Nenechajte si ujsť novinky zo sveta homeopatie! [wysija_form id="1"]

Falco peregrinus

„Keď sa na seba pozriem v zrkadle, vyzerám ako orol.“

 

ANAMNÉZA                                                          

Prípad Falco peregrinus 2Vzhľad

Pekná žena s tmavými rovnými vlasmi. Štíhla, ženská. Väčšie oči, prenikavý pohľad. Trošku väčší nos. Pekne upravená a nalíčená. Vyžaruje z nej pokoj a rozvaha.

Zdravotný problém 

Od puberty začali jej ťažkosti s trávením, vysoký cholesterol, prítomnosť Helicobacter pylori. Pociťuje tlak v epigastriu. Pred 8-imi rokmi sa objavili bradavice na ploskách nôh, prevažne na päte. Keď jej vyrezali bradavice, dostala zápal priedušiek.  Minulý rok jej vymenili amalgámé výplne zubov. Objavili sa potom vyrážky na tvári. Na lícnych kostiach mávala veľa drobných nebolestivých hrbolčekov, vyzeralo to ako koprivka.

12 – ročná začala mať zníženú funkciu štítnej žľazy. Od 23 rokov neužíva žiadne lieky na štítnu žľazu. Má vnútorný pocit, že sa tam niečo deje. Môže to byť psychické, lebo má kamarátku, ktorá má rakovinu štítnej žľazy. Keď mala 12 rokov, zomrela jej babka. Boli na seba veľmi naviazané.

Menzes od 15. roka, nepravidelný, nasadili antikoncepciu, ktorú brala 11 rokov. Nemá bolesti. Krv je hustá, tmavočervená, so zrazeninami.
V ľavom uchu jej zane praskať, keď je hlasná hudba.

Povaha

Je pokojná, racionálna, ale cíti vnútorný nepokoj. Je veľmi otvorená, úprimná, vraví veci na rovinu ľuďom, optimistická, priateľská, veselá povaha. Na niektorých ľudí pôsobí namyslene, lebo vystupuje sebavedome.  Je extrovertná, ale najintímnejšie pocity si ukladá v sebe. Je spoločenský typ, má rada ľudí, spoločnosť, zábavu a veľmi má rada tanec a vodu. Plávala závodne. Stále má pocit, že niečo nestihne.

Keď sa jej narodil syn, bolo to peklo, lebo ona sa má rada. Preto hovorí, že je egoistka. Bolo to pre ňu ťažké. Mala pocit, že ona neexistuje, že existuje len to malé človieča. Nevedela si vychutnať bábätko. Ťažké bolo to, že si neorganizuje čas ona sama, ale jej ho organizuje bábätko. Ona je pritom punktičkár, perfekcionalista. Bije sa v nej rola matky a ženy, ktorá sa chce realizovať a užívať si. Najviac trpí tým, že nemôže cestovať. Veľmi rada cestuje, hlavne do exotických destinácií. Je ako tuláčka.

Niekedy má strach z manžela, že na ňu vyskočí a zaútočí na ňu. Nikdy sa to nestalo, len má taký zvláštny pocit. Posledný polrok má pocit, že ju nikto nechápe, hlavne manžel. Majú odlišné záujmy. Nedokáže s ním otvorene komunikovať, lebo si povie, že bude na ňu útočiť. Cíti tlak z okolia na seba, čo sa týka starostlivosti o rodinu a nedostatok uznania. Má pocit, že si ju manžel neváži. Ona zostala doma s dieťaťom, on získal vyššiu funkciu v práci. Venuje sa hypnopôrodom – pripravuje mamičky na pôrody. Zaujíma ju aj homeopatia. Má toho dosť veľa a chce ešte pomáhať. Cudzím ľuďom vie poradiť, aj si to vážia. Doma nemá uznanie, rob si keď ťa to baví – vravieva jej manžel.

Mama ju kojila len 3 mesiace. Ona kojila malého rok, mohla aj dlhšie, ale manžel ju donútil odstaviť ho, aby mala cyklus a mohli mať druhé dieťa. Ale jej vnútro jej vravelo, aby ho kojila. Mrzí ju to, že nepokračovala.

Prípad Falco peregrinusPrvý rok po pôrode bola nespokojná so svojim životom. Mávala problémy s krčnou chrbticou, stuhnutú šiju.

V práci je individualista. Má rada ľudí, ale je rada sama. Veľa rozmýšľa a analyzuje veci. V láske je impulzívna, keď sa zamiluje, tak nerozmýšľa. Neháda sa, nerozčuľuje, lebo má pocit, že jej to nepomôže, že je to plytvanie energie. Radšej komunikuje o probléme. Najväčší komunikačný problém má s manželom a so svokrou.

Ona stojí na dvoch miestach. Jedna by chcela to bábo a druhá chce pomáhať iným ženám. Cíti sa rozpoltená, nemá ujasnený svoj smer. Prirovnala sa k delfínovi – lebo ten môže voľne plávať, je nespútaný. Manžel jej hovorí, že má pokožku ako delfín.
Spontánne povedala ďalšie prirovnanie: „Keď sa pozriem do zrkadla, ráno keď sa češem, vyzerám ako orol, aj on má veľký a mierne zahnutý zobák“.

Má rada kvety, najradšej biele, ale nebaví ju starať sa o kvety. Má veľmi rada zvieratká. Fascinujú ju ryby. Chcela by mať akvárium. Miluje vodu a slnko a keď sú v okolí hory a kopce. Baví ju šport – plávanie, tanec, zumba, študovanie zdravej stravy, cestovanie, ísť niekom do iných krajín, jediné toto je nenaplnené.

Generálie

Rada nosí šatky a šály, cíti sa lepšie, keď má zakrytý krk. Má rada teplo, leto, slnko, teplú vaňu. Nemá rada vlhké počasie. Rada leží na slnku. Má stále teplotu okolo 37 stupňov Celzia.

Najobľúbenejšie jedlo: sviečková na smotane, hovädzie mäso, vyprážaný syr, údený losos, sladké – čokoláda, mäso, ovocné koláče

Ryby vôbec neje, nechutia jej. Averzia : pečeň, a vnútornosti.

Zhoršenie  mliekom, po vypití má kameň v žalúdku


ANALÝZA

Zvieracie témy
 • Je priama, živá, perfekcionalistka. Chce sa sebarealizovať.
 • Dualita, vnútorné protirečenie.
 • Prirovnania – delfín a orol.
 • Strach z manžela, že na ňu zaútočí.
 • Má rada kvety, ale nebaví sa o ne starať – hovorí v neprospech rastlinnej ríše.
Lantanoidné témy
 • homeopatia
 • hypnopôrod – práca s mysľou
 • cestovanie
 • organizovanie svojho času
 • sama si chce riadiť svoj život
 • je ambiciózna, chce niečo dosiahnuť, sebarealizovať sa, aby nebola menejcenná (perióda striebra)
 • stuhnutá šija (per. striebra, vtáky)
Možnosti
 1. Morský liek (prirovnanie delfín, téma matky, fascinujú ju ryby, neje ryby),
 2. Carcinosinum (upravená, túžba cestovať, perfekcionalista, bradavice),
 3. Had (múdrosť, zaútočiť, šija),
 4. Mlieko (téma matky, zhošenie mliekom),
 5. Vták (lantanoid, druhé prirovnanie, šija).

 

REPERTORIZÁCIA 

Do RadarOpus som zadala tieto rubriky :

Neskorý menzes. Strach, že na mňa zaútočí partner. Strach že na ňu zaútočí. Túži sa zabávať. Starostlivý, punktičkár. Túži po spoločnosti. Chuť na čokoládu. Zhoršenie po mlieku. Hypofunkcia štítnej žľazy.

Ak sa zameria analýza na „malé lieky“, v popredí sú 3 lieky: Carcinosinum, Lac humanum, Falco peregrinus.

 

Najzvláštnejší však bol jej pocit: mám strach z manžela, že na mňa zaútočí.

Rubrika : MIND – FEAR – attacked; fear of being – partner; by.
V tejto rubrike je len jediný liek Falco Peregrinus.
Pozrela som sa aj na rubriku: Strach, že na mňa zaútočí. Tam bolo 10 liekov, skoro všetky zvieracie lieky.

Pozrela som si svoje poznámky o Falco peregrinus od Louis Kleina a Markusa Kuntoscha ako aj proving Misha Norlanda a Petra Frasera.

 

SOKOL SŤAHOVAVÝ –  FALCO PEREGRINUS (falco-p.)

Falco peregrinusTéma vtáčích liekov je adopcia. Peregrin znamená cudzinec. Má pocit bezmocnosti, nedokáže vrátiť útok. Nechcú, aby na nich niekto pozeral. V zajatí majú prilbičku na hlave, aby neboli vyrušovaní. Môžu byť veľmi citliví na svetlo. Sú perfekcionalisti, akoby ich do toho niečo nútilo. Chcú si za každú cenu udržať svoju vlastnú osobnosť, aj keď tlaky z okolia sú veľmi silné. Je tu prítomná aj téma prostitúcie, sebapohŕdania, servilného správania s potlačeným hnevom vo vnútri, pocit, že sú v pasci a že sú kontrolovaní. 
Podobá sa na Lantanoidy, ktoré snažia sa o nezávislosť, ale Falco sa líši tým, že nedokáže dosiahnuť nezávislosť, pretože sa nachádza v silne obmedzujúcich okolnostiach. Potrebuje sa hýbať, robiť športy. Provokuje iných ľudí v túžbe kontrolovať ho.
Majú alergie, problémy s dýchaním, astmu. Toto sú veľmi typické problémy ľudí, ktorí potrebujú lieky z vtáčej ríše. Často majú problémy s hrdlom (streptokokové infekcie) a s očami.  Mávajú psoriázu. Internalizujú svoje problémy, správajú sa, akoby mali Aspergerov syndróm. Môžu mať násilný impulzívny hnev, ktorý sa prejaví pri prvom znaku poníženia. Môžu byť diktátorskí, veľmi tvrdohlaví. Zvyknú byť v pozícii nezaujatého pozorovateľa. (Toto je typické pre všetky vtáky, no najviac pre orla a supa). Je tu prítomná hyperaktivita, ktorá sa strieda s nečinnosťou. Chcú sa chrániť pred vecami zvonka, preto používajú amulety. Mávajú vlčí hlad a pevnú, statnú stavbu tela, môžu byť aj obézni. Veľmi dôležitý je vzhľad. Kupujú si pekné šaty. Buď milujú vtáky alebo majú averziu na vtáky.

(Louis Klein, Bratislava 25. 5. 2012)

Veľmi rýchlo kmitajú krídlami vo výške a keď zbadajú obeť, tak sa rýchlo vrhnú na ňu. Buď zozadu alebo obrovskou rýchlosťou z výšky. Nezabijú korisť pazúrmi, ale tou obrovskou rýchlosťou, ktorou ju zrazia. Letí rýchlosťou až 300 km za hodinu. Pacienti majú veľa adrenalínu. Majú pocit obete, hocikedy na nich môže niekto zaútočiť zozadu a majú len stotinu sekundy na únik. Majú v sebe veľké napätie. Je to kombinácia pocitov zmrazený, akoby mŕtvy, ale plný adrenalínu. A pripravený na únik. Veľmi radi lyžujú, strmhlavo, „šlusom“. Radi majú adrenalín, rýchlosť. Vtáci majú problémy v oblasti šije, stuhnutý krk.

(Markus Kuntosch, Bratislava 13. 9. 2014)

Silná vôľa, silná osobnosť, veľká hrdosť, dominantnosť, autoritatívnosť, poníženie.

Silná potreba uplatniť osobnú vôľu vo svete. Je tu silná potreba slobody, odolať nadvláde. Viac zameraný na svoju vôľu a jej uplatnenie vo svete, väzba na rodinu je sekundárna hoci silná, myšiak naopak.
Horus – egyptský sokolí boh chránil deti a zároveň bol symbolom faraóna.

Pre Falco peregrinus je najdôležitejšia jeho sebarealizácia, jeho vlastná vôľa, až na druhom mieste je starostlivosť o deti.

Napriek hnevu voči obmedzeniu, poníženiu a podceňovaniu, dokáže sa vzdať slobody pre priaznivý názor ľudí na neho. Túži po dobrej mienke u iných.

 

DIFERENCIÁLNA DIAGNOSTIKA

Anacardium – slabé sebavedomie, vnútorný hnev, pocit že sú chytení v pasciobruči, pod tlakom, výbuchy hnevu

Buteo-jamaicensis – pocit uväznenia, rodina, túžba po pochopení

Nux vomicamá právo na vyššie postavenie v spoločnosti, ale musí oň bojovať, ale má pocit, že to postavenie mu patrí, zle znáša autority, pedant na svoje veci

Aurum a jeho soli – rovnako silný pocit zodpovednosti, netoleruje zlyhanie, samovražedné sklony pre zlyhanie (falco skôr pre pocit uväznenia, bez východiska)

Sepia – prepracovanie, strhanosť, podráždenosť, averzia k spoločnosti, nehybnosť (falco chce ujsť, hýbať sa, byť voľný)

Cuprum a jeho soli – napätý, kontrolovaný, dychtivý.

(Proving: Falco-p: Misha Norland, Peter Fraser, Anglicko, 1997)

LIEČBA

Falco peregrinus 1M, 2 dni po sebe, zopakované o 2 týždne a znova zopakované o 2 týždne.

Kontrola o mesiac
Tesne po podaní sa emočne necíti dobre, akoby chcela ujsť niekam, túži po slobode, chce rozvod. Nepotrebuje byť sama, ale chce mať pocit slobody.

Po 2-och týždňoch sa psychicky upokojila. Pochopila, čo je dôležité. Fyzicky sa nič nezmenilo. Má viac energie. Trávenie ju ešte trápi. Bolieva ju žalúdoka, ale pálenie žáhy už nie je. Zvýšila sa chuť na sladké, keď je unavená. Ľudia si všimli, že schudla. Chce sa zbaviť bradavíc. Štítna žľaza je v poriadku, toho sa bála, že to bude zle.

Veci čo riešila, čo sa rozhodovala ko robiť, tak sa rozhodla ako ísť. Vzťah k manželovi sa zmenil k lepšiemu.

Opakovať liek raz za mesiac.

Kontrola o 2 mesiace

Po poslednom podaní lieku sa u nej prejavila alergia, ktorú máva každý rok na jar. Pálili ju  oči a sliznica v hrdle. Spustila sa jej nádcha. Dalo sa to však zvládnuť, neotravovalo ju to. Akoby to bol veľmi ľahký piebeh jej zvyčajných ťažkostí. Mala veľa práce.

Doma je všetko v poriadku, cíti sa v tom „rodinnom hniezde veľmi dobre“. Liek jej veľmi pomohol psychicky.

Menej krváca z ďasien, zdá sa, že už len z jedného zubu, o ktorom si myslí, že je zle urobený.
Pokračovať v podávaní lieku 1 x mesačne.

Kontrola o 4 mesiace 

Je jej fantasticky. Doma je všetko v poriadku. Znova začala cestovať. Cestuje s manželom aj s dieťaťom. Majú veľmi dobrý vzťah. Vie čo má robiť a ako to má robiť. Už necíti v sebe rozpor a napätie.

Bradavice sa prestali objavovať. Mykóza na palci sa zmenšila, ustupuje. Pichanie v žalúdku sa už nezopakovalo.

 

Monika Polakovičová, SAKHom.

Článok bol uverejnený v medzinárodnom internetovom časopise Interhomeopathy v decembri 2015.

Foto: pixabay.com

 

Leave a reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.