Nenechajte si ujsť novinky zo sveta homeopatie! [wysija_form id="1"]

Jana Kratochvílová a jej homeopatický liek

Jana Kratochvílová
 
Jana Kratochvílová

V našej Facebookovej uzavretej skupine študentov a absolventov Slovenskej akadémie klasickej homeopatie sme uskutočnili cvičenie repertorizácie a pochopenia pacienta. Pokúsili sme sa predpísať homeopatický liek milo extravagantnej a éterickej speváčke Jane Kratochvílovej.

ZDROJE:

Vyšli sme z tohto videa: http://www.blesk.cz/clanek/video-svet-showbyznysu/196774/tohle-prekonalo-i-bartosovou-silena-jana-kratochvilova-je-ufo.html
Pekné interview: http://www.tyden.cz/rubriky/kultura/hudba/jsme-nesmrtelni-spiriti-v-suplicich-sve-pseudoexistence_204532.html
Masky v uliciach: http://www.youtube.com/watch?v=5rLkAotMyf8
Ďalšie video: http://www.youtube.com/watch?v=hdJ-Ma3kiZ8

ANALÝZA:
Jana Kratochvílová je veľmi výrazná osobnosť, ktorú je ťažké prehliadnuť. Keď som hľadal rubriky, prišiel som k myšlienke Salix fragilis, lieku, ktorý zodpovedal rubrikám a dokonca ho potvrdzoval aj vzťah k poézii (interview).
Tu je repertorizácia: http://screencast.com/t/c2IXvEHc2bI
Za centrálne som považoval rubriky:
Extravagancia;
Blud, že si o ňom iní myslia, že je šialený;
Uvravenosť (Loquacity);
Tancovanie (viď video)
Pocit, že je mimo tela (Spaced out feeling)

Ale nejako mi to stále nesedelo. Takáto uletenosť veľmi nesedí k praktickým rastlinám z radu Malpighiales, ktoré sú loajálne a majú slabú osobnosť. Nesedel mi kontext.

Preto som o Jane čítal ďalej a pozeral si o nej ďalšie videá.
Jana je aktívna, koná a ostatní reagujú na ňu. Podľa kanadského homeopata Louis Kleina (bude prednášať v Bratislave na našom seminári 22.-24. júna 2013) je to znak zvieracej ríše. Jej mladistvý vzhľad aj keď už má 60 rokov potvrdzuje zvierací liek. Veľmi výrazne si aj maľuje oči, čo je pre mňa ďalší znak zvierat.

V čom je podstata jej správania? Zabáva sa, prezlieka sa, dáva si masky, je zjednotená s celým vesmírom, pije len džúsy.
K riešeniu ma naviedla rubrika MIND – UNIFICATION – sensation of unification (Myseľ, pocit zjednotenia). Jana cíti jednotu s celým vesmírom, so všetkými živočíchmi a rastlinami, nie je obmedzená na jeden život, žije večne ako vesmír. Nie je to neukotvenosť a neinkarnovanosť Hydrogenia, ale spojenie s celou prírodou.
V tejto rubrike ma zaujal liek Agamemnon graphium. Je to tento motýľ:

Graphium Agamemnon motyl

Prešiel som si všetky motýle v prezentácii, ktorá je voľne dostupná na fóre SAKH: http://www.klasicka-homeopatia.com/forum/viewtopic.php?f=35&t=1160&p=2066#p2066

V nej sa mi opäť najviac páčil tento motýľ, pretože miluje slobodu a zábavu. Všetky motýle sú známe svojou láskou k maskám a prezliekaniu. Ako bonus je tu vzhľad Agamemnona: kresba na jeho krídlach vyzerá ako sieťka.
Hľadal som potom proving Agamemnona, aby som o ňom zistil niečo viac a uistil sa. Na stránke Jörga Wichmanna: www.provings.info, som našiel, že proving tohto motýľa opísala Chetna Shukla v knihe Sieben Schmetterlinge.

A tak som hľadal ako sa dostať k informáciám z tejto knihy, pretože ju nemám vo svojej knižnici. Našiel som ju na webe Narayany: http://www.narayana-publishers.com/Sieben-Schmetterlinge/Shukla-Herrick-u-a/b383
Vo výňatku v nemčine, ktorý je zadarmo k dispozícii je našťastie celkom slušný opis motýľov a dokonca aj časť repertória.

V repertóriu Synthesis má tento liek len 14 rubrík: http://screencast.com/t/HKNNj3b3A
Všimnite si, že keď ich vezmeme všetky, blízke lieky sú Phosphorus, Veratrum album, Olibanum sacrum, Positronium, Heroinum, Spectrum, všetko duchovné, éterické lieky.

Takže môj názor je, že najbližší liek, ktorý by vystihoval zrejme celoživotnú konštitúciu exotickej bytosti Jany Kratochvílovej je Agamemnon graphium.

Napadla mi ešte jedna príznačná súvislosť, na ktorú ste tiež niekoľkí upozornili: ako jedia motýle? Sosáčikmi cucajú sladký nektár z kvetov. Jana teraz pije len ovocné šťavy a neje nič iné.

DIFERENCIÁLNA DIAGNOSTIKA:

Asi dvakrát sa v rozhovoroch a videách zmienila o Madone, ktorá zrejme potrebuje liek Medorrhinum. Ale Jana je na strane svetla, anjelov, je poetická, hravá, mení farby, kostýmy a mená. Ona nemá temnú stránku, nie je duálne rozštiepená, láskavá a krutá zároveň. U Jany ide o hru, kým u Medorrhina o nenásytné ego. Je však zaujímavé, že sa tvárou podobajú.

Ignatia – je žena, ktorá drží pod kontrolou svoje emócie, je to silná žena v obleku, ktorá sa stáva mužskou, lebo sa chce vyrovnať mužom v ich výkonoch a zároveň chce byť chválená a milovaná. Má príliš vysoké ideály a keď sa sklame, zažíva emočný šok, ktorý sa však snaží kontrolovať a nedať najavo navonok.

Cannabis indica – je mimo tela, má veľmi veľa myšlienok, teoretizuje, smeje sa, všetko je mu smiešne, vznáša sa a je zmätený, všetko sa mu zdá neskutočné.

Causticum – je idealistický bojovník proti neprávosti na celom svete, pretože je veľmi súcitný. Je to vzdorovitý aktivista, ktorý sa nevzdáva, kým neochrnie.

Pavúky – sú nabité nervovou energiou, nechcú nič jesť a stále len fajčia. Majú tiky a bolesti srdca. Sú skôr plaché, nechajú sa ľutovať, niektoré sú ľstivé. To nie je pocit z Jany, ktorá je sangvinická, čo je typické pre motýle.

Čeľaď solanaceae (Belladonna, Hyoscyamus) – skrývajú a potláčajú v sebe niečo desivé, Dr. Jekyll, Dr. Hyde. Podvedomie sa snaží predrať do vedomia, príšery z podsvetia do nášho sveta živých. Jana je milá, nemá v sebe nič desivé a vôbec sa nepotrebuje kontrolovať. Ona je víla, anjel – sangvinický fosfor, čomu asi najviac v živočíšnej ríši zodpovedajú motýle.

Veratrum album – je veľmi kritický, pyšný, klame, je nespokojný so svojím spoločenským postavením, má náboženské bludy, bojí sa, že nebude spasený, má erotickú mániu, každého bozkáva.

Vladimír Petroci

Leave a reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.