Nenechajte si ujsť novinky zo sveta homeopatie!

Paeonia officinalis

 

Pæonia officinalis patrí do veľkej čeľade rastlín iskerníkovité (ranunculaceæ), do kt. patrí aj rod Aconit, Pulsatilla, Actea, Helleborus… Proving tohto lieku vyvolal príznaky kongescie – návalu krvi do hlavy, tváre, hrudníka, pálivé teplo a začervenanie očí a tváre; pálenie, svrbenie a opuch konečníka; horúčavu v hrdle; pálenie kože. Hlavná afinita tohto lieku je koža a konečník.

Jeden zo zaujímavých príznakov: “Malý vriedok na perineu blízko konečníka, ktorý neustále sercernuje veľmi páchnucu tekutinu, bolestivý, počas ôsmich dní.” Tento symptóm bol rozšírený klinickým pozorovaním Ozanama, a zovšeobecnený na sklon k vredom všeobecne. Ide najmä o vredy vzniknuté tlakom, ako sú preležaniny alebo vredy z nevhodných topánok.

“Pocit triesky pichajúcej do kože veľkého palca na pravej nohe pri dotyku,” a “silné bolesti akoby z tlaku na ľavý malíček na nohe,” sú hlavné príznaky z provingov, ktoré pomáhajú homeopatovi nájsť tento liek.

Vredy sú zdrojom silných vystreľujúcich bolestí. Príznaky Ozanamových prípadov ukazujú vzťah medzi Pæoniou a Helleborom. Situácia vredu pri provingu spolu s príznakmi v oblasti konečníka – hryzenie, svrbenie, opuch, pálenie – jasne ukazujú na Pæoniu ako liek pri análnych postihnutiach ako sú abscesy, fisúry, fistuly a hemoroidy.

Hlavnými indikáciami sú neznesiteľné bolesti počas a po stolici a vytekanie tekutiny. Varixy ako aj análne varixy reagujú na podanie Pæonie.

Sny proverov boli desivé. V tejto súvislosti je zaujímavé, že už Dioscorides a Plinius liečili nočné mory pomocou Pæonie.

Rovnako ako tkanivá sú citlivé na tlak a poranenie, aj myseľ týchto ľudí je citlivá: “Prudkej bolesti v bruchu predchádzala úzkosť, tras dolných a horných končatín akoby bol vystrašený; začal mať zlé predtuchy a bol znepokojený, ak sa mu niekto prihovoril; nepríjemné správy ho mimoriadne ovplyvňovali.”

Je tu aj odpadávanie spojené s hnačkou. Po stolici nasleduje intenzívny pocit chladu.

Symptómy < pohyb; chôdza.

Nepríjemné bolesti v konečníku ho nútia neustále chodiť alebo prevaľovať sa po dlážke.
< vstup do teplej miestnosti
< dotyk alebo tlak

Otváranie čeľustí môže znížiť pocit tlaku vyžarujúci od dolnej čeľuste do vnútorného ucha.

Pitie vody > vertigo s nauzeou. Pravá strana je viac postihnutá než ľavá.

Zdroj: Clarkova Materia Medica

Leave a reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.