Nenechajte si ujsť novinky zo sveta homeopatie! [wysija_form id="1"]

Pili sme zo Svätého grálu

 

Základným zdrojom poznania vlastností homeopatických liekov sú skúšky liekov – provingy.

Na dobrovoľníkoch sa pri nich testujú homeopatické lieky vyrobené z rôznych materiálov za účelom nájdenia symptómov, ktoré daná látka dokáže vyvolať u zdravých, a tak vyliečiť u chorých, ktorí majú takéto príznaky. Skúšajúci väčšinou nevedia o akú látku ide. Zaznamenávajú všetko, čo sa s nimi počas skúšky lieku deje, všetky telesné a duševné zmeny. Na záver sa všetky príznaky porovnajú, aby sa zistilo, ktoré príznaky mali skúšajúci podobné a vytvárajú teda obraz skúšaného lieku.

Po zhromaždení a zatriedení príznakov je skúška lieku publikovaná a jednotlivé príznaky sú pridané do indexov príznakov – repertórií, aby mohli byť používané v homeopatickej praxi. Vyliečené prípady publikované homeopatmi, ktorí predpísali daný liek prinášajú potvrdenie príznakov lieku získaných pri skúške lieku a pridávajú ďalšie príznaky do obrazu lieku. Tak dochádza k stále hlbšiemu a presnejšiemu pochopeniu vlastností lieku.

V priebehu viac ako 200 rokov homeopati uskutočnili tisíce provingov. Vďaka nim dnes poznáme obrazy približne 4000 liekov. Očakáva sa, že každý homeopat prispeje do spoločnej pokladnice znalostí o liekoch tým, že sa zúčastňuje skúšok liekov. Zdokonaľuje sa pritom v pozorovaní a sebavnímaní, získava intímnu znalosť liekov a nezriedka zaznamenáva vyliečenie svojich ťažkostí. Mnohé z látok, ktoré skúmame sú buď celkom neznáme alebo veľmi málo známe lieky.

V Slovenskej akadémii klasickej homeopatie tiež robíme skúšky liekov. Zatiaľ sme ich uskutočnili viac ako 60. Často sme pritom skúšali jeden liek na niekoľkých skupinách dobrovoľníkov z radov študentov a absolventov. Klasická skúška lieku sa realizuje tak, že sa opakovane dáva dobrovoľníkom liek, až kým nezačnú vnímať zmeny. Potom aj niekoľko mesiacov zaznamenávajú všetky príznaky a zmeny svojich telesných a duševných pocitov. Pri provingoch v našej akadémii využívame jemnejšiu metódu. Podávame len jednu dávku lieku, ktorý si vezme väčšia skupina ľudí a vyhodnocujeme príznaky už po troch dňoch, v závere seminára. Využívame pritom multiplikačný efekt spoločného prostredia. Nie každý rovnako reaguje na tento impulz. Bežne sa však stáva, že v skupine je niekto, kto zareaguje mimoriadne dobre na skúšaný liek a nastane u neho čiastočné alebo trvalé vyliečenie jeho ťažkostí. Objavenie sa príznakov počas skúšky lieku ako aj potenciálne vyliečenie ťažkostí, ktoré sa prekrývajú s pôsobením daného lieku je umožnené rezonanciou medzi skúšajúcim a liekom.

Jednou z najzaujímavejších skúšok, ktoré sme uskutočnili bol zážitok s liekom Chalice Well Water (v niektorých zdrojoch označovaná aj ako Chalice aqua, slovensky Voda z prameňa svätého grálu).

Prvá skúsenosť

Prvú skúšku tohto lieku uskutočnil anglický homeopat Colin Griffith so svojimi kolegami v polovici 90-tych rokov. Je uverejnená v jeho knihe The New Materia Medica (Nová materia medika). Na nápad urobiť skúšku tohto lieku prišiel na základe osobnej skúsenosti počas rodinného výletu. Po dlhej a náročnej jazde so svojimi štyrmi deťmi a nevydarených atrakciách sa zastavil v opátstve v Glastonbury. Samotné opátstvo ešte viac rozdrásalo už dosť napäté nervy celej rodiny.
Radikálna zmena nastala až keď sa ocitli v záhrade prameňa svätého grálu. Po napití sa z vody prameňa sv. grálu sa rozptýlili a každý si ľahol sám do trávy. Napätie, slzy, únava z nich veľmi rýchlo opadla. Zvyšok dňa a trojhodinová cesta autom domov boli plné harmónie a pohody. Preto sa Colin Griffith rozhodol uskutočniť skúšku tohto lieku.

Glastonbury

Glastonbury

Záhrada prameňa svätého grálu

Glastonbury na juhozápade Anglicka je jedno z najzáhadnejších a najsvätejších miest v tejto krajine. Práve tu bol pochovaný kráľ Artuš a na tomto mieste vznikla prvá kresťanská komunita a bol postavený prvý kostol v Anglicku. Podľa legiend práve sem priniesol Jozef Arimatejský kalich, z ktorého pil Ježiš Kristus pri poslednej večeri. Ku opátstvu v Glastonbury patrí aj kopec Tor, na ktorom stávala pevnosť. Na úpätí Toru je záhrada so starou studňou, z ktorej vyteká voda sfarbená oxidem železa do červenooranžova. Preto sa studňa volá aj Krvavý prameň, ale známejší je názov Studňa svätého kalicha. Údajne v tejto studni bol ukrytý svätý grál.

Svätý grál

Legendárny kráľ Keltov Artuš bol často zobrazovaný pri okrúhlom stole spolu so svojimi rytiermi. Uprostred stolu býval pohár, ktorý mal kúzelnú moc – svätý grál. Podľa legiend a piesní stredovekých trubadúrov dáva svätý grál svojmu majiteľovi všetko, čo si praje – pozemské šťastie a nebeské blaho. Po celé stáročia sa ľudia snažia o jeho nájdenie. Jeho hľadanie stelesňuje večné hľadanie ľudstva cesty k šťastiu a osvieteniu.


Základné vlastnosti lieku Chalice Well Water

Tento liek prináša mier a pokoj tým, ktorí prežili traumu alebo zažili dlhšie obdobie emočného trápenia, zármutku, či sklamania. Akoby im umožnil sa emočne opäť nadýchnuť. Ľudia po ňom lepšie zvládajú svoje problémy a jasnejšie vidia, čo je potrebné urobiť. Prináša hlas, ktorý nás vedie k osobnému vývoju a jasnému vzhľadu do zmyslu našej existencie. Pomôže nám pochopiť priority nášho života.

Má hlboký vplyv na nervový systém a kardiovaskulárny obeh. V jeho obraze je aj paralýza, znecitlivenie, brnenie a chvenie, končatiny ťažké ako z olova, pichanie akoby veľkým množstvom ihličiek. Je to jeden z liekov pre liečbu sclerosis multiplex a lokomotorickej ataxie, Alzheimerovej choroby. Okrem toho jeho príznaky pripomínajú ochorenia staršieho veku: anémia, cyanóza s pocitom chladu, zimomriavky, hypotermia. Všetky zmysly sú otupené. Poškodenie po očkovaní, najmä u detí, ktorých imunitný systém bol už predtým narušený (časté infekcie a liečba antibiotikami).

Je to veľmi užitočný liek na životné krízy a vyčerpanosť ľudí, ktorí sa dlhodobo museli starať o chorého s rakovinou. Vhodný je aj pre tých, ktorí predčasne zostarli kvôli stresu, majú napäté nervy a potrebujú čas na oddych a znovuobnovenie síl. Pomôže ľahšie prekonať životné zmeny.

Podobne ako je to aj u iných liekov pripravených z prameňov alebo mliek, má narušený vodný metabolizmus a pomôže ľuďom, ktorí majú opuchy.
V obraze lieku je aj nízke sebavedomie, strach z kritiky a potrestania. Je užitočný u dospievajúcich, ktorí sa búria proti systému, ale nevedia prečo. Nemajú ešte jasný cieľ a životné smerovanie, ale zato cítia nutkanie novoobjavenej nezávislosti. Tento liek im pomôže pri prechode z mladosti do zrelosti. Posilní ich schopnosť rozhodovať sa, pretože v jeho obraze je aj neschopnosť prijať na seba záväzky, napríklad v manželstve, partnerstve, náboženskom povolaní. Ľudia, ktorí potrebujú tento liek majú strach z neznámeho, zo starnutia, zo zmeny. Chcú sa zmeniť, ale nevedia opustiť minulosť. Je to jeden z najvýznamnejších liekov na oslobodenie sa od minulosti a od múk pochybností.

            Z fyzických príznakov je dôležitý pocit tlaku na siedmu čakru, vypadávanie vlasov, slzenie a pálenie očí, pískanie v ušiach, modré pery, dráždivý, šteklivý kašeľ, dušnosti najmä z vypätých emočných stavov, vzdychanie, arytmia, tachykardia, striedanie nechutenstva s veľkou chuťou do jedla, grganie, nauzea a ťažoba v bruchu. Je to aj výborný liek na úrazy chrbtice.

 

Naše pozorovania

Mnohí skúšajúci mali pocit ľahkosti bytia, prestali sa trápiť starosťami, všetko im vychádzalo a cítili sa v pohode. Lepšie rozumeli svojej životnej situácii, zažívali inšpiráciu a boli schopní sa jasne rozhodovať. Bol to pocit napojenia na vyššiu múdrosť.
Veľmi zaujímavý bol jav nekonečnej zákruty. Niekoľkí skúšajúci mali pocit, že čas, za ktorý prechádzajú autom zákrutu je nezvyčajne dlhý.
Zaznamenali sme desiatky telesných aj duševných symptómov, niektoré potvrdzovali poznatky Colina Griffitha, niektoré boli nové.

Sen a pocity jednej zo skúšajúcich

Prišla som domov a manžel ma privítal s tým, že zrejme opäť robíme skúšku lieku, lebo prasklo nám pred domom vodovodné potrubie a voda strieka pod tlakom. Museli sme vypnúť hlavný prívod vody.
Mala som tento sen.  Bola som v tuneli, ktorý sa zužoval a steny rotovali do diaľky. Na konci tunela stála žena. Mala na sebe svetlomodrý plášť, z rúk jej vyžarovali smerom nadol svetelné lúče. Svetlo sa rozjasnievalo a začalo sa vlniť. Nakoniec sa svetlo zmenilo na morskú penu. Vlny sa vlnili ako v rozprávke. Vlny sa potom zmenili na vlasy. Videla som vrch hlavy, z ktorej vychádzali krásne blond kučeravé vlasy a stáčali sa doprava. Z nich začali vyskakovať rybky, dúhové pstruhy, skákali smerom doprava, von z tohto obrazu. Išla som po ceste, po šedivom asfalte. Pruhy na ceste začali svietiť. Cesta nemala konca.
Špirála rastlinyPotom som uvidela listy zelenej rastliny. Začali sa meniť na telo hada. Vytvorili špirálu, ktorá sa tiahla do diaľky. Vznikol tunel, ktorý sa donekonečna krútil. Spýtala som sa samej seba: “Prečo je to všetko také pekné?” Chcem vedieť čo je z druhej strany. Bola tu však podmienka, že keď človek chce ísť na druhú stranu, musí sa očistiť. V tej chvíli som uvidela ľudské telo. Zišla mu koža, mäso, krv, ale boli to len kusy, ktoré nepotreboval. Keď to mäso odpadlo a sčernalo, bolo to v poriadku, nezdalo sa mi to divné. Zrazu to prišlo a ja som bola na druhej strane tunela. Z druhej strany som videla červeno – hnedo – čierne pásy a začala som si uvedomovať svoj hnev. Akoby ma niekto podviedol, oklamal. Ukazovali mi predtým len to pekné a nechceli mi ukázať škaredú podobu zvonka. Kto mi to chcel zatajiť? Zrazu ten hnev bol nádherný. Aké úžasné je byť tak nahnevaný. Ponorila som sa do hnevu. Povedala som si, že ku kráse patrí aj táto druhá strana. Uvedomila som si, že keď chcem spoznať krásu, musím spoznať aj hnev a odvrátenú stranu reality, až vtedy bude skutočnosť úplná. Pocítila som eufóriu, akoby som niečo dôležité pochopila. V ten deň som napísala kamarátke, že ju mám strašne rada. Doma som všetkých vyobjímala. Nevedela som zaspať a spala som len krátko. Ale zobudila som sa osviežená.
Celý deň som cítila vaječníky. Keď som si večer ľahla, vnímala som obličky, ako keby sa ich niekto dotýkal studeným plechom. Mala som veľkú chuť na mlieko. Kúpila som si čokoládové mlieko Nesquik, pritom som mlieko nepila už 20 rokov. Mám veľkú chuť na mandarínky.
Mala som aj ďalší sen. Bola som v prírode. Všetko bolo veľmi pekné. Všetci sme sa mali veľmi radi. Vošla som do rieky, okolo mňa plávali oranžovočervené ryby.

Hlbší zmysel skúšok liekov

Skúšky liekov nám sprostredkujú “posolstvo” a “múdrosť” skúšanej látky. Je to niečo, čo nám vďaka svojej podstate umožní pochopiť náš stav.

Materialistickí skeptici tvrdia, že ak neexistuje teoretický rámec vysvetľujúci určitý jav, tento jav neexistuje. Takýto názor je však v protiklade s opakovanou skúsenosťou tisícov jedincov po celom svete, ktorí už viac ako 200 rokov zažívajú na sebe jav skúšky lieku. Myslím si, že musíme vystúpiť z materialistického pohľadu na svet a pozrieť sa naň z pohľadu, ktorý uznáva jednotu hmoty a vedomia a ich vzájomné prepojenie. Skôr než objektívnosť a kontrolu poznávaného, musíme hľadať zjednotenie a identitu, našu transformáciu prostredníctvom poznávanej látky vďaka jej vnímaniu a zažívaniu. Každý fenomén sa tak stane jedinečným a osobným.

 

MUDr. Vladimír Petroci

Foto: pixabay.com

 

Leave a reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.