Nenechajte si ujsť novinky zo sveta homeopatie! [wysija_form id="1"]

Moje vzťahy sú ako na hrane noža – Acer Saccharum

 

V októbri 2012 ma navštívila 45 ročná žena. 

Jej hlavným problémom bola žihľavka, ktorú popisovala ako veľké červené vyrážky, ktoré sa nachádzajú po celom tele. Mala opuchnuté pery a oblasť nad očami. Veľmi ju to svrbelo a celé telo pálilo zvonku aj zvnútra. V noci kvôli tomu páleniu nemôže spať. Povedala, že chce radšej homeopatickú liečbu, lebo tradičné medicínske krémy jej na to nezaberali a chce sa vyhnúť tomu, aby musela postupne užívať stále viac alopatických liekov. Mala tiež vyoperovanú štítnu žľazu a vysoký krvný tlak, na ktorý užívala alopatické lieky. Snažila sa zdravo stravovať a hľadala súvislosti medzi žihľavkou a jedlom, avšak nijaké nenašla.

Rodinné zázemie

Je vydatá, má dve deti a manžela, s ktorým majú pekný vzťah. V puberte mala pocit, že otec má radšej staršiu sestru a mama zas mladšiu. Keď ako deti niečo vyviedli, otec zbil vždy ju a nie sestru. Keď otec zomrel, zdedila časť domu, pričom v jednej časti bývala mama a v druhej časti jej staršia sestra, s ktorou si nerozumeli. Po nejakom čase sa aj s rodinou nasťahovali do zdedenej časti domu, spolu s mamou bývali na prízemí a sestra s rodinou na poschodí. Postupne vznikali konflikty, pretože jej mama chcela rozkazovať. Ona sa však nechcela prispôsobiť, pretože sa cítila dospelá a mala svoju vlastnú rodinu. Konflikty narastali a nedorozumenia medzi sestrami a matkou boli tak veľké, že sa časom takmer prestali rozprávať. Pacientka všetky útoky sestry veľmi zle znášala. Vraví mi: „Myslím si, že tá žihľavka môže byť následok stresu, ktorý som prežívala.“

AB: Aká ste?

P: Pri strese mi zovrie hrdlo, akoby som tam mala jablko, ktoré nedokážem prehltnúť. Bolí ma žalúdok a brucho, mám pocit zvierania. Cítim bezmocnosť, akoby som bola v bezvýchodiskovej situácii. Snažím sa prekonávať nenávisť, ktorú cítim voči sestre a mame, pretože sa nechávam zmanipulovať a cítim tiež veľký smútok. Mám pocit, že mojej sestre na mne vadí všetko. Najhoršie sú neustále konflikty, pri ktorých mi ubližuje, vyhráža sa mi a manipuluje mamu proti mne.

Chcem utiecť, ale nemám kam. Moje vzťahy sú ostré ako na hrane noža.

Neviem, ako to vyriešiť. Musím ostať v tom dome, nemám kam inam ísť. Mám pocit, že sa musím neustále prispôsobovať a ustupovať, predovšetkým mame. Ona je paňou domu. Je veľmi dominantná. Ja sa necítim byť neistá, ale nevidím inú možnosť, iba sa podvoliť.

Keď na mňa sestra kričí, srdce mi začne tak silno tĺcť, že sa bojím, že dostanem infarkt. Necítim sa dobre v jej prítomnosti. Telo mi stuhne a mám strach. Chcela by som mať pokoj. Aj ten dom si môžu nechať, nevezmem si ho do hrobu.

Generálie

Je zimomravá, má neustále studené ruky a nohy. Spáva v ponožkách. Má rada teplo a slnko, nabíja ju to energiou. V zlom počasí má pochmúrnu náladu.

Chutí jej sladké jedlo. Má averziu k mäsu.

AB: Aký máte vzťah k zvieratám a rastlinám?

P: Milujem stromy! Rada ich pozorujem ako kvitnú a potom na jeseň opadávajú listy. Páči sa mi, ako v zime oddychujú, aby na jar mohli znovu ožiť. V parku sa dotýkam stromov, dávajú mi energiu, rada sa na ne pozerám do výšky. Pri sestre sa cítim ako zimný strom – listy opadnuté, sneh tlačí konáre k zemi a bojí sa, že ho to zničí.

ANALÝZA

Pacientka na mňa pôsobila pevne ale zároveň krehko. Bola dosť otvorená, pretože si myslela, že mi musí povedať všetko, ak jej mám pomôcť. Zároveň sa mi zdala veľmi milá a trocha plachá. Jej pevnosť a blízky vzťah k stromom ma prinútil myslieť na túto skupinu liekov. Ľudia, ktorí bežne potrebujú liek zo stromu sú pevní, tvrdí, húževnatí, pracovití a dominantní. Moja pacientka však nevinikala dominanciou. Bola v nej určitá krehkosť. Jeden zo stromov, ktorý je pevný a zároveň má určitú jemnú kvalitu je Acer Sacharum.

V provingu tohto lieku, ktorý popisuje Jason-Aeric Huenecke z Kanady, sa nachádzajú nasledovné rubriky, ktoré dokonale popisujú pacientkin prípad:

Acer saccharum

Acer saccharum

Ailments from (ťažkosti z)
– disappointment (sklamanie)
– quarrelling (hádky)
Alert (poplach, ostražitosť)
Anxiety (úzkosť)
Ardent (horlivý, vášnivý)
Aversion, to members of family (averzia k členom rodiny)
Confident (assertive) (sebaistý)
Grief (zármutok)
Grief, with indignation (zármutok s rozhorčením, ponížením)
Growling (ufrfľaný, mrmle)
Helplessness (beznádej)
Howling, night (zúfalstvo, kvílenie, v noci)
Industriousness (pracovitý, usilovný)
Inhibition (zábrany, prekážky)
Irritability, evening (podráždenosť, večer)
Quiet, wants to be (chce aby ho nechali na pokoji)
Sadness, after quarrel with husband (smútok, po hádke s manželom)
Sensitive, to all external impressions (citlivý na všetky vonkajšie podnety)
Servile (pokorný)
Z fyzických symptómov sa v provingu objavili vyrážky, ktoré svrbia a pália. Rovnako i bolesť žalúdka kvôli smútku a konfliktom, pocit hrče v krku a citlivosť na chlad.

Okrem toho sa v provingu objavovala červená farba. Moja pacientka ma navštívila dva razy a vždy mala oblečený červený pulóver. Povedala mi tiež, že sa jej v poslednom čase veľmi páči červená farba a často ju nosí na sebe.

Predpis

Acer Sacharum 200CH jedna dávka.

Kontrola o 2 mesiace

Nasledujúci deň po lieku sa červené vyrážky objavili aj na chodidlách a dlaniach, kde predtým neboli. Veľmi svrbeli a pálili. Po troch dňoch sa výsyp zmierňoval a menej svrbel. Striedavo sa to zlepšovalo a zhoršovalo a postupne sa intervaly bez vyrážok predlžovali. Po 6 týždňoch sa už neobjavovali. Lekári odporučili pacientke upraviť stravu kvôli alergii, avšak ona diéty nedodržiavala, jedla všetko a alergia sa viac neobjavila.

Vzťah s matkou sa upravil, dokážu spolu komunikovať. So sestrou sa však nedokáže zmieriť. Pripúšťa, že i ona môže mať problémy. Vo svojej mysli sa s ňou rozpráva. Vraví, že sestra sa zmenila, neperie v noci a nebúcha dverami.

Vraví: „Zdá sa mi, že sa v tom dome ľahšie žije. Teraz už hovorím „idem domov“, predtým som hovorila „idem do toho domu“.

Vyrážky sa pacientke až do dnešného dňa nevrátili.

 

Autor: Ing. Adriana Bérešová, SAKHom.

Článok bol uverejnený v medzinárodnom internetovom časopise Interhomeopathy v decembri 2014.

 

Úvodné foto: pixabay.com

Foto: commons.wikimedia.org/wiki/File:Acer_saccharum_foliage.jpg#/media/File:Acer_saccharum_foliage.jpg

Leave a reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.