Nenechajte si ujsť novinky zo sveta homeopatie! [wysija_form id="1"]

Dva prípady z jesene 1998

E.P.

11. 10. 2000 mi zavolal jeden pacient, že je zachrípnutý. Nepočul som o ňom dva roky, preto som bol zvedavý ako sa mal. Zistil som, že odkedy pred dvoma rokmi užil liek nemal žiadne dýchacie ťažkosti a ustúpila mu aj nádcha a vrátil sa čuch. Dokonca ho prestal bolieť chrbát a upravil sa mu tlak.

Prvýkrát a naposledy som videl tohto pacienta v roku 1998. Vtedy mal 49 rokov. Liečil sa na astmu a alergickú nádchu od 20. roku života. Opakovane absolvoval polypektómie, po ktorých pretrvávalo skreslené vnímanie pachov až anosmia. Mäso mu napríklad nepríjemne smrdelo, ale tabak príjemne voňal. Mával veľké dušnosti, najmä okolo 3. hod. v noci.

Bezprostredným dôvodom, prečo pacient prišiel bolo to, že sa chcel poradiť o lieku, ktorý mu naordinovala jedna liečiteľka. Pozrela naňho a povedala mu, aby si vzal Anticollibacillaire 30 CH.

Mal psychické problémy. Zomrela mu matka aj priateľka. Okrem toho mal náročné zamestnanie. Zo stresu mával pocit na odpadnutie. Bál sa infarktu. Užíval Blocalcin pre hypertenziu.

Predtým zmýšľal materialisticky, ale začal čítať Foučkovú, Lazareva. Uvedomil si, že keď bude lepší, choroba prestane mať dôvod na existenciu. Snažil sa vynechávať alopatické lieky, lebo si uvedomoval, že ho poškodzujú. (Objective, reasonable – Objektívny, racionálny). Chodil k bylinkárovi. Vyhľadal lekára len keď už mu bolo veľmi zle. Lekári mu však zvykli poradiť, aby sa vyvaroval stresu a predpísali mu Blocalcin. Ale vyhnúť sa stresu nevedel.

Tvrdil, že keby sa mu zlepšil nos, bolo by to úplne v poriadku. (Delusion, poor he is, Blud že je chudobný – chýba mu len táto jediná vec).

Vznikli u neho fóbie – z tmy a zo samoty. Nemohol spať sám v izbe (Fear alone, Strach byť sám). Bál sa, čo keď mu príde zle, čo keď sa niečo stane a nikto by mu nepomohol? (Anxiety hypochondriacal, Hypochondrická úzkosť). Musel zasvietiť lampu (Light desire, Túži po svetle). Nerád sa však priznával k tomu, že si musel zapáliť svetlo. Bál sa, že to niekto nepochopí. Keby mu na to niekto prišiel, vyhovoril by sa, že zabudol zhasnúť (Hide things, Skrýva veci ).

Na základe mentálneho stavu som vybral Belladonnu v potencii 200 CH a podal ju jednorázovo. To, čo sa dialo ďalej som sa dozvedel až po dvoch rokoch.

I.H.

V novembri 1998 sa u mňa objednal pacient 41 – ročný pacient s hypertenziou. Strašne bol nervózny zo svojej choroby, pretože jeho otec mal náhlu cievnu mozgovú príhodu s hemiparézou. Do daru dostal tlakomer a často si meral tlak. Bol ešte nervóznejší. Mal neodbytné nepríjemné myšlienky. (Thoughts tormenting, Myšlienky, ktoré trápia) Užíval Enap H, neskôr Concor. Zle spával. Nadránom medzi 4.- 6. hodinou sa budil na čierne myšlienky. Vynáral sa mu v nich otec, ktorý mal v 48. roku infarkt myokardu a v 59. roku dostal náhlu cievnu mozgovú príhodu. Začal stále myslieť na to, že aj jeho to môže postihnúť. (Anxiety hypochondriacal, Úzkosť hypochondrická).

Všimol si, že mu ubudla svalová hmota. Schudol asi 2 kg. Veľmi ho to znepokojilo, pretože chudnutie preňho znamenalo, že je chorý. “Sila ma opúšťa, to je signál s ktorým sa len ťažko vyrovnáva.” (Delusion thin he is getting, Blud, že chudne).

Prestala ho baviť práca, zdalo sa mu, že mu prináša stres, ktorý ho vyčerpáva. (Business neglects his, Business, aversion to, Zanedbáva prácu, Má odpor k práci).

Chcel by sa zbaviť alopatických liekov, ba dokonca zabudnúť na to, že vôbec nejaké niekedy užíval (Mood repulsive, Odmietavá nálada).

Dosť mu začali vypadávať vlasy. Zle to naňho pôsobilo – videl v tom znak starnutia (Delusion thin he is getting, Blud, že chudne). Porovnával sa s otcom. Otec mal hypertenziu a nedožil sa vysokého veku. Zdalo sa mu, že nežije plnohodnotný život (Delusion poor he is, Blud, že je chudobný).

“Neexistuje, že ja budem užívať lieky. Ešte chvíľu, ale potom budem mať TK v poriadku.” (Hopeful, plný nádeje). Pýtal sa iných ľudí, čo má robiť, ako sa liečiť. (Inquisitive, Zvedavý) Chcel návod na to, ako postupovať (Theorizing, Teoretizuje). Dával si veľký pozor na životosprávu.(Cautious, Opatrný). Sledoval sa a veľa rozmýšľal nad tým, či zje niečo alebo nie (Introspection, introspekcia). “Chcem sa vyliečiť!” (Carried desire to be, Chce byť nesený – zo stavu choroby do stavu zdravia). “Treba s tým niečo robiť, ale strašne dlho to trvá.” (Ailments from embarrassment, Rozpaky z ochorenia).

Na základe týchto rubrík pacient dostal Sulphur 30 CH. V priebehu niekoľkých mesiacov ho opustil strach o zdravie, vysadil alopatické lieky a tlak sa mu normalizoval.

autor: MUDr. Vladimír Petroci

Presentation photo: pixabay.com

Leave a reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.