Nenechajte si ujsť novinky zo sveta homeopatie! [wysija_form id="1"]

Obsesívno kompulzívna porucha – Prípad Dr. Mahesha Gandhiho

Navštívil ma mladý 24 ročný muž. Trpí obsesívno kompulzívnou poruchou (OCD – obsessive compulsive disorder). Neustále musí kontrolovať kľučku, či za sebou zavrel dvere a kohútiky na umývadlách, či sú zatvorené. Aj v noci keď spí sa budí a uisťuje sa, či je poduška v správnej polohe. Všetko neustále kontroluje. Pri prednáškach počas štúdia si všimol, že nevníma dobre. Vedľa sediaceho študenta sa pýtal, či pred chvíľou nemal bradu.

Veci musia byť symetrické. Je neistý. Má impulzy robiť veci zas a zas. Všetko musí byť symetrické a perfektné.

Ako to začalo?
Moji rodičia žijú na veľmi bezpečnom mieste. Ako dieťa som tam bol veľmi šťastný. Raz sa však stalo, že môj otec prišiel z práce a plakal. Bol veľmi nahnevaný na svojho šéfa. Mal pocit zrady, akoby ho pichol zozadu nožom. Ja som to spoluprežíval s ním. Zrazu som nemohol ničomu veriť a prestal som veriť aj sebe.

V tom čase som veľmi zvážnel. Sústredil som sa len na štúdium. Chcel som byť najlepší. Skúšky sa stali pre mňa veľmi dôležité. Pomaly sa do mňa vkradli nutkavé myšlienky.
Nechcel som sa cítiť pohodlne. Študoval som aj 10 hodín vonku na slnku. Veľmi som na seba tlačil.
Som emočne veľmi pripútaný k rodičom. Som veľmi emotívny.

Čo pre vás znamená pichnutie zozadu?
Zažil som to, čo Julius Cézar od Bruta. Prestal som mať myšlienky. Bolo to ako meditácia. Bol som roztrieštený. Predtým som bol bezstarostný a nemal som ambície. Iba som jedol a spal. Mám sny o padaní a strach z duchov. Zajakávam sa. Som veľmi majetnícky. U mňa sa nesmie nič stratiť. Aj papuče schovávam do skrine.

Analýza
Tento človek bol vychovávaný v bezpečnom prostredí. Istota je pre neho veľmi dôležitá.
Jeho život zmenila udalosť, po ktorej mal pocit, akoby ho zozadu pichli nožom. Odvtedy bol vážny a ambiciózny. Chcel mať všetko pod kontrolou.

Základný pocit:
– neistý v maličkostiach
– dilema, akoby v ňom boli 2 osoby.

Predpis
Boron 1M, 1x mesačne.

Kontrola
Na kontrolu prišiel po skúške. Je usmiaty a oveľa šťastnejší. Predtým sa veľa učil, ale nedosahoval tak dobré výsledky. Obsesívne myšlienky ustúpili.

Zdôvodnenie predpisu
Borón má slabé ego. Sú pre neho dôležité maličkosti. Svet je pre neho nebezpečný. Nevie sa postaviť sám za seba. Potrebuje udržať kontrolu, pretože sa všetko otriasa. Má neurčité strachy, ktoré sú často tak silné, že ovládajú jeho život. Snaží sa vyjsť von, ale cíti, že sa nevie postaviť svetu. Je veľmi naivný. Nasilu sa snaží udržať kontrolu a z toho môže vzniknúť OCD.

Lieky z 3. štádia periodickej sústavy sú neisté. Nevedia, čo majú robiť. Sú nerozhodní, majú akoby rozdvojenú myseľ. Stále sa pohybujú medzi dvoma možnosťami. „Zamkol som, alebo nie?“ Sú neuzemnení. Akoby chodili po šmykľavej dlážke. Nemajú pevnú oporu.
Sú to veľkí hypochondrici: chodia na vyšetrenia, lebo si nie sú istí, či ich telo dobre funguje. Boja sa pádu, lebo ich štruktúra nie je pevná. Je to ako padanie z maternice.


Predkladaný článok pochádza zo zápisu zo seminára s Dr. Maheshom Gandhim.

 

 

 

Photo: “Shocked executive” from http://www.freedigitalphotos.net/images/Business_People_g201-Shocked_Executive_p91590.html

Leave a reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.