnosť a krehkosť mladej ženy nás pozýva odhaľovať tajomstvá rastlinnej ríše. Dôležitosť vzťahov v rodine a medzi priateľmi v kombinácii s úspešnou snahou vyzerať atraktívne sú typickými znakmi jednoklíčnolistých rastlín, do ktorých patrí čeľaď Poaceae (lipnicovité, trávy).

pšenica

Pre ľudí, ktorí potrebujú homeopatikum z tejto čeľade, je na prvom mieste rodina a pevné vzťahy v nej. Sú verní a manželstvo vnímajú ako doživotné partnerstvo. Za každých okolností sa vyhýbajú narušeniu rodinných väzieb a často sa z tohto dôvodu prispôsobujú. Voľný čas trávia prácou v záhrade. Do tejto skupiny patria všetky známe obilniny ako pšenica, ovos, ryža, kukurica a ďalšie plodiny, ktoré sýtia milióny ľudí po celom svete.

Izraelská homeopatka Michal Yakir unikátne prepojila rolu kolektívneho vyživovania ľudstva s individuálnou rolou matky. Práve mamka je jedinou osobou, ktorá v prvých dňoch a mesiacoch môže nakŕmiť svojho potomka. Tému materstva vidíme aj v opísanom prípade – jedinou obavou mladej ženy sú možné ťažkosti súvisiace s otehotnením a donosením bábätka. Na fyzickej úrovni sa oslabená imunita často prejaví sennou nádchou a sklonom k ochoreniam chrbta.

Pri rozhodovaní o konkrétnom homeopatiku zavážila veľká túžba pomáhať. Voľba padla na Panicum virgatum 30C, ktoré výrazne eliminovalo príznaky alergickej nádchy a sprevádzalo ženu aj na úspešnej ceste za vytúženým bábätkom.

Iskry v očiach najmenších

Vianoce sú sviatkami nefalšovanej detskej radosti. Nevedno, či sa vo sviatočnom čase tešia viac deti z magickej atmosféry, alebo dospelí z nadšenia a dôvery detí. Čo však robiť v prípade, ak šantenie zmarí nečakaná chorôbka?

Rozhodovanie o návšteve lekárskej pohotovosti narušilo v silvestrovský večer bezstarostnú idylku mladej rodinke. 4-ročný chlapček sa po popoludňajšom spánku začal sťažovať na bolesti pravého uška, ku ktorým sa takmer okamžite pridala vysoká horúčka. Dieťa pospávalo mamke na rukách a z času na čas vykrikovalo nejasné vety. Odmietalo piť čaj, aj obľúbený džús. Potilo sa, ale len pri zakrytí perinou. Červená tvár, sálavé teplo a pulzovanie ciev na krku v kombinácii s náhlym nástupom ťažkostí, averziou k tekutinám a blúznením viedlo k podaniu Belladonny 30C.

Rodičia sa dohodli, že ak do pol hodiny nedôjde k úľave, vyrazia na 40 km vzdialenú pohotovosť. Už po podaní druhej dávky začal chlapček pokojne dýchať a prestal vykrikovať zo sna. Horúčka klesla o pol stupňa. Každým ďalším podaním homeopatika sa stav zlepšoval. Teplota postupne klesala a o dve hodiny sa zobudil smädný. Silvestrovský ohňostroj prespal. Novoročné ráno však privítal bez bolesti a teploty. Ďalšie dni si užil v teple domova, vo svete rozprávok. Zápal uška sa počas nasledujúceho roka nezopakoval.

Deti často reagujú na podanie správne zvoleného homeopatika hlbokým spánkom. Ak po ňom nasleduje nárast energie, chuti do jedla, smäd a dobrá nálada, vykročil malý človiečik po ceste k uzdraveniu.

Účinnosť, rýchlosť pôsobenia a absencia nežiadúcich účinkov predurčuje homeopatiu stať sa terapiou budúcnosti.

Autorka: Ing. Jana Kováčová, SAKHom.

Foto: pixabay.com

Článok bol uverejnený v časopise Balans – november/december 2017.

Leave a reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.