Nenechajte si ujsť novinky zo sveta homeopatie! [wysija_form id="1"]

Prípad tvrdo pracujúcej ambicióznej ženy – Plectranthus fruticosus

 

35 – ročná žena má problém so štítnou žľazou už 2 roky. Je veľmi unavená, keď si sadne, zaspí do niekoľkých minút. Veľmi rýchlo sa nahnevá.

Má aj problém so srdcom. V pokoji má pocit, že nemôže dýchať. Zdá sa jej, že hrudník je príliš úzky. Trvá to už päť rokov. Ťažkosti spôsobujú aj veľké napätie v čeľusti a krku. V minulosti behávala maratón, ale kvôli srdcu s tým prestala. Veľmi mala rada beh. Rada cvičí jógu, ale cvičenie čchi kung jej vyvoláva stres.

Trpí aj na vaginitídu spojenú s výtokom, ktorá začala po treťom pôrode.

Agitovanosť
Pocit, že nemôže dýchať sa zvýrazní aj v posteli. Keď všetky jej deti chcú spať s ňou, cíti zvieranie. Narodila sa modrá, s pupočnou šnúrou otočenou okolo krku. Hovorí: “Je to všetko príliš na tú trošku energie, ktorá mi ešte zostáva. Napríklad som zúrivá, keď dieťa si píše úlohu a ja mu musím všetko povedať trikrát alebo keď ich ráno obliekam a snažím sa, aby sme prišli včas.” Hovorí veľmi rýchlo, akoby bola v strese z nedostatku času.

Detstvo a vzťahy s rodičmi
V detstve cítila veľký tlak. Veľa musela pracovať na farme. Bolo ich päť detí. Prvé tri boli dievčatá. Ona bola “chlapec” a pomáhala vždy otcovi v práci. Otec bol prísny aj na seba, pracoval od piatej hodiny ráno do desiatej večer. Starý otec kúpil farmu a zomrel pri nehode, keď jej otec bol ešte dieťa. V tom čase museli predať časť pôdy a neustále hrozilo, že rodina príde o farmu. Pacientka s otcom dobre vychádzala. Bol pre ňu vzorom a vždy si ho veľmi vážila. Mama sa nezúčastňovala na práci na farme, ale nikdy sa o tom nehovorilo. Pacientka to pochopila a vzala na seba tú prácu. Ale stále mala pocit, že nie je nikdy dosť dobrá. Neustále sa cítila pod tlakom a cítila nervozitu, lebo veci nešli tak rýchlo ako mali.

Dlho mala problémy s mamou. Vo veku 11 alebo 12 rokov bola viac-menej mamou pre svoju mamu a musela jej pomáhať v mnohých veciach. Mama, keď mala 50 rokov, bola operovaná na bedrový kĺb. Už predtým sa však veľa sťažovala na bolesti a chcela, aby ju ľutovali. Päť detí bolo na ňu priveľa. Keď pacientka neurobila niečo tak, ako to chcela mama, vyhrážala sa jej, že ju pošle do detského domova.

Pacientku nebrali vážne ako osobu. Bolo pre ňu ťažké mať vlastný názor, pretože to protirečenie viedlo k hádke. Ak veci neboli urobené tak ako chceli rodičia, kontakt s rodičmi bol narušený. Neboli prístupní.

Vyučila sa za knihovníčku a pracovala ako asistentka riaditeľa. Páčila sa jej nezávislosť a rozmanitosť práce. Teraz má veľa práce s troma deťmi. Najstaršie má poruchu učenia. Preto s ním chodí na psychoterapiu a homeopatiu. Otvorila si obchodík s organickými potravinami. Snaží sa robiť to najlepšie pre svoje deti. Jej život sa točí okolo jej detí. Robí veci tak dobre, ako je to len možné. Má na seba veľmi vysoké požiadavky a potom je toho na ňu príliš veľa.

Generálie
Má rada rastliny. Všetko, čo je zelené a kvitne jej prináša radosť.
Často mala červené líca a červenú tvár v chlade.
Má chuť na paradajky. Nemá rada mäso. Je vegetariánka.
Už dostala lieky Ferrum metallicum a Ferrum muriaticum bez dlhotrvajúcejšieho efektu.

Analýza
660.00 Asteraneae: je to žena, ktorá je schopná reflexie. Uvedomuje si ako je spojený jej pocit tlaku a nedostatku času s tým, čo zažívala v detstve. Okrem toho, chce “urobiť to najlepšie” pre svoje deti. Využíva pri liečbe psychoterapiu a homeopatiu. Martin JacobUvedomuje si aj to, ako jej vlastné problémy ovplyvňujú jej výchovu detí. Lantanoidný aspekt potvrdzuje aj jej vyhlásenie: “Bolo ťažké mať svoj vlastný názor, nevnímali ma”, ako aj jej nezávislý spôsob práce.

665.00 Lamiidae: šport, maratón, ambicióznosť. Okrem toho pracovala ako asistentka riaditeľa firmy. Potvrdzuje to aj jej vzhľad a správanie, ktoré hovorí, že je jedinečná, nie ako obyčajná žena.
Jej vzťah k rastlinám a skutočnosť, že Ferrum prinieslo len malý efekt, nás privádza do ríše rastlín, a to k triede Lamiidae (665) v systéme rastlín podľa Jana Scholtena. Potvrdzuje to aj to, že nechcela, aby ju niekto ovládal (lantanoidy) (matka) a jej vysokými požiadavkami na seba (perióda striebra).

665.50 Lamiales – fáza 5: v jej živote je všetkého priveľa. Je to jeden zo znakov fázy 5, kde človek je záchrancom rodiny alebo matky, alebo dieťa preberá na seba rodičovskú rolu. Jednoducho, je hrdinom rodiny. Fázu 5 potvrdzuje aj to ako vníma svoj vzťah k otcovi, ktorý je pre ňu vzorom a poháňa ju do ešte väčšieho výkonu. Mohli by sme tu vnímať podmienenú lásku výkonom – budem ťa mať rád, ak veľa dosiahneš. (Vo fáze 3 sa človek snaží o to, aby si ho všimli.)

665.55 Nepetoideae: subfáza 5 – pretože má pocit tlaku vo svojom živote. Takto to vnímala aj v detstve: “Musela som príliš veľa pracovať.” (DD štádium 8, povinnosť = perióda železa). Srdce a dýchacie ťažkosti sa zhoršia, keď cíti stiahnutie. Potvrdenie pre subfázu 5 vidíme aj v jej opise matky: “A keď som to neurobila tak, ako si to ona predstavovala, vyhrážala sa mi, že ma pošle do detského domova.” Aj tu vidíme “tlakový” aspekt 5. fázy.

665.55.08 Plectranthus fruticosus – štádium 8: Pacientka hovorí: “Mám jasnú predstavu ako by to malo byť.” To zodpovedá plánovaniu činnosti, “musím tvrdo pracovať”. Jej vzorom bol otec, ktorý bol príkladom húževnatosti: “Môj otec bol veľmi prísny na sba. Pracoval od piatej ráno do desiatej večer “. Ona musí vychovávať tri deti, udržať farmu v chode, starať sa o domácnosť a to všetko rýchlo a efektívne.

Kontrola
Po šiestich týždnoch sa jej energia zlepšila. Úplne ustúpili kardiálne ťažkosti, ktoré vnímala ako zvieranie dýchacích ciest v kľude. Nie je už taká podráždená.

Po troch mesiacoch má dobrú energiu, napätie v krku a čeľusti je oveľa menšie. Naviac hovorí, že sa spomalila. Už nemá pocit, že všetko musí urobiť hneď. Dáva svojim deťom väčší priestor.
Subjektívna úroveň kvality života stúpla zo 60% na 90%. Zmenila sa. Už nerozpráva tak rýchlo a neponáhľa sa, ako keby bola pod tlakom. Nezmenená zostala vaginitída.

Autor: Martin Jakob

Článok bol uverejnený v časopise Spectrum of Homeopathy 1/2016 – Spice of Life (Lamiaceae and Piperaceae).

Picture: Starr Environmental via Foter.com / CC BY

 

Leave a reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.