Nenechajte si ujsť novinky zo sveta homeopatie! [wysija_form id="1"]

Prípad nočných môr a tráviacich ťažkostí

20-ročná žena prichádza s úpornými nočnými morami. Je veľmi pekná, tmavá a má pekné tmavé oči. Máva nočné mory jeden- až dvakrát počas každej noci.

„Zbláznim sa z toho! Deje sa mi to už od 16 rokov. Je to istý druh chaosu počas noci, nemôžem si spomenúť na obrazy, ktoré vidím.“

NIcna mora
bernat… / Foter / CC BY-NC-ND

Študuje ‘kreatívne liečenie’ v inom meste,kam sa aj presťahovala. Ale pravidelné budenie sa osamote na nočné mory ju primälo vrátiť sa späť do rodičovského domu.

Pýtam sa jej na iné ťažkosti.

„Minimálne počas 3 zo 4 týždňov je moje brucho nafúknuté a pravidelne mávam hnačku. Tieto ťažkosti prichádzajú v rovnakom čase ako moje nočné mory. Zhoršuje sa to, keď zjem pomaranče, cibuľu, po akomkoľvek alkoholickom nápoji, mliečnych výrobkoch, paprike a najmä po mastnom jedle. A tiež nezvládam stres.“

Pýtam sa jej, čo tým myslí.

„Ľahko sa dostávam do rozpakov a som voči sebe veľmi negatívna. Vždy sa obviňujem za rôzne veci. Opustilo ma veľa priateľov a tiež veľmi blízkych ľudí. Vždy som sa snažila pomôcť ostatným, keď mali ťažkosti a potom, keď im už bolo lepšie, ma viac nepotrebovali. Keď som mala 16 alebo 17 rokov, viacero situácií na strednej škole sa pokazilo kvôli mne.“

 

Nočné mory sa objavili dva mesiace pred jej 17. narodeninami spolu s brušnými ťažkosťami. Keď som sa pýtal podrobnejšie, zistil som, že tieto ťažkosti mala už pred tým, ale v oveľa menšej miere.

O čom sú nočné mory?

„Vo svojich snoch nepretržite hľadám miesto, kde sa môžem skryť. Niekto bol za mnou a ja neviem prečo a kto to bol. Sny sa postupne stávali intenzívnejšími. Ľudia za mnou boli bosorky a muži v dlhých čiernych kabátoch. Scény boli intenzívne ako v horore. Najskôr som musela utiecť a neskôr lietať a skrývať sa bez možnosti skutočného úniku. Je to pocit bezmocnosti. Robím všetko, ale vždy zlyhám. Nedokážem to! Sú tam strašidelné monštrá, ktoré zraňujú a dokonca zabíjajú ostatných, ktorých nepoznám. Je tam veľa krvi. Nedávno som mala sen o zrkadle v tme. Videla som svoju tvár. Z mojich očí, nosa, úst a uší tiekla krv. Nerozumela som tomu. Bola som ako prikovaná a cítila som sa zraniteľná.

Zažívam veľa bolesti a nespravodlivosti, všetci ma opúšťajú alebo nenávidia. Prečo? Prečo sa ma nikto nezastane? Sníva sa mi aj o vojne.

Počas tohto posledného roka zomrelo v mojom okolí 7 alebo 8 ľudí. Môj lekár náhle zomrel a smrť ďalších 3 ľudí ma veľmi zasiahla.

Počas letných prázdnin bolo všetko o niečo lepšie a ľahšie som mohla zabudnúť na obrazy zo snov. Nechcem viac tieto obrazy. Najviac znepokojujúce je to, že nedokážem nič urobiť a súčasne sa cítim tak zraniteľná. Keď som mala takmer 17 rokov, mala som silnú predtuchu o jednej priateľke, že sa stane niečo zlé. Mala som pravdu, tiež ma opustila.“

 

Ďalšie detaily:

Každý deň približne o piatej popoludní je unavená. Únava trvá zvyčajne do ôsmej hodiny.

Pacientka má oboch rodičov a staršiu sestru. Aj jej sestra má ubytovanie v mieste štúdia, ale rovnako býva pravidelne v rodičovskom dome.

„Keď som mala 14 rokov, šli sme k rodinnému terapeutovi, pretože som v tom čase bývala veľmi smutná. V tom období som mala voči sebe veľmi negatívne pocity. Keď sa obzriem do minulosti, vidím tieto isté pocity aj v čase, keď som mala 4 roky a tiež počas puberty mojej staršej sestry, pretože ona si vždy vedela získať všetku pozornosť našich rodičov.“

Jej chute a averzie majú výraznú spojitosť s jej brušnými ťažkosťami.

Má rada mlieko ale súčasne sa jej stav po mlieku zhoršuje. Rovnako je to aj s mastným, cibuľou, pomarančmi, alkoholom a kávou.

 

Analýza:

Počas stretnutia som sa snažil zistiť, či existuje nejaká súvislosť medzi vekom, kedy sa jej nočné mory a brušné ťažkosti stali intenzívnymi. Veľa udalostí v jej živote, kedy sa cítila opustená priateľmi a blízkymi ľuďmi ma priviedlo k myšlienke na homeopatický liek HURA BRAZILIENSIS.

 

Hura crepitans L.
Hura Reinaldo Aguilar / Foter / CC BY-NC-SA

Hura patrí do čeľade Euphorbiaceae (mliečnikovité). Myslel som si, že som v obraze dievčiny dostatočne jasne rozpoznal témy tejto čeľade. Patria medzi ne napríklad:

Potlačené emócie a hnev kvôli lojalite a závislosti na silnejších osobách a autoritách.

Pocity, že nie som milovaný alebo dosť dobrý. Nemilovaný, podriadený, bagatelizovaný. Nedostatok lásky, najmä materinskej lásky.

Blud, že ostatní sú tvrdí,nepočúvajú ma.

Potlačené emócie, najmä hnev, agresivita.

Intenzívne vyrážky, hnačky, vracanie, pásový opar.

Loajalita k dominujúcim osobám, nedostatok sebadôvery, závislosť.

Citliví ľudia, náboženskí, spirituálni, nasledujú druhých.

Nečestní a nelojálni k sebe samým.

Boja sa vlastnej sily. Nie sú dosť silní, dobrí alebo pekní.

 

Podal som jednu dávku Hura braziliensis MK týždenne počas jedného mesiaca najmä kvôli intenzite, frekvencii a kvalite nočných môr.

 

Kontrola:

Po mesiaci zmizli hororové a krvavé obrazy. Stále zažívala úzkosti a chaos počas nočných môr. Prebúdzala sa s nepríjemným pocitom a nerozumela tomu, čo sa dialo.

Po prebudení cítila horúčavu a potila sa na chrbte.

Párkrát mala počas prebúdzania a po ňom frontálne tlakové bolesti hlavy smerujúce dovnútra. Lekár jej na tráviace ťažkosti odporučil užívať Duspatal retard 200mg, jedenkrát denne.

 

Peony - Pfingstrose ( Paeonia )
Maggi_94 / Foter / CC BY-NC-SA

Nebol som úplne spokojný s vývojom tohto prípadu. Bolo zjavné, že tráviace ťažkosti sa nezlepšili, pretože na ne užívala alopatické lieky. Bolesti hlavy, aj keď nie veľmi silné, tiež neboli dobrým znamením. Avšak nočné mory začali ustupovať.

Odporučil som jej, aby si vzala liek Hura braziliensis aj nasledovný mesiac podľa vlastného uváženia.

 

Hoci čoskoro prestala užívať Duspatal a nočné mory skutočne ustupovali, stále sa sťažovala na tráviace ťažkosti. Brucho mala stále nafúknuté a pravidelne jej bývalo nevoľno. Každý deň bola na toalete presne do 11. hodiny dopoludnia.

Bolesti hlavy sa zhoršovali pred búrkou.

Vedel som, že nočné mory a tráviace ťažkosti musia patriť do obrazu jedného lieku.

 

Zmenil som preto predpis na Natrium carbonicum 200K, tiež kvôli jej citlivosti na mliečne výrobky. Týždeň po užití tohto lieku mi v e-maili napísala, že nočné mory sa vrátili späť v pôvodnej intenzite.

Tým sa len potvrdilo moje podozrenie o podaných liekoch. Okamžite som začal hľadať ďalší liek, ktorý by mal v obraze nočné mory aj tráviace ťažkosti.

 

Vybral som liek PAEONIA OFFICINALIS 200K. Nebol som si istý všetkými liekmi, ktoré odporúčala repertorizácia, našťastie som poznal témy nočných môr a tráviacich ťažkostí lieku Paeonia.

 

Výsledky lieku Paeonia boli pozoruhodné.

Nočné mory sa výrazne zlepšili a rovnako aj tráviace ťažkosti úplne zmizli.

Povedala mi tiež, že jej priateľ ju má viac rád, pretože je voči nemu otvorenejšia vo svojich názoroch a pocitoch. Bola menej rezervovaná.

Teraz už liek nepotrebuje, občas sa jej sníva, ale nočné mory už zmizli.

 

Pieter Kuiper

 

Zdroj: http://www.interhomeopathy.org/paeonia_in_nightmares_and_abdominal_complaints
Preklad: Mgr. Zuzana Králová

Leave a reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.