Nenechajte si ujsť novinky zo sveta homeopatie! [wysija_form id="1"]

Homeopatia v Brazílii

 

V druhom článku o postavení homeopatie v rôznych krajinách sveta sa pozrieme do Brazílie.
V Brazílii je totiž homeopatia od r. 1980 plnoprávnym medicínskym odborom! Po ukončení lekárskej fakulty lekári, ktorí sa chcú špecializovať na homeopatiu absolvujú trojročné postgraduálne špecializačné štúdium homeopatie, ktoré zavŕšia štátnou skúškou. V Brazílii pracuje v odbore homeopatia 13 000 lekárov.

Spýtal som sa brazílskych kolegov ako to dosiahli. Podľa nich je všetko výsledkom usilovnej práce v oblasti politickej a odbornej. V Brazílii zastupujú záujmy lekárov dve hlavné inštitúcie: CFM (komora lekárov, ktorá určuje etické pravidlá a posudzuje lekársku prax, všetci lekári musia byť jej členmi) a AMB (brazílska lekárska spoločnosť, ktorej cieľom je bojovať za práva lekárov, tu je členstvo dobrovoľné, ale väčšina lekárov považuje za výhodné byť členom aj tejto asociácie). AMB má Radu lekárskych odborov, ako sú napríklad anesteziológia, kardiológia, atď. Od roku 1980 je v tejto rade zastúpený aj odbor homeopatia. Vedúci predstavitelia oboch organizácií – CFM aj AMB sú volení všetkými členmi. Každý kto chce byť zvolený musí preto rátať so značným počtom hlasov homeopatických lekárov, ktorých je, ako som už uviedol, v tejto krajine 13 000.

Aj keď homeopatia má v Brazílii viac než storočnú tradíciu a pacienti, najmä chudobní si na ňu už dávno zvykli, aj na Slovensku zažívame v posledných rokoch nesmierny nárast záujmu o tento druh liečby zo strany verejnosti. Bola by preto škoda nepoučiť sa zo skúseností našich juhoamerických kolegov a nespraviť všetko pre to, aby sme zrovnoprávnili homeopatiu s inými medicínskymi odbormi. Lebo ako vidíme, je to možné.

Foto: mundo 1/autor: bruno cristalli/FreeImages.com Content License

Leave a reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.