Nenechajte si ujsť novinky zo sveta homeopatie! [wysija_form id="1"]

Cuprum – prípad chronických kŕčov

52-ročná žena trpí už 2 roky chronickými kŕčmi postihujúce dolné končatiny. Na odporúčanie lekárov užívala magnéziové tabletky z lekárne a pila veľa magnéziových vôd, ale jej stav sa vôbec nezlepšil a postupne sa zhoršoval. V noci ju kŕče zobúdzajú a vyháňajú z postele. Bolesti opisuje ako strašné až neúnosné a niekedy od bolesti aj plače. Záchvaty kŕčov prichádzajú v poslednú dobu už skoro každú, resp. každú druhú noc.

NohyKŕče začali pred asi dvoma rokmi. Najprv asi dvakrát do mesiaca, neskôr už každý týždeň a posledný rok mávala kŕče už skoro každú noc, čo jej mimoriadne strpčovalo život a spôsobovalo veľké bolesti a trápenie. Bolesť je až paralyzujúca a nevie sa pohnúť, vôbec nič nepomáha. Jedinú úľavu na niekoľko sekúnd jej prináša iba tlak oproti smeru ťahania kŕča, ale môže to aplikovať iba pri kŕčových záchvatoch, ktoré sa týkajú prstov nôh. Kŕče najprv postihovali len lýtka, obe nohy naraz. Neskôr prešli kŕče  do prstov nôh a ťahali prsty a svalstvo smerom hore, na lýtkach prestali. Postupne sa záchvaty zintenzívňovali a nakoniec prešli do predných a vnútorných strán stehien. Bolesti udáva ako ťahavé. Kŕče prichádzajú vždy večer pred spánkom okolo 21:30 alebo 22:00 hod. alebo kedykoľvek v priebehu noci. Cez deň mala len niekoľko kŕčov.  Aj keď sa pacientke trvanie záchvatov zdalo byť dlhé ako celá večnosť, reálne trvali kŕčové záchvaty len niekoľko minút (cca 3 min.). Bolo to až také zlé, že niekedy dostala záchvaty aj dvakrát v priebehu noci a niekoľkokrát už mala kŕče aj na rukách.

INÉ ŤAŽKOSTI V SÚČASNOSTI

kostná ostroha (osteofyt), nafukovanie po ťažkých a mastných jedlách, problémy s pečeňou (zlé pečeňové testy), cysty na štítnej žľaze (sledované a pod dohľadom endokrinológa – bez ťažkostí),  opakované zápaly priedušiek, chronická nádcha, oslabená imunita, chronická únava, nervozita a slabé vypäté nervy.

OSOBNÁ ANAMNÉZA

zápal pankreasu, operácia konečníka, problémy s kĺbmi, opakované zápaly priedušiek, herpes, nešpecifické teploty.

RODINNÁ ANAMNÉZA

rakovina, epileptické záchvaty, cukrovka, obličkové kamene, depresia.

GENERÁLIE

Počasie/teplota: kedysi bývala zimomravá, postupujúcim vekom sa to zmenilo a teraz je skôr mierne teplokrvná. Neznáša veľké horúčavy.

Potenie:                  v norme

Čas:                          < večer, v noci, 22. hod.

Chute:                     údeniny (údené rebro), zemiakový šalát, vyprážaný karfiol, sladkosti, káva, cigarety.

Averzie:                   jedlá z mora, vnútornosti, cibuľa!

Menzes:                  bez špecifickejších príznakov, bezproblémový .

Spánok:                  ľahko zaspí a spánok je hlboký, rada spí – v posledných rokoch zhoršený a neosviežujúci.

Sny:                          má opakovaný sen o dome, ktorý je nedokončený a ona ho zariaďuje.

Pacientka je fajčiarka a má nadváhu.

MYSEĽ

Meď, ruža

Medené ruže

Pacientka pochádza z jednoduchých pomerov, jej rodičia sú robotníci. Ona pracuje v sklade, svoju prácu má veľmi rada. Je pracovitá a celý život dosť pracovala a starala sa o rodinu. Nie je sofistikovaná, nezaoberá sa hlbšími ani duchovnejšími témami ani filozofickými úvahami. Nemá VŠ.

Má vážny problém v manželstve, s manželom si nerozumejú, zvykla si a už to nerieši, nakoľko je manžel je dlhodobo vážne chorý a tento problém je zatlačený do úzadia a momentálne ju netrápi.

Problémy má aj so svojimi rodičmi, ktorí jej robia napriek a neustále sa miešajú do jej života napriek tomu, že už má viac ako 50 rokov. To ju v posledných rokoch najviac trápi! Deti už odrástli a sú preč z domu. Povahou nie je veľmi odvážna, je skôr ustráchaná, ale je z nej cítiť určitý hnev a rezignáciu z rodinných problémov. Nie je veľmi sebavedomá. Miluje psov, venuje sa im a nemôže sa pozerať na utrpenie zvierat. Žije na vidieku.

 

ANALÝZA

Základnou otázkou, ktorú musí homeopat riešiť pri každom jednom pacientovi je to, či má predpísať liek na aktuálnu situáciu – patológiu, alebo má hľadať konštitučný liek.

Keď sa pozrieme na osobnú anamnézu a na množstvo zdravotných problémov, ktorými pacientka trpí (nehovoriac o problémoch v osobnom živote) a na množstvo chaotických a zdanlivo nesúvisiacich symptómov (situáciu navyše komplikuje aj fajčenie, nadváha a nedostatok pohybu u pacientky), je lepšie riešiť tento prípad na základe aktuálneho, už dva roky trvajúceho a veľmi jasného, do popredia vystupujúceho fyzického problému (chronické kŕče) a z toho aj vychádzať. Prvý liek, ktorý mám v takomto špecifickom prípade na mysli, je Cuprum. Ide o jeden z najvýznamnejších liekov na kŕče, zvlášť ak ide o kŕče lýtok. Už aj bez repertorizácie, len na základe znalostí Materie Medicy (MM), preto uvažujem o tomto lieku, pričom repertorizácia mi tento liek len potvrdila:

Cuprum - repertorizácia

 

 

 

 

 

PREDPIS

Cuprum metallicum 30C

DIFERENCIÁLNA DIAGNÓZA

Na základe repertorizácie a celkových príznakov by sme mohli ešte myslieť na kalciá (ustráchanosť), najmä na Calc-carb. (vychádza ako druhé v repertóriu), prípadne na magnéziá (najmä Mag-phos. – kŕče a konštitúcia), ale nesedí nám to veľmi dobre. Z rastlín prichádza do úvahy Colocynthis, ale necítiť tu až taký hnev a navyše kŕče Coloc. sú sústredené viac do tráviacej sústavy. Cuprum je navyše jediným liekom v rubrike Generals-Pain-Muscles-cramping-violent a u nej sú záchvaty kŕčov naozaj mimoriadne intenzívne a prudké. Navyše, ak sa pozrieme do MM, esencia lieku Cuprum nám nemôže uniknúť:

  • kŕče najmä v lýtkach a stehnách, hlavne v noci a najmä u starších ľudí

To bol aj prípad našej pacientky a zároveň kľúčovými príznakmi celého prípadu.

Liek bol predpísaný na základe repertorizácie a znalostí z MM. Keď som sa pozrel na tento prípad s odstupom času, uvedomil som si, že do obrazu zapadá vlastne aj mentálny stav pacientky.

  1. Hlboko potláča svoje emócie – čo je súčasťou obrazu Cuprum podľa MM – R.Murphy
  2. Je pod „drobnohľadom“ svojich rodičov, ktorí jej napriek vysokému veku neustále zasahujú do života. Mohli by sme povedať, že sa kŕčovito snaží udržať kontrolu nad svojím súkromím.

Podľa Jana Scholtena je Cuprum zhoršený pozorovaním a citlivý na kritiku. Navyše periódu železa potvrdzuje pracovitosť, dedina.

REAKCIA/PROGNÓZA

Bol som prekvapený veľmi rýchlym nástupom účinku.

Kŕčové záchvaty prestali ihneď po podaní  jedinej dávky lieku a od podania sa už nezopakovali.

Po uplynutí pol roka sa kŕče stále neobjavili, aj keď niekoľkokrát boli náznaky prichádzajúceho záchvatu, ktoré však spontánne odzneli a neprepukli do kŕčov. Zaujímavé je, že v tých niekoľkých prípadoch náznakov prichádzajúceho kŕčového záchvatu stačilo, aby si pacientka na liek spomenula a svalové napätie okamžite povolilo, ustúpilo. Je to o to fascinujúcejšie, že pacientka si nevie ani len spomenúť na názov lieku a v podstate ani nevie, aký liek dostala. Z tohto dôvodu zatiaľ nebolo potrebné dávku zopakovať, aj keď je možné, že v budúcnosti to ešte bude potrebné urobiť. Zatiaľ je však v súvislosti s kŕčmi u pacientky všetko v poriadku a jej hlavný zdravotný problém, kvôli ktorému bol predpísaný homeopatický liek sa vyriešil.

Autor: RNDr. Peter Matu, SAKHom.

Úvodné foto: FreeImages.com Content License

Foto: pixabay.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.