Nenechajte si ujsť novinky zo sveta homeopatie! [wysija_form id="1"]

Ťažkosti v tehotenstve

ťažkosti v tehotenstve
 
ťažkosti v tehotenstve

Obdobie tehotenstva prináša so sebou rôzne ťažkosti ľahšieho aj vážnejšieho charakteru. V tomto článku sa pozrieme na tie závažnejšie, u ktorých je homeopatia stále nedocenená, a ktoré by vás možno ani nenapadlo riešiť iným spôsobom ako klasickým medicínskym.

Ja osobne na tejto metóde oceňujem to, že účinkuje rýchlo a je bezpečná aj pre bábätko v brušku. Predsa len užívanie chemických liekov prináša so sebou riziko nežiadúcich účinkov. Samozrejme sú prípady, kedy sa im už nedá vyhnúť. Ale ak sa to dá riešiť bezpečnejšou cestou, prečo to nevyskúšať.

Migréna a chorioretinopatia

Oslovila ma mladá žena, ktorú v treťom mesiaci tehotenstva trápili opakované bolesti hlavy a migrény. Začínalo to vždy nenápadnou slabou bolesťou, ktorá sa každou minútou stupňovala až do neznesiteľných rozmerov. Chtiac-nechtiac si musela vziať tabletku proti bolesti. Nemala z toho dobrý pocit a po predošlých dobrých skúsenostiach s homeopatiou by chcela aj tento problém vyriešiť radšej homeopaticky. Bolesť opisovala ako neznesiteľnú s pocitom na vracanie. Prichádzala hlavne poobede, v oblasti čela a šírila sa smerom na temeno. Okrem tabletky nepomáhalo na bolesť absolútne nič. Ani ležanie so zatvorenými očami, ani studený obklad, tlak či pohyb. Keď sa jej podarilo zaspať, spala celú noc a ráno sa zobudila bez bolesti. Jediné čo to ovplyvňovalo, bol hlad. Ak sa nestihla včas najesť, vtedy prešla bolesť hlavy do silnej migrény.

Na základe týchto informácií som mladej žene odporučila homeopatikum Sepia officinalis, ktoré užívala zo začiatku trikrát denne po dobu troch dní. Zlepšenie pocítila hneď na druhý deň. Bolesť hlavy bola minimálna a neprešla do migrény. Počas ďalších dní sa stav naďalej zlepšoval. Len raz za čas sa objavila nepatrná bolesť a po migréne nebolo už ani stopy. Klientka bola veľmi spokojná. Najviac sa tešila z toho, že nemusela užívať lieky proti bolesti.

V akútnych prípadoch, akým bol aj tento, prichádza zlepšenie veľmi rýchlo. Čím akútnejší stav, tým rýchlejšie uvidíme účinok správne vybratého homeopatika. Spravidla už počas prvých 6 – 12 hodín.

O niečo neskôr ma táto mladá žena kontaktovala znovu, tentokrát so zriedkavým očným problémom –  chorioretinopatiou. Ide o nahromadenie kvapaliny pod sietnicou, čo má za následok zhoršenie zraku. Štandardne sa to lieči betablokátormi, tie sa ale v tehotenstve užívať nemôžu. Alternatívou je laserové ošetrenie, no to prichádza do úvahy najskôr po pôrode. Ako sa hovorí, ani z voza ani na voz. Postihnuté bolo ľavé oko, na ktoré videla skreslene, akoby tam bol bledý flek. Najviac jej to prekážalo pri šoférovaní. Homeopatia ani v tomto prípade nesklamala a problém natrvalo vyriešilo homeopatikum Apis mellifica.

Tehotenská cukrovka a hypertenzia

V ďalšom prípade ide o ženu v stredných rokoch. Je študentkou homeopatie a tehotenstvo, ktoré aktuálne prežíva, je už jej tretie v poradí. Cíti sa šťastne a na príchod dieťaťa sa veľmi teší.

Zo začiatku ju trápili len ranné nevoľnosti, s ktorými si ľahko poradila pomocou homeopatie. Neskôr ju však nemilo prekvapili závažnejšie problémy. Objavili sa palpitácie, bolesť v oblasti srdca so zvýšeným krvným tlakom, a aby toho nebolo málo, pri jednej z pravidelných kontrol jej bola zistená aj cukrovka. Hodnoty krvného tlaku sa pohybovali nad úrovňou 140/120. Ako sama povedala, tu už končia hranice samoliečby a na rad prichádza odborné poradenstvo tak ako zo strany gynekológa, rovnako zo strany homeopata. Pozná možnosti homeopatie, preto jej chcela dať šancu pred klasickou liečbou. Dohodli sme si čo najskôr termín vyšetrenia a stav prekonzultovali osobne.

Svoje rozprávanie začala opisom fyzických príznakov. „Srdce mi búši mimoriadne silno. Nemôžem ležať na ľavej strane, vtedy sa zvýraznia bolesti srdca. Trápia ma tiež opuchy nôh od kolien nadol. Postihnuté sú najmä členky. Opuch sa zhoršuje počas cestovania, lepšie je to počas chôdze a pohybu. Počas dňa som viac ospalá. Najviac je to po raňajkách okolo jedenástej, po mäsovom jedle a poobede okolo piatej. Je to veľmi ťažké zvládnuť, musím sa veľmi premáhať, aby som nezaspala. V noci sa často budím. Snívajú sa mi nočné mory, v ktorých je môj mladší syn v ohrození. Buď sa utopí alebo hrozí utopenie a ja sa na to prebúdzam so strachom. Všimla som tiež zmenu pachu môjho tela. Teraz mi viac vadí ako vonia. Mení sa aj chuť počas jedenia. Pustím sa do jedla s chuťou a po chvíli mi to začne doslova smrdieť.“ Napriek ťažkostiam sa o dieťa nebojí. Často sa mu prihovára a nevie sa dočkať jeho narodenia.

Pýtala som sa aj na predošlé tehotenstvá, ako ich prežívala, čo cítila, čo sa v priebehu nich dialo. Pri žiadnom z nich nemala zdravotné problémy, všetko prebiehalo prirodzene, no s pôrodmi to už tak jednoduché nebolo. Prvý sa niesol v znamení vážnych komplikácií, počas ktorých sa ona aj jej dieťa ocitli na prahu smrti. Druhé dieťa sa narodilo prirodzenou cestou, ale pred termínom v 36. týždni v dôsledku stresujúceho zážitku, ktorý opísala nasledovne: „Prichádzala som domov zo škôlky a to, čo som pred našim domom zažila, bol šok. Na vlastné oči som videla, ako sa môj muž bije so svojim kolegom. Začalo to nevinnou hádkou, ktorá vyústila do bitky ako z filmu. Prežívala som obrovský strach, že ten chlap môjho muža zabije. Vrieskali na seba a boli veľmi zúriví. Vtedy mi odtiekla plodová voda.“

Vnímate súvislosť medzi oboma pôrodmi a jej aktuálnym stavom? Je pravda, že navonok tieto situácie pôsobia rozdielne, no spája ich spoločná téma strachu, ohrozenia a smrti, ktorá sa ako niť tiahne celým prípadom. V oboch situáciách prežívala obrovský strach, v oboch prípadoch išlo takmer o život. Keď videla bitku mužov, zažila šok a mala pocit, že sa nevie nadýchnuť. To isté cíti aj teraz pri zvýšenom tlaku a palpitáciách.

Predstavte si pocit intenzívneho strachu. Keď človeku hrozí nebezpečenstvo, do krvi sa okamžite vyplavuje množstvo hormónov, ktoré zrýchľujú pulz a metabolizmus, zvyšujú tlak. Je to prirodzená obranná reakcia, ktorú človek vo svojom živote potrebuje. Ak ale strach pretrváva, udržiava nás v neustálom napätí, čo vedie skôr či neskôr k vzniku zdravotných problémov. Niekedy sa prežitý strach a napätie usadia v podvedomí, kde „čakajú“ na vhodný okamih, aby sa v podobe príznakov prejavili na fyzickej úrovni, a odkiaľ sa k nám prihovárajú cez sny. Podobne ako sa cez nočné mory pripomínali tejto tehotnej žene.

S ohľadom na opísané problémy a súvislosti som jej odporučila užívať homeopatikum Helonias dioica. Po ňom sa stav výrazne zlepšil na viacerých úrovniach. Začala lepšie spať, nočné mory sa už neobjavili. Zlepšili sa opuchy nôh, problémy so srdcom ustúpili a upravil sa krvný tlak. Po zvyšok tehotenstva sa cukor držal na hranici normy, no dávala si pozor aj na stravu. Tehotenstvo ukončila bez medikamentóznej liečby prirodzeným pôrodom.

Čo viac si môžem ako homeopatka priať…

Autor: Mgr. Janette Bakajsová, SAKHom.

Foto: freepik.com

Leave a reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.