Nenechajte si ujsť novinky zo sveta homeopatie! [wysija_form id="1"]

Mať od všetkého odstup je oslobodzujúce: Prípad Ardea Herodias

Prišiel ku mne muž vo veku 41Lonely man rokov, pretože ho k tomu prinútila jeho sestra. Má problémy so zubami a zubný lekár mu nedokáže pomôcť.

Marion Cattley (MC): Povedzte mi, aký máte problém so zubami…

Pacient (P): Moja sestra povedala, že dokážete vyriešiť môj problém, ale ja som si istý, že keby som chvíľku počkal, moje zuby sa vrátia do normálneho stavu. Mám krízu, ale zrejme som príliš pokojný. Každý si myslí, že by som mal reagovať, ale ja necítim takú potrebu.

Mením sa a čo pre mňa bolo v minulosti dôležité, už nie je. Som oveľa pokojnejší a mám rád svoj vlastný priestor. Som celkom podráždený z toho, že ľudia odo mňa vyžadujú odlišný prístup. Som sám so sebou spokojný, ale nikto ma nepočúva. Všetko je tak, ako má byť. Chcem, aby všetci odišli a nechali ma tak, so svojimi myšlienkami. Myslia si, že sú pre mňa užitoční, ale nie sú.

Moja sestra si myslí, že som som sa zrútil, že som mimo, pretože nereagujem na rôzne podnety. No ak je toto zrútenie, tak v poriadku, neprekáža mi to. Som iný človek, ale moji priatelia ma nespoznávajú – je to však ich problém. Teraz viem, že všetko sa deje z nejakej príčiny, ide len o to, že som trochu zmätený, pretože neviem hneď, čo to znamená pre mňa a pre môj život. Možno ten samotár vo mne čakal, kedy sa dostane von a doteraz ma dusila samotná podstata života?

MC: Čo sa deje s vašimi zubami?

P: Bolia ma, hoci nikdy nezvykli. A teraz je pre mňa ťažké žuť potravu, takže sa tomu snažím vyhnúť a len ju prehĺtam. Nie je to ideálne, pretože mám z toho niekedy zažívacie ťažkosti.

MC: Povedzte mi viac…

P: To je všetko – bolia ma zuby a nedokážem požuť dobre potravu (odmlčal sa na dlhší čas). Neviem vám povedať viac.

MC: Povedzte mi viac o tej bolesti…

P: Len bolesť – ako keby vám vytiahli zub, ale bolí to, akoby tam stále bol. Ako keby iné zuby tlačili na dieru, ktorá vznikla. Moje oči sú vlhké, hlavne vo vetre. Dal som sa vyšetriť, ale röntgenom nič nezistili. Nemám žiadnu medzeru ani dieru v zuboch, hoci mám pocit, akoby tam bola.

MC: Čo tým myslíte, že zuby akoby boli nútené pohnúť sa do medzery, ktorá vznikla a kvôli tomu bolia?

P: Nemyslím si, že to je tak, ako vravím, len mám pocit, akoby sa to tak dialo.

MC: To je v poriadku, to je presne to, čo potrebujem vedieť… ako tú bolesť vnímate. Čo povedal zubný lekár?

P: Že nie je žiadny dôvod pre bolesť. Röntgen dopadol v poriadku, mám zmieriť so životom a s bolesťou. Takže to nebolo príliš užitočné, ale aspoň som mu nedovolil urobiť nejaký zákrok.

MC: Aký zákrok by mohol spraviť?

P: Keby ste boli dieťa a vznikla by vám medzera, dá vám zubný strojček, aby vyplnil medzeru medzi zubami.

MC: Aké by to bolo bez medzery?

P: Opäť preplnené, bez priestoru – nútený ísť niekam, kam nechcete. Žiadny priestor na premýšľanie, na to, byť sám sebou. Medzera je v poriadku.

MC: Prečo je medzera dobrá?

P: Je sama sebou a preto je v poriadku. Je úplne oddelená od ostatných a cíti sa preto dobre. Má svoj priestor a nie je potrebné ju vyplniť. Nemusí to síce vyzerať dobre, ale nestará sa o to. Odolala tlaku ostatných zubov, ktoré ju chceli vyplniť. Dokáže vydržať akýkoľvek nátlak. Pozná svoju vlastnú myseľ. Je šťastná, spokojná a samostatná. Každý zbadal, že je iná, pretože vyzerá byť iná (veľká pauza, pacient pozerá von oknom, je veľmi ticho, iba pozerá von).

Hm, toto je úžasný zážitok… prinútili ste ma hovoriť o sebe, hoci som nechcel, ale cítim sa v poriadku, veľmi surrealisticky a v bezpečí. Moje zuby ma na chvíľu prestali bolieť, cítim sa povznesene.

Ako ste určite pochopili, keď hovorím o medzere, hovorím o sebe. Bol som prinútený k tomu, aby som sa spojil s ostatnými. Je to pre mňa veľmi ťažké, pretože moja žena (je Američanka) sa musela vrátiť domov a vzala so sebou aj deti, ktoré tam chodia do školy. Čo je pre mňa čudné je, že je to v poriadku. Oddelenie mi prospelo, ale ľudia odo mňa očakávajú, že ju za to budem nenávidieť. Čo mi spravila? Má pravdu, muselo sa to stať. Nemal som čas ju vypočuť. Svet web dizajnu je hektický, k rodine som prišiel až večer, aj cez víkendy. Stále som pracoval. Bol som príliš zaneprázdnený, nemal som čas premýšľať, spoznať sám seba. Táto skúsenosť  bola láskavosť od života. Neviem, či je potrebné veci si nejak utriediť, ale v tejto chvíli sa len teším, že som sám sebou.

Očakávalo sa, že budem mať šialený strach. Každý si myslí, že som na drogách. Moja sestra vraví, že som mimo. Aj v práci sa správam inak. Nechávam veci, nech sa sami vyvinú – načo ten predošlý zhon? Všetko má svoj čas. Naše manželstvo, deti – sú stále tam, ale potrebujeme čas, uvidíme, ako sa veci vyvinú. Stav v ktorom som je veľmi silný a ja som takýto pocit nikdy predtým nezažil.

Potrebujem pomoc, aby som dobre znášal ich odlúčenie. Ja viem, o čom to všetko je. Ja cítim, som v kontakte sám so sebou. To, čo musím riešiť, je moje oddelenia a zároveň moje spojenie s rodinou.

MC: Povedzte mi o tom viac…

P: Mať odstup je oslobodzujúce. Mám čas premýšľať. Priatelia sa príliš snažia radiť mi a pritom nemajú vôbec skúsenosť akú mám ja. Som na kraji, pozorujem svoj život ako sa predo mnou odvíja a čakám, čo sa bude diať – neponáhľam sa, len nechávam veci vyvíjať sa.

Moja žena nevzala deti preč odo mňa. Snažila sa so mnou porozprávať posledných päť alebo šesť rokov, ale ja som nebol pripravený počúvať. Nemal som čas. Ona má pravdu, musela urobiť niečo pre seba. Necítim k nej nenávisť, ľúbim ju. Nepotrebujem na ňu útočiť za to, čo spravila. Ona vie, čo je pre rodinu správne a čaká, kedy to pochopím – nijako na mňa netlačí. Ona je najpokojnejšia a najkrajšia žena, akú poznám, ale neviem, ako sa s ňou spojiť. Je veľmi citlivá a vnímavá, a ja som taký nikdy nebol. Ale teraz – konečne vnímam veci, dokážem pozorovať a vidieť. Nikdy predtým som to nerobil.

MC: Ako vnímate veci, ako ich pozorujete a vidíte?

P: Čakám. Mám čas, mám všetok čas na svete. Chcem len stáť a pozerať, ako svet plynie okolo mňa. Je tak mnoho vecí, ktoré som nikdy predtým nevidel, divy sveta a divy prírody všade okolo nás.

MC: Čo vidíte?

P: Som sám, pokojný v prostredí, kde sa cítim uvoľnene – nepohybujem sa, stojím nepohnute, sledujem, pozorujem, cítim vzduch, vôňu vzduchu, pri pohľade na oblohu, užasnutý z toho všetkého. Nič nepotrebujem, mám všetko – spokojnosť. Trávim tak hodiny, ale keď sa zotmie, idem a pripojím sa k rodine, a na ďalší deň znova sám, izolovaný od sveta. Cítim eufóriu.

MC: Kde ste?

P: Pozdĺž rybárskych brehov. Nikto nie je vôkol, je krásny deň, ticho. Bojím sa pohnúť, aby som nezlomil to kúzlo, ale dokážem sa pohnúť nepozorovane, jemne bez hluku. V rieke neurobím žiadne vlnky, tak veľmi som pokojný. Som v súzvuku s vesmírom. Som tak šťastný, že to všetko mám. Nevedomky ma to priviedlo k nej. Bolo by tak jednoduché urobiť to, čo mi priatelia navrhujú a zničiť ju za to, že odišla. Ale ja to tak necítim. Ona len opustila hniezdo a príde deň, keď za ňou poletím.

Predpis: Ardea herodias: veľká modrá volavka.

Kontrola o päť mesiacov:

Pacient presvedčil svojich nadriadených, aby mohol rozvíjať obchod v Amerike. Presťahuje sa tam za rodinou. Išiel pozrieť svoje deti a manželku a oznámiť im túto správu. Boli z toho nadšení. Vraví, že je iný človek a jeho žena vraví, že je tým mužom, akého si vzala. Musela to urobiť, aby videla, či sa zastaví a bude premýšľať nad tým, kam odišli a čo robia. Počítala s rizikom, že ho stratia, ale dopadlo to dobre.

O deväť mesiacov:

Naďalej si užíva čas, keď je sám. Plánuje kúpiť dom v Amerike niekde popri rieke, aby si mohol sadnúť a pozorovať, byť v jednote s prírodou s rodinou okolo neho. Chce s nimi byť po práci, aby im mohol porozprávať všetko o svojom dni – pochopil, že sa s nimi predtým nikdy nerozprával, a že mu chýbalo toto spojenie.

On už vie, čo je v tejto chvíli správne a pozná smer, ktorým sa vydá. Nie je pre neho problém vrátiť sa občas do Británie kvôli práci, pretože miluje lietanie.

P: Mal som krásny sen: Išiel som pri rieke a cítil som, že nikoho nesmiem rušiť. Dalo by sa počuť padnutie špendlíka. Na druhej strane rieky som videl volavku, stojacu hrdo a silne na jednej nohe, takmer akoby zamrzla na mieste. Tak veľký vták dokáže udržať dokonalú rovnováhu. Len stojí na mieste, pozorujúc svoj odraz vo vode, sleduje, trpezlivo čaká… tak pokojná. To je to, ako sa cítim. Len čakám na život, ako sa vyvinie a správnej chvíli budem inštinktívne vedieť, čo robiť.

Mimochodom, moje zuby už viac nebolia a moje oči viac neslzia.

Tak veľmi milujem svoju ženu a deti. Našiel som ich.

—————————————–

Analýza

Témy v prípade:

Všeobecné témy vtákov: oddelenie, nestrannosť, prirodzené poznanie, koncepčné myslenie (prehľad), spirituálne vedomie, empatia, vzťah, sloboda, cestovanie

Kľúčová podstata prípadu:

Spojenie VS oddelenie a nezávislosť

Trpezlivosť, čakanie VS orientácia na cieľ

Pokoj versus zavalenosť starosťami

Niečo skryté, činnosť pod povrchom, vidieť VS nevidieť

Hlava a krk pri fyzických príznakoch

Ardea herodias

Skúšajúci počas provingu zažili odstup od priateľov, rodiny a zvyšku sveta. Potrebovali slobodne ísť svojou vlastnou cestou a cítili obrovský vnútorný mier, keď mohli robiť to, čo chcú. Bránili svoje vlastné záujmy a boli frustrovaní a podráždení, keď im v tom niekto bránil. Nebrali do úvahy to, čo si o nich druhí myslia, a nemali potrebu komunikovať.

Aj keď bol prípad odoberaný Sankaranovou Sensation metódou, príznaky mysle i fyzické príznaky indikujú ten istý liek.

Zuby: pocit, akoby chýbali, umiestnenie zubov akoby sa zmenilo

Hrdlo: dusenie, škrtenie

Oči: slzenie, konštatné, slzy, štiplavé, slané, pálivé, teplo všeobecne

Myseľ: zamyslenosť, hlboko v myšlienkach. Sám, pocit samoty. Strach – všeobecne o názor druhých. Premožený stresom, trpezlivosť, pocit oddelenia, pracovitý, mánia pre robotu.

Peter Fraser opisuje liek Volavku vo svojej knihe Vtáky – Hľadanie slobody na nebi:

„Najvýraznejším rysom tohto lieku je pokoj a odstup, ktorí zažili proveri, čo bolo klinicky potvrdené. Pokoj, odstup, pocit vznášania a meditatívny stav môžeme nájsť u mnohých vtáčích liekov, ale u volavky sú centrálnym stavom. Je tu mimoriadny pokoj bez nutnosti niečo povedať. Ich tiché rozjímanie znamená, že sú skôr pozorovatelia ako účastníci v živote. Je tu predpoklad, že sa niečo bude diať, ale pretože majú odstup, sú schopní čakať, kým príde správny čas a potom príležitosť uchopia. Všetko sa pohybuje svojím vlastným tempom a oni to chápu.

Oddelenie a odstup je obzvlášť viditeľný v ich interakcii s ľuďmi, ktorí sú im blízki. Je tu určitý odstup, ale ten neznamená, že im chýba láska k týmto ľuďom. Volavka má dostatočný odstup, aby mohla vidieť skutočnú a hlbokú pravdu v konkrétnych situáciach. „

Autor článku: Marion Cattley

Preložené z originálu: http://www.interhomeopathy.org/to-be-detached-and-separated-is-liberating-a-case-of-ardea-herodias

Photos:

Flickr: Lonely man; Oleh Slobodeniuk; Creative Commons Attribution 2.0 Generic license

On the headline: “Mike” Michael L. Baird [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

By The High Fin Sperm Whale (Self-taken photo) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons

 

1 Comment

  1. Pingback : Prípad vyčerpanej matky | Homeopatická akadémia

Leave a reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.