Nenechajte si ujsť novinky zo sveta homeopatie! [wysija_form id="1"]

Azadirachta indica

 

Azadirachta indica (Melia azadirachta L.), anglicky Nim alebo Margosa Tree je posvätný strom v Indii a už od staroveku sa z neho vyrába veľké množstvo liečivých prípravkov. Prisudzuje sa mu čistiaci účinok na povetrie. V súčasnosti je stredobodom záujmu pre obsah látok s mimoriadne účinným insekticídnym pôsobením.

Inšpiráciou pre výber práve tohto lieku  na skúšku bol úspešný prípad 26-ročného pacienta. Pacient bol v minulosti tri razy operovaný pre obojstranný chronický zápal stredoušia a užíval mnohokrát antibiotiká. Alopatická liečba neviedla k zlepšeniu stavu. Po podaní Azadirachty však došlo k zlepšeniu chronického výtoku z uší o 90%. Ústup výtoku trvá už vyše roka. Liek bol raz opakovaný. Výber lieku bol podľa Sehgalovej metódy na základe rubrík Objective, reasonable (Objektívny racionálny), Religious affections (Náboženské cítenie), Recognizes reality and accepts it (Spoznáva skutočnosť a prijíma ju), Sensitive , pollution to (Citlivý na znečistenie). Pacient sa vyznačoval výrazným pokojom, prijímal veci také aké sú, akceptoval skutočnosť, bol veľmi duchovne a ekologicky orientovaný, v detstve nútil bratov aby si vždy pred jedlom umyli ruky.

Azadirachta je veľmi malý liek a nenachádza sa v uvedených rubrikách ani v najmodernejších repertóriách. Informáciu o vlastnostiach Azadirachty som získal z Journal of Homoeopathy of Northern India (ročník 2, čísla 3 a 4 a ročník 3, číslo 2). Do väčšiny rubrík ho pridal Dr. M. L. Sehgal. Predpokladám, že Azadirachta bude často ordinovaný liek, pretože je v rubrikách, ktoré sa v Sehgalovej metóde veľmi často používajú.

Skúška lieku sa začala počas víkendového seminára V Levoči 4. – 5. 5. 2002. Pri počte účastníkov 32 užilo liek 12 účastníkov. Liek bol vyrobený v Bombaji (India) a podaný v potencii 30 CH.

Zápis skúšky lieku:

 1. A. P.: Mala som ťažobu v žalúdku, nestrávilo mi dobre obed, pocit omámenia.
 2. D. M.: Mala som plávajúci pocit v hlave, ako keď sa prehreje človek na slnku, pritom som bola celý deň v miestnosti. Včera som bola na návšteve u E. B. Odovzdala som sa návšteve. Inokedy mám pocit, že otravujem a som uponáhľaná. Cítila som sa úplne odovzdaná a v pohode. V sobotu som ani nevedela dokedy sme tu sedeli (na seminári).
 3. T. M.: Mala som pocit, že sa kolíšem na vlnách. Pod pravým reberným oblúkom som cítila pichanie. Večer som mala pocit smútku. Ale zároveň som prijímala realitu bez odporu. Včera som stále niečo jedla, potrebovala som niečo žuť. Mala som neukojiteľnú chuť na niečo. Bola som ale menej smädná a menej som pila. Cítila som kľudný, pokojný smútok s pocitom, že je mi fajn. Ráno ma zobudili tupé bolesti v záhlaví, v oblasti šije. Bolesti vyžarovali do pravého nadočnicového oblúka.
 4. J. V.: Cítil sa trochu utlmený.
 5. Z. M.: Dobre som sa vyspala. Mala som pocit melanchólie. Čas beží a nevnímam ho. Som v kľude, pokojná, nič mi nevadí, prijímam to, čo sa deje. Mám pocit pohody.
 6. A. T.: Už vo štvrtok (dva dni pred začiatkom skúšky) začala som mať prvé príznaky. Poobede som spala, čo nezvyknem. Aj v piatok poobede som hlboko spala. Nič som nevnímala. Doteraz pociťujem fyzickú únavu.
  Hneď po podaní lieku som vybehla von z budovy, kde sa koná seminár. Na chodníku som videla biť sa chlapcov. Prešla som okolo nich a nepohlo to mnou. Mala som pocit, že tak to má byť.
  Pociťovala som smútok, ale bola som s tým vyrovnaná. Ťažobu som cítila v oblasti žalúdka, aj keď som jedla ne obed zeleninové jedlo.
  Po skončení seminára v sobotu (19.00) a pred večerným posedením (21.00) som bola na Mariánskej hore (Mariánske pútne miesto, kostol na kopci mimo mesta). Chcela som prežiť clivotu, príjemný smútok. Intenzívne som vnímala pocit oddelenosti. V kostole som si silne uvedomovala výšku. Vnútorný priestor siahal veľmi vysoko. Mala som pocit, že je tam stále niekto obrovský – Boh. Bežne nechodím do kostola, a keď tak nie počas slúženia omše. Raz v živote som už mala podobný pocit že som malá a niekto iný rozhoduje o všetkých veciach. Uvedomila som si, že už dávno som nebola pokorná.
  Večer som cítila tlak v hrdle, akoby ma malo začať bolieť. Večer mi bolo smutno, clivo. S týmto pocitom prišla k večernému posedeniu účastníkov seminára. Mala som pocit, že tu bude smutno pri stole a mala som prísť, aby tak smutno nebolo.
  Mala som sen, v ktorom som sa hádala s manželom.
  Ráno som mala zalepené oči sekrétom.
 7. D. P.: Pocit vnútorného urazenia, akoby som čakala niečo príjemné, ale mala som z toho trému. Cítila som tupé bolesti šije vyžarujúce z okcipitálnej do temporálnej oblasti hlavy. Mala som pocit, že čas plynie bez toho, aby som ho musela sledovať. Akoby nezáležalo na tom, koľko je hodín. Hodinky sa mi omeškali o 2 hodiny.
 8. V. P.: Náramkové hodinky (na baterku) mi zastali v sobotu o 23.14.
 9. V. J.: Mala som pocit, že niečo s časom nie je v poriadku. Bolo mi ľúto, že mám tu deti a nie som s nimi, ale vnímala som, že má to tak asi byť. Večer sme šli na Mariánsku horu. Zablúdili sme. Ale aj to som prijala pokojne – tak to má byť. Išli sme veľmi rýchlou chôdzou, ale na podiv ma dnes ráno vôbec nebolia nohy. Na Mariánskej hore som mala pocit, že my ľudia sme veľmi maličkí. A pritom ľudia dokázali urobiť niečo také veľké. Chcela som sa dotknúť tej veľkosti. Ráno som sa zobudila o hodinu neskôr, o päť minút osem, ale v skutočnosti bolo len 6.55. Ráno som mala upchatý nos. Od utorka do štvrtku (týždeň pred seminárom) mala som zalepené oči. Teraz nemám tento problém.
 10. I. K (nevzala si liek): Tiež som mala pocit, že môj odhad času nie je v súlade s realitou. Šla som do kostola, keď nebola omša (a chcela na ňu ísť). Večer aj dnes ráno sa cíti veľmi svieža. Dokonca aj o 22.00 – 23.00 bola úplne čerstvá.
 11. M. F.: Nemala som chuť byť v spoločnosti ani zabávať sa. Pociťovala som melanchóliu. Nezvyknem mať také ťažké pocity. Cítila som, že život nie je ľahký. Nie je jednoduchý, ale treba kráčať ďalej, dôstojne, aby sme to zvládli a neposkladali sa pri prvom probléme. Mala som pocit dôvery. Bola som aj trochu unavená. Večer pred spaním sme spolu s T. M. dlho rozoberali Starý a Nový Zákon. Do rána spala veľmi dobre. Vo štvrtok mi vypovedali službu hodinky, ktoré mi slúžili niekoľko rokov bez problémov.
 12. Ž. B.: Cítila som sa veľmi unavená. Akoby som včerajšok prežila v polospánku. Chcela som byť sama, odísť a nečakať nikoho. Bol to pocit izolácie a potreba byť sama. Nevnímala som čas ani svoje okolie. Mala som pocit svalovice celého tela, pobolievanie svalov a pocit únavy. Vo vnútri som pociťovala pokoj. Nepotrebovala kontrolovať čas. Brala som to tak, že to tak má byť. Nesnažila som sa to ovplyvniť.
 13. B. N. (neužila liek): Mala som tupé bolesti v záhlaví, ktoré bežne nemávam. Večer som cítila melanchóliu.
 14. J. W.: Mala som sen, že som si vzala manželove oranžové tenisky. vedela som, že sa kvôli tomu pohádame.

Pokračovanie – A. T.:

V nedeľu večer 5. 5. 2002 o 19.53: Zhoršujem sa, neviem zaostriť zrak, vnímam len diaľku, som veľmi hašterivá. Stále jem. Duchovne som akoby niekde inde.

5. 5. 2002 o 21.00:
Mám rozostrený zrak, akoby som chcela pozerať do diaľky. (Pacient, ktorého stav sa výrazne zlepšil po Azadirachte mal strabizmus v detstve.) Po príchode domov zo seminára som sa pohádala s manželom. Rada počúvam hluk, lebo mi to pomáha vracať sa do reality. Inak sa cítim mimo, som niekde inde. Pomáha mi napr. hlučná rytmická hudba pri aerobiku. (Pacient sa narodil do rodiny, kde bolo veľa kriku. Má zníženú sluchovú schopnosť a zápaly uší.)

Streda 8. 5. 2002:
V nedeľu 5.5.2002 som mala zážitok Boha. Doteraz zostáva so mnou. Nemám potrebu nič meniť.
Viac si uvedomujem tému čistoty. Priateľka mi dnes darovala dve utierky, ktoré sa používajú bez saponátu. Čistota je niečo, čo je v súlade so zákonom. Cítim Veľkého Ducha, niečo čo má byť. Ale môžem sa aj pohádať, lebo keď sa porušuje zákon je to urážka Veľkého Ducha.
Vnímam, uvedomujem si skutočnosť a tá skutočnosť je Boh. Som malá a stojí mi za to brániť jeho pravidlá. Pohádam sa, lebo niekto iný porušuje pravidlá. Ja pritom vidím pravdu, Ducha a potrebujem ho obhajovať.
Rozostrenie očí – akoby som bola stále v meditačnej polohe. To rozostrenie podporovalo odtrhnutosť. Potrebovala som mať nahlas pustené rádio v aute, aby som sa mohla naplno sústrediť na cestu.
Je to zážitok niečoho, čo ma presahuje. Vyjasnilo sa mi veľa vecí. Nemám ich riešiť. Lebo by som stratila Ducha a prestala ho vnímať, keby som šla do vecí mimo neho. Po behu som mala veľkú svalovicu. Pritom som zvyknutá na fyzickú námahu a pravidelne cvičím.

Utorok 14. 5. 2002:
V nedeľu večer pred dvoma dňami som asi 6 hodín pociťovala bolesti hrdla, škrabavé, štípavé. Od piatku rána do nedele som mala bolesti hlavy > teplom. Bolo mi teplo, ale chcela som byť v teple. Mala som chuť ísť do sauny, do ohňa. Aj bežne mám rada teplo. Bolesti hlavy boli tupé, obojstranné, nad očami. Mala som pritom aj výtoky z očí sfarbené do hneda a pocit vlhkosti v ušiach, viac vpravo. Vytekalo mi z ucha veľa hnedého sekrétu. Na lalôčiku pravého ucha sa mi objavil pľuzgierik naplnený krvou. Mala som aj výtok z pošvy s prúžkami krvi. V hrdle som cítila hlieny. Celé to trvalo tri dni. V nedeľu sa tieto príznaky stratili a mala som veľmi dobrý pocit.

15.-17. 5. 2002:
Začalo ma páliť v nosohltane. Postupne má pálilo stále nižšie, až nakoniec aj za sternom. Počas dňa som mala vodnatý sekrét z nosa. Nadránom mi zatekali nosohltanom husté hlieny, ktoré boli dosť pálivé a s prímesou krvi. Sopeľ < v teple, pálilo to. Vo štvrtok 16. 5. 2002 som už mala také silné bolesti v hrdle, že som nemohla ani rozprávať. Keď som kašľala, akoby mi niekto odtŕhal sliznicu z priedušnice. Mala som veľkú chuť na slané. Zachrípla som a stratila úplne hlas. Zdalo sa mi, že to nie je choroba, ale niečo v mojom vnútri nesúhlasí s tým čo sa deje.

20. 5. 2002, pondelok:
Boleli ma kríže, kosti. Poobede som mala zimnicu, večer teplotu 38,0°C.

22. 5. 2002, streda:
V sobotu som zažila záchvat upratovania. Kričala som, keď niekto urobil neporiadok, keď mi pri upratovaní deti málo pomáhali alebo nechceli robiť tak, ako som to chcela ja. Mala som pocit, že je to nad moje sily, keď mi málo pomáhajú. Bola som tým rozhorčená. Iné veci mi nevadili. Veľmi intenzívne vnímam Boha. Som trpezlivá, chápem všetkých, aj keď ma nejakým spôsobom obmedzujú. Bola som ako v extáze, že nemusím používať chemické čistiace prostriedky a môžem umývať len s pomocou vody. Švédske utierky sú pre mňa zážitkom. Utrela som všetko, čo sa len dalo. Čistota pre mňa znamená pravdu, svetlo, Boha. Špina je zas tam, kde dlho nebolo svetlo a dlho sa tam nikto nepozrel. Jeden kamarát mi povedal, že ho niekto cezo mňa ovplyvňuje.

26. 5. 2002 o 8.11:
Bežne mi spln nevadí, ale dnes som od 0.30 nemohla spať a cítila som radosť, že je svetlo.

1. 6. 2002, sobota, o 18.57:
Posledný týždeň som sa mala dobre. Len dve hodiny pred búrkou som mala pocit veľkej nervozity, úzkosti a strachu. Ale keď začalo pršať, cítila som sa už dobre. Posledné dva dni mám na lakťoch z vonkajšej strany výsev veľmi svrbivých papúl bez erytému. Sú to pupenčeky farby kože. Takéto vyrážky ani úzkosť pred búrkou som doteraz nikdy nemala.

6. 6. 2002:
Bolelo ma ľavé koleno nezávisle od pohybu a polohy. Uvedomovala som si to, ale nevyrušovalo ma to.

7. 6. 2002:
Boleli ma obidve kolená. Pri menštruácii som mala tmavú až čiernu krv. Pri menštruácii som necítila bolesti. Normálne mávam svetločervenú krv s bolesťami počas prvého dňa. Teraz som mala 4 dni pred menštruáciou výtok hnedý ako čokoláda, bez bolestí. Menštruácia sa objavila o týždeň skôr, ako mala. Bežne býva len o 2 – 3 dni skôr. Bežne ma bolí brucho, ale teraz som mala menštruáciu úplne bezbolestnú. V noci a nadránom som veľa krvácala, počas dňa len málo. Bežne krvácam viac počas dňa. Menštruačné krvácanie začalo v noci, asi o 21.00 – 22.00. Okolo 4.00 bolo už dosť silné.

8. 6. 2002:
Hoja sa mi už papulky na lakťoch. Sú hnedšie, ide to viac k predlaktiam. Na lícach mám nečistú pokožku – drobné pľuzgieriky. Ide z nich číry vodnatý sekrét. Nie sú veľmi viditeľné, len zblízka alebo z boku. Podobné som mala pred 8 rokmi na konci tehotenstva v 8. a 9. mesiaci. Chuť do jedla je väčšia. Často sa objavuje chuť na slané. Uvedomujem si spätne ako som bola v minulosti málo pokorná. Kolegyňa (A. P.) počas skúšky lieku akoby odišla duchom. Ja naopak. Akoby som sa našla. Bola som v posledných rokoch mimo seba. Asi od skúšky Rašeliny z Lúčok.

Skúška lieku Azadirachta indica v rubrikách:

Mind, absentminded (Myseľ, duchom neprítomný)
Mind, asking nothing ( Myseľ, nič si nežiada)
Mind, cleanness, mania for (Myseľ, mánia po čistote)
Mind, company aversion, desire of solitude (Myseľ, averzia k spoločnosti, túžba po samote)
Mind, fear, thunderstorm, of (Myseľ, strach z blesku)
Mind, humility (Myseľ, pokora)
Mind, light, desire, for (Myseľ, túžba po svetle)
Mind, melancholy (Myseľ, melanchólia)
Mind, mistakes, making, time, in, conception of time, has lost the (Myseľ, chyby robí v čase, stratil zmysel pre čas)
Mind, quarrelsome (Myseľ, hádavý)
Mind, quiet disposition (Myseľ, tichý, pokojný)
Mind, recognizing everything and accepts it (Myseľ, spoznáva skutočnosť a prijíma ju) (modifikácia rubriky od Dr. M.L. Sehgala)
Mind, religious affections (Myseľ, náboženské cítenie)
Mind, tranquillity, serenity, calmness (Myseľ, vyrovnanosť, jas, pokoj)
Mind, weather, thunderstorm, before thunderstorm, mental symptoms (Myseľ, počasie, búrka, pred búrkou, mentálne príznaky)
Head, pain, forehead, eyes, above (Hlava, bolesti, čelo, oči, nad)
Head, pain, dull pain, occiput, extending to, forehead (Hlava, bolesti, tupé, v záhlaví, šíria sa do čela)
Head, pain, dull pain, occiput, extending to, temples (Hlava, bolesti tupé, v záhlaví, šíria sa do slúch)
Eye, discharges (Oči, výtoky)
Eye, strabismus (Oči, strabizmus)
Vision, accommodation, defective (Zrak, akomodácia, porušená)
Vision, blurred (Zrak, neostrý)
Ear, discharges (Uši, výtoky)
Ear, discharges, brownish (Uši, výtoky, hnedasté)
Hearing, impaired (Sluch, poškodený)
Nose, discharge, bloody (Nos, výtok, krvavý)
Throat, pain, sore (Hrdlo, bolesti)
Throat, pain, talking (Hrdlo, bolesti, pri rozprávaní)
Abdomen, pain, stitching, hypochondria, right (Brucho, bolesti, pichavé, v hypochondriu, vpravo)
Stomach, heaviness, eating after (Žalúdok, ťažoba, po jedení)
Stomach, appetite, constant (Žalúdok, chuť do jedla, stále)
Stomach, appetite, increased (Žalúdok, chuť do jedla, zvýšená)
Stomach, thirstless (Žalúdok, nemá smäd)
Female genitalia/sex, leukorrhea, bloody (Ženské pohlavné orgány, výtok, krvavý)
Female genitalia/sex, menses, dark (Ženské pohlavné orgány, menzes, tmavý)
Female genitalia/sex, menses, night (Ženské pohlavné orgány, menzes, v noci)
Larynx and trachea, voice, hoarseness (Larynx a trachea, hlas, zachrípnutý)
Larynx and trachea, voice, lost (Larynx a trachea, hlas, stratený)
Larynx and trachea, voice, lost, sudden (Larynx a trachea, hlas, stratený, náhle)
Cough, painful (Kašeľ, bolestivý)
Extremities, eruptions, itching (Končatiny, vyrážky, svrbivé)
Extremities, eruptions, elbow, itching (Končatiny, vyrážky, na lakťoch, svrbivé)
Sleep, sleeplessness, moon, full (Spánok, nespavosť, pri splne)
Dreams, quarrels (Sny, o hádkach)
Generals, food and drinks, salt, desire (Celkové príznaky, jedlo a nápoje, slané, chuť na)
Generals, pain, sore, bruised, exertion, as after great (Celkové príznaky, ubolenosť ako po veľkej námahe)

Na základe skúšky lieku je nám už teraz jasnejšia vnútorná dynamika lieku. Azadirachta indica bude vhodná pre človeka, ktorý je pokorne zmierený so svojou existenciou a s realitou, ktorá ho obklopuje vďaka tomu, že je ponorený vo svojom vnútri, kde vníma božiu prítomnosť. Tu sa čas spomaľuje až zastavuje, zrak sa rozostruje, uši prestávajú počuť zvuky tohto sveta. Smerovanie do vnútra je symbolicky vyjadrené aj chuťou na slané. Všetko sa obracia pokorne k vnútornej realite, ktorá sa stáva významnejšou, ako tá vonkajšia. Boh a posvätné je to, čo ho presahuje a zároveň mu prisudzuje zmysel a pevné miesto, lebo sa k nemu vzťahuje. Túžba po vonkajšej čistote a svetle je vyjadrením túžby po duchovnej čistote a vnútornej harmónii. Pre ňu jedinú má zmysel bojovať a brániť ju. Pri konflikte medzi duchovnou realitou a vonkajšou stojí jednoznačne na strane prvej a neváha to dať najavo. Poháda sa, lebo niekto porušuje vnútorné zákony a to je urážkou Ducha. Čistota je v súlade so zákonom a preto mu na nej veľmi záleží.

Z fyzických znakov sa opakovali výtoky z rôznych otvorov, často hnedo sfarbené alebo s prímesou krvi, bolesti v záhlaví, bolesti a únava svalov po námahe (Arn.) sa neobjavili u skúšajúcich, ktorí by ju mali za bežných okolností mať a naopak. Zvýšená chuť do jedla by mohla súvisieť s podvedomou snahou vrátiť sa do reality.

Liek je k dispozícii v lekárni Homeo – Nitra, Farská 10, 949 01 Nitra, Tel.: 00421 37 6522780.

Leave a reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.