Nenechajte si ujsť novinky zo sveta homeopatie! [wysija_form id="1"]

Paeonia officinalis

 

Pæonia officinalis patrí do veľkej čeľade rastlín iskerníkovité (ranunculaceæ), do kt. patrí aj rod Aconit, Pulsatilla, Actea, Helleborus… Proving tohto lieku vyvolal príznaky kongescie – návalu krvi do hlavy, tváre, hrudníka, pálivé teplo a začervenanie očí a tváre; pálenie, svrbenie a opuch konečníka; horúčavu v hrdle; pálenie kože. Hlavná afinita tohto lieku je koža a konečník.

Jeden zo zaujímavých príznakov: “Malý vriedok na perineu blízko konečníka, ktorý neustále sercernuje veľmi páchnucu tekutinu, bolestivý, počas ôsmich dní.” Tento symptóm bol rozšírený klinickým pozorovaním Ozanama, a zovšeobecnený na sklon k vredom všeobecne. Ide najmä o vredy vzniknuté tlakom, ako sú preležaniny alebo vredy z nevhodných topánok.

“Pocit triesky pichajúcej do kože veľkého palca na pravej nohe pri dotyku,” a “silné bolesti akoby z tlaku na ľavý malíček na nohe,” sú hlavné príznaky z provingov, ktoré pomáhajú homeopatovi nájsť tento liek.

Vredy sú zdrojom silných vystreľujúcich bolestí. Príznaky Ozanamových prípadov ukazujú vzťah medzi Pæoniou a Helleborom. Situácia vredu pri provingu spolu s príznakmi v oblasti konečníka – hryzenie, svrbenie, opuch, pálenie – jasne ukazujú na Pæoniu ako liek pri análnych postihnutiach ako sú abscesy, fisúry, fistuly a hemoroidy.

Hlavnými indikáciami sú neznesiteľné bolesti počas a po stolici a vytekanie tekutiny. Varixy ako aj análne varixy reagujú na podanie Pæonie.

Sny proverov boli desivé. V tejto súvislosti je zaujímavé, že už Dioscorides a Plinius liečili nočné mory pomocou Pæonie.

Rovnako ako tkanivá sú citlivé na tlak a poranenie, aj myseľ týchto ľudí je citlivá: “Prudkej bolesti v bruchu predchádzala úzkosť, tras dolných a horných končatín akoby bol vystrašený; začal mať zlé predtuchy a bol znepokojený, ak sa mu niekto prihovoril; nepríjemné správy ho mimoriadne ovplyvňovali.”

Je tu aj odpadávanie spojené s hnačkou. Po stolici nasleduje intenzívny pocit chladu.

Symptómy < pohyb; chôdza.

Nepríjemné bolesti v konečníku ho nútia neustále chodiť alebo prevaľovať sa po dlážke.
< vstup do teplej miestnosti
< dotyk alebo tlak

Otváranie čeľustí môže znížiť pocit tlaku vyžarujúci od dolnej čeľuste do vnútorného ucha.

Pitie vody > vertigo s nauzeou. Pravá strana je viac postihnutá než ľavá.

Zdroj: Clarkova Materia Medica

Leave a reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.