Nenechajte si ujsť novinky zo sveta homeopatie! [wysija_form id="1"]

Mrkva, olovo a archetyp zimného slnovratu

 

Spôsob predpisu pri chronických ochoreniach sa od jednoduchého v akútnych ochoreniach líši a zahŕňa dlhodobejšie príznaky, duševné charakteristiky, chute a averzie, vnímanie vonkajšieho prostredia, spánok, sny, menzes – všetky duševné a telesné charakteristiky, ktoré sú prítomné dlhodobo, často po celý život. Pre takýto predpis je potrebné vedieť o homeopatických liekoch, ako aj o ľuďoch, ktorí ich potrebujú oveľa viac.  V tomto článku sa pozrieme na dva lieky, ktoré súvisia s archetypom zimného slnovratu. Verím, že sa vám zapáči poznávanie reality a našich liekov.

Mrkva a saturnálie

Od 15. do 17. decembra 2006 sme v našej homeopatickej akadémii urobili skúšku lieku Daucus carota 200 C, t. j. potencovanej mrkvy. Až oveľa neskôr sme zistili, že sme neboli prví. Karl Josef Müller urobil proving Daucus carota 30 C už koncom roka 1998. V jeho skúške boli prítomné pocity ako po náhlej cievnej príhode a u starých ľudí: karotídy, trombóza, porážka, paralýza, neschopnosť porozumieť a rozprávať, strata pamäte, výpadky zorného poľa, neschopnosť udržať moč a stolicu, červená farba, víno, horúčava, zima, sneh, biela farba.  Medzi hlavné témy, ktoré sa objavili v našom provingu patrili: veselosť, radosť,  pocit osudovosti, „náhodných“ stretnutí,  havárie, nehody, úrazy, film Nezvratný osud – v ktorom prenasleduje osud – smrť hlavných hrdinov a oni postupne zomierajú, teplokrvnosť, kovová chuť v ústach, jasné alebo otupené vnímanie, oranžová a zelená farba, imelo.
Počas provingu sme boli prekvapení témami, ktoré zvykneme spájať s kovovými prvkami, ako je napríklad olovo, ktoré je známy liek pre starých ľudí. Uvedomili sme si, že zrejme čas kedy sme uskutočnili skúšku lieku, ani obraz lieku Daucus carota nie sú náhodné.

Mrkva na tanieriNašu skúšku lieku sme totiž zrealizovali v čase starorímskemu sviatku saturnálií, ktoré bývali spočiatku len jeden deň – 17. decembra, ale neskôr sa predlžovali  a nakoniec sa končili až 30. decembra. Kresťania na tieto obľúbené sviatky nadviazali a premenili ich na Vianoce.  Počas saturnálií nastal aspoň na krátku chvíľu čas slobody a uvoľnenia prísnych pravidiel a zákonov. Napríklad otroci sa počas tohto sviatku mohli obliecť ako slobodní ľudia a mohli jesť spolu so svojimi pánmi.  Uvoľnenie zákonov počas saturnálií symbolizovalo rozviazanie povrazov, ktoré po zvyšok roka obopínali socha Saturna, boha osudu, zákonov, spravodlivosti, ale aj blahobytu. Počas saturnálií si ľudia dávali navzájom darčeky kúpené na špeciálnom trhu, hodovali, pilo sa veľa vína a deti mali školské prázdniny.

Rímsky boh Saturn je ekvivalent gréckeho Krona. V stredoveku sa jeho archetyp zmenil na Smrť, ktorá s kosou a presýpacími hodinami navštevuje zomierajúcich. Toto božstvo je veľmi staré a je spájané so zlatým vekom ľudstva, s prvými poľnohospodármi: kto čo zasial, to aj zožal, medzi ľuďmi panoval poriadok, pravidlá a všeobecný dostatok. Na jednej strane zákony a spravodlivosť, na druhej žatva a radosť z úrody. Saturn – Kronos bol zobrazovaný ako rozvážny, starý muž ktorý dbá na dodržiavanie poriadku s kosou a veľkou knihou, v ktorej sú zapísané skutky všetkých pozemšťanov, a tým ich osud. Podľa nich sú odmeňovaní v čase smrti. Niekedy namiesto knihy drží v ruke presýpacie hodiny, lebo bol aj strážcom času. S meraním času súvisí pozorovanie hviezd, kalendár, matematika a geometria. Saturn – Kronos má veľmi blízko ku kresťanskej predstave prísneho a zároveň štedrého Boha Otca, starého muža, ktorý sedí na tróne a vládne spravodlivo svetu.

Olovo a Vianoce

Planéta Saturn je podľa alchymistov spojená s kovom olovo. Olovo nesúvisí s Vianocami len kvôli starému zvyku predvídania osudu z tvarov, ktoré vzniknú liatím olova do vody.  SaturnSaturnálie – Vianoce sú v čase zimného slnovratu – noc je najdlhšia a zima kulminuje. Číňania spájajú prvok kovu so zimou, kedy sa sily prírody sťahujú dovnútra zeme. Energia kovu je preto podľa nich studená, ťažká a sťahujúca.  Pre astrológov je Saturn planétou znamenia Kozorožca – dbá na dodržiavanie pravidiel,  všetko je preňho ťažké a dôležité. Symbolizuje reštrikcie, obmedzenia, prekážky, poriadok. Ľudia narodení v znamení kozorožca sú konzervatívni, zodpovední, čestní, túžia po dokonalosti a majú sklon k depresii. Je zaujímavé, že planéta Saturn má okolo seba prstenec, ktorý ho obopína rovnako ako povrazy sochu starorímskeho Saturna.

V homeopatii vieme, že ľudia, ktorí potrebujú ako svoj liek kov, sú veľmi zimomraví a majú sklon k závažným deštrukčným ochoreniam postihujúcim najmä nervový systém, kardiovaskulárny systém a kosti. Prvky z periódy zlata súvisia podľa systému Dr. Jana Scholtena s mocou a štruktúrou.  Olovo je 14. prvok v perióde zlata. Podľa Dr. Scholtena je to štádium, ktoré je za vrcholom, človek už stratil silu a moc, ale formálne mu tieto atribúty ešte patria. Je to situácia diplomata, ktorého moc je len formálna, alebo kráľovnej, či prezidenta, ktorí nemajú reálnu moc a sú len symbolom štátu. Možno nie je náhoda, že naši prezidenti majú sklon k paralýze čriev. Je to typický prejav patológie lieku Plumbum metallicum. Olovu zodpovedá aj situácia starých ľudí, ktorí začínajú strácať svaly, ich tkanivá atrofujú, vystupujú kosti, začínajú mať prejavy demencie, spojené so zabúdaním a bludmi. Plumbum pacient „vysychá“ aj duševne, emócie sa strácajú a zostáva len chladný rozum.

Podľa starogréckeho kruhu štyroch prvkov (Voda – Oheň – Zem – Vzduch) je prvok vzduchu v spodnej časti kruhu, ktorý má kvalitu chladu. Tento bod je spájaný aj s rozumom, polnocou a zimným slnovratom. Podľa astrológov hlavné vlastnosti Saturnu sú: chlad, suchosť, ťažoba, rigidita, sťahovanie sa dovnútra.

Klinický obraz liekov Plumbum a Daucus

OlovoObraz lieku Plumbum zahŕňa klasické ťažkosti starých ľudí: pocit tiaže, slabosť, spomalenosť, vťahovanie brucha smerom k chrbtici, zápchu, zimomravosť, atrofiu svalov,  suchosť, bledosť z anémie, žlté a tmavohnedé pečeňové škvrny, aterosklerotické zmeny, degeneratívne ochorenia nervov, depresiu, paranoidné bludy, demenciu. Plumbum je veľkým liekom stareckého veku. Ak vidíme u niekoho atrofiu svalov a demenciu, myslime v prvom rade na tento liek. Atrofia u Plumba začína často na dlani v oblasti tenaru – svalu, ktorý sa nachádza na dlani pod palcom.

Po prvý raz som použil tento liek u 70 – ročnej ženy, u ktorej rýchlo postupovala starecká demencia. Nedokázala sa už sama o seba postarať, musela byť umiestnená v domove opatrovateľskej služby. Ale ani tam to nebolo jednoduché, pretože nedokázala udržať stolicu a moč a mala predstavy, že cez okno (na poschodí) lezú dnu tmaví ľudia. Nespoznávala svojich príbuzných. Svalstvo jej značne atrofovalo, cez kožu sa jasne rysovali kosti končatín a lebky, vyzerala ako smrtka. Po dávke Plumbum metallicum do niekoľkých týždňov sa jej vrátila jasná myseľ, opäť spoznávala svojich príbuzných a prestala sa pokakávať a pocikávať. Táto zmena bola tak dramatická, že si ju všimli všetci v jej okolí. Liek Plumbum jej priniesol niekoľko rokov kvalitného života.

Klinický obraz Daucus carota je trochu iný. Je to tiež liek starých ľudí, ktorí však sú skôr teplokrvní, užívajúci si života, ktorí dostali náhlu cievnu mozgovú príhodu a po nej sú ochrnutí, nedokážu rozprávať, nerozumejú  slovám, majú výpadky pamäte, nie sú schopní kontrolovať stolicu a moč, sú opuchnutí. Príčinou ich stavu je najčastejšie porážka kvôli trombóze aterosklerotických mozgových ciev. Daucus carota však môže byť aj liekom pre starecké demenciu, ktorá nie je spojená s porážkou. Ďalšou skupinou, pre ktorú je vhodný liek Daucus carota budú deti, ktoré majú sklon pokakávať sa aj vo veku, kedy by už dávno mali kontrolovať svoje vnútornosti. Najmä v zápale hry sa zabudnú a pretože už dlho neboli na toalete, pustia trochu stolice do slipov. Môže ísť aj o deti v puberte, u ktorých nájdeme takéto stopy na spodnom prádle. Medzi ďalšie fyzické znaky patrí ekzém a herpes na dolnej pere. 

Je fascinujúce sledovať tieto archetypálne vlastnosti a ich vzájomné súvislosti, ktoré už dávno integrovali rôzne systémy poznania:  starogrécka filozofia (4 prvky), astrológia, alchýmia, čínska tradičná filozofia (5 prvkov), mytológie, homeopatia.  Obrazy olova a mrkvy súvisia so starým vekom človeka, ktorý je bohatý na životom získané vedomosti a múdrosť , ale zároveň je blízky smrti, opúšťa svoje telo, svaly atrofujú, slabnú, až nakoniec sa stratí celkom kontrola nad telom. U oboch týchto homeopatických liekov sa rozum vzďaľuje telu, stáva sa čistým intelektom, bez vyrušovania nestálymi emóciami. Človek sa stáva osvieteným mystikom, či geniálnym vedcom. Príkladom stavu lieku Plumbum je Stephen Hawking, ktorý trpí na degeneratívne neurologické ochorenie, je celkom ochrnutý, ale jeho myseľ je geniálna a vytvára úžasné vedecké teórie.

 

Autor: MUDr. Vladimír Petroci

Obrázky: pixabay.com

Obrázok olova: Autor: Alchemist-hp (talk) (www.pse-mendelejew.de) – Vlastné dielo, FAL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12381318 

Článok bol uverejnený v časopise Balans – november/december 2016

Leave a reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.