Nenechajte si ujsť novinky zo sveta homeopatie! [wysija_form id="1"]

Dcéra homeopatky

 

V čase, keď som bola batoľa, sa moja mamka rozhodla stať homeopatkou. Predsavzatie prišlo po tom, čo padla na dno stavu všeobecne známeho ako popôrodná depresia, z ktorého ju dostalo nevinné homeopatikum. Ten malý, ale úžasný liek zmenil mojej mamke život a vtiahol celú našu rodinu do divokého a nádherného sveta, ktorý sa prezieravo nazýva „alternatívna medicína“.

V detstve som nikdy nevedela, ako odpovedať na otázku: „Čo robí tvoja mamka?“ 
Keď som sa pokúšala ozrejmiť jej zamestnanie, stretla som sa s náporom otázok: Je lekárka? – Nie, nie je. Je bylinkárka? – Nie, v skutočnosti nie. Nevedela som vysvetliť podstatu jej povolania a tak som hovorievala: „Vieš, homeopatia je druhom alternatívnej medicíny.“ V detstve a puberte som sa vďaka takejto odpovedi často stretávala s ľahostajnosťou alebo zdesením.

Keď mala moja sestra sedem rokov, priateľka v škole povedala, že sa nemôže ísť hrať k nám domov, pretože jej mamka povedala, že naša mamka je čarodejnica. Smiali sme sa na tom a na chladničku pripli magnetku s nápisom „čarodejnica od susedov“. V období môjho dospievania nikto nepovažoval mamku za čarodejnicu, ale volali ju šarlatánka.

Ľudia, ktorých som na Oxfordskej univerzite považovala za priateľov, sa postavili pred miestnu lekáreň a hltali pri satirickom „predávkovaní“ prípravok Rescue Remedy. Ich cieľom bolo dokázať, že homeopatia nefunguje. Univerzitné noviny uverejnili články, ktoré chválili sily skepticizmu, ktoré volali po odstránení homeopatie z financovania NHS (National Health Service, Národná zdravotná starostlivosť, pozn. prekl.). Hanbila som sa. Skryla som moju homeopatickú lekárničku pod posteľ a sklonila hlavu. Môj tútor začal nahlasovať výboru pre reklamu internetové stránky miestnych homeopatov a obviňoval ich z klamlivej reklamy. Meno mojej matky bolo na zozname. Mlčala som, vydesená z toho, že ma budú považovať za najhoršiu možnú osobu, aká len môže na Oxforde byť: iracionálnu a anti-intelektuálnu.

Calendula

Našťastie, materstvo má nielen spôsob ako odhaliť pýchu ranej dospelosti, ale donúti vás aj skutočne a hlboko dbať na to, čo je najlepšie pre inú ľudskú bytosť. 
Ak máte dieťa, môžete skutočne vidieť silné pôsobenie homeopatie.
Homeopatikum rýchlo vyriešilo srdce drásajúci vresk môjho syna pri kolikách.
Pediater by vtedy rád uprednostnil užívanie klasických liekov na reflux, ktorým však syn nikdy netrpel. Už som sa viac nestarala o to, čo by mohli povedať skeptici – ak to fungovalo u môjho dieťaťa, nenechám ho predsa trpieť siahodlhým zoznamom vedľajších účinkov, ktoré by sme museli riešiť pri inom druhu liečby. V takomto prípade je homeopatia pre nás to pravé. Synova schopnosť ísť do postele a pokojne prespať celú noc až do rána bola dôkazom, ktorý som potrebovala.

Keď mi vo veku 24-rokov náhle, z ničoho nič diagnostikovali fibromyalgiu (ochorenie, ktoré je charakteristické dlhotrvajúcimi bolesťami v oblasti pohybového aparátu a celkovou únavou; pozn. prekl.), rýchlo som si uvedomila, že alopatická medicína mi neposkytne odpoveď, ktorú potrebujem. Lekári po mne hádzali tabletky určené na liečbu symptómov bez toho, aby čokoľvek vedeli o mojom celkovom zdraví a minulosti, prípadne o čomkoľvek, čo mohlo spôsobiť takú náhlu a vysiľujúcu chorobu.

Vďaka detstvu strávenému cmúľaním homeopatík som vedela, že existuje aj iná cesta. 
Homeopat so mnou strávil hodinu a pol a vzal do úvahy podrobnú anamnézu, ako aj  nekonečný zoznam príznakov. Predpísal mi kombináciu homeopatík určených sa vyriešenie mojej bolesti svalov a kĺbov. V priebehu dvoch týždňov som bola schopná nielen zredukovať užívanie liekov, ktoré mi predpísali na tíšenie bolesti, ale aj ísť so synom na prechádzku do knižnice. Ešte stále mávam aj horšie dni, som však oveľa funkčnejšia ako som bývala. Lekár mi povedal, že neexistuje nič, čo by mohli spraviť, a že sa budem musieť naučiť „zvládať“ toto chronické ochorenie a adekvátne mu prispôsobiť moje životné očakávania.

Nemám žiadne vysvetlenie pre to, ako tieto veci fungujú. 
Ako od prírody zvedavú a cynickú osobu ma to zvyklo znepokojovať, avšak už nemám čas zaoberať sa detailmi o účinnosti, pretože som viac zaneprázdnená naháňaním môjho syna, ako čítaním klinických skúšok. Určite však viem, že ak si môj manžel tak ako zvyčajne popáli ruku pri zváraní, bude to Calendula, ktorá odstráni pálenie. A ak náš syn trpí žalúdočnou nevoľnosťou, tak mu Nux vomica pomôže tak, že do večera sa bude cítiť v poriadku.

Od narodenia môjho dieťaťa ubehli už takmer štyri roky. U lekára bol len raz. Nikdy nemal horúčku a ani neužíval antibiotiká. To je pre mňa viac ako dôkaz.

Zdroj:https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10155033305790893&id=530920892

Preklad: Ing. Jana Kováčová, SAKHom.

Úvodné foto: created by V.ivash – Freepik.com

Leave a reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.