Slovenská akadémia klasickej homeopatie

Fórum pre záujemcov o homeopatiu a študentov homeopatie
Aktuálny čas je Ned Apr 28, 2024 2:45 pm

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 13 ] 
Autor Správa
 Predmet príspevku: Preco je homeopatia hlupost...
PoslaťNapísal: Sob Nov 25, 2006 5:59 pm 
Offline

Registrovaný: Sob Nov 25, 2006 5:57 pm
Príspevky: 4
Predstavte si, koľko zložiek musí byť prítomných v množstve jednej či viac molekúl, v každej dávke homeopatického lieku. Aj pri najčistejších možných podmienkach musí (stopový) prach vo vzduchu výrobného zariadenia obsahovať tisíce rôznych molekúl biologického pôvodu z miestnych zdrojov (baktérie, vírusy, huby, kvapôčky z dýchania, odlúpené bunky pokožky, trus hmyzu), rovnako ako zo vzdialených zdrojov (peľ, čiastočky pôdy, produkty spaľovania), spolu s minerálnymi čiastočkami zemského pôvodu či dokonca mimozemského pôvodu (meteorický prach). Podobne aj „inertné“ riedidlá používané vo výrobe musia mať svoju vlastnú knižnicu mikroznečistení. Tieto všetky látky, obsiahnuté v roztoku, ktorý sa ide stať homeopatickým "liekom", sú tak isto riedené (potencované).

Jednoducho povedané - Ak veľmi zriedim roztok a jeho "účinnú" látku, riedim presne tak isto aj všetky látky ktoré tam plávali (prach zo vzduchu, atď). Čiže v podstate na mňa potom účinkujú rovnako a ako "účinná" látka. Moźno ešte lepšie, veď menej je v homeopatii viac. Čo ma potom lieči - to čo som chcel zriediť, alebo to čo com zriedil nechtiac?

Prosím o odpoveď.

Peter Šiška.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Otázka dynamizácie
PoslaťNapísal: Pon Nov 27, 2006 12:25 pm 
Offline
Site Admin

Registrovaný: Sob Okt 15, 2005 7:56 pm
Príspevky: 1798
Bydlisko: Poprad
Otázka dynamizácie je väčšinou miestom, na ktoré útočia inteligentní ľudia. Niet divu, aj my by sme sa čudovali, keby sme nemali osobnú skúsenosť s homeopatickou praxou. V škole sme sa totiž všetci učili, že látka keď sa riedi, tak sa jej množstvo v roztoku zmenšuje až nakoniec tam nie je skoro nič. Ako je teda možné, že homeopatiká sú účinné, aj keď sú 30 x, 200 x, 1000 x, či 50 000 x riedené?

Myslím, že keď ide o hľadanie riešenia a pravdy mali by sme zabudnúť na naše presvedčenia a istoty, ktoré sme prijali od narodenia v celom cykle vzdelávania, ktoré nie je nič iné ako klasifikácia sveta. Kto vie presnejšie triediť a klasifikovať, ten je vzdelanejší. Ak chceme úprimne spoznať ako to je, mali by sme sa stať otvorenejší a prijať aj možnosť zmeny svojho zaužívaného pohľadu.

Nové objavy vznikajú nezriedka tak, že príde niekto, kto nevie o tom, že sa nedá urobiť to, o čom sú všetci presvedčení, že to nie je možné a urobí to. Koncom 19. storočia boli ľudia vehementne presvedčení, že stroje ťažšie ako vzduch nemôžu lietať. Drvivá väčšina by dala za túto pravdu ruku do ohňa. Dnes by sme asi už sotva niekoho takého našli, lebo ľudstvo bolo presvedčené praxou a zmenilo paradigmu.

Niečo podobné je aj teória a prax homeopatie. Aj keď sú určité teórie, ktoré by mohli vysvetliť mechanizmus prípravy homeopatických liekov - potencovanie resp. dynamizáciu (mne osobne sa najviac páči teória chaosu), nebojíme sa priznať, že nevieme ako dochádza k prenosu informácie poľa látky pri riedení a následnom otriasaní roztokom (teda turbulentnom vírení).

Vyzerá to tak, že chémia ani fyzika nám nepomôže vysvetliť mechanizmus potencovania. Pravdepodobne to bude matematika a fraktálová geometria, ktorá nájde riešenie a vysvetlí prenos informácie od materskej tinktúry po konečný potencovaný liek. Nezabúdajme, že pri výrobe potencovaných homeopatických liekov je nevyhnutnou podmienkou turbulentné vírenie. A turbulentné vírenie je klasickým príkladom chaotického systému.

Radi by sme to vedeli už teraz, ako je to možné, ale na druhej strane nie je to pre nás až tak dôležité. Pretože homeopati boli už od čias Hahnemanna orientovaní na prax. Homeopatov zaujíma v prvom rade to ako pomôcť chorému, teda prax. To je to, čím sa zaoberáme, nie teória. Nemali sme nikdy výskumné laboratóriá a vedcov, teoretikov. Naše informácie sa rozrastali vďaka vyše dvestoročnej praxi desaťtisícov homeopatov po celom svete, vďaka ich každodennej práci s pacientami v ich ambulanciách a homeopatických nemocniciach.

Základný zákon homeopatie spočíva v tom, že na liečenie používame látky, ktoré vyvolávajú v zdravom organizme podobné príznaky ako sú tie, ktoré chceme liečiť u chorých, t.j. základom našej praxe je zákon podobnosti. Čiže aj vážiteľné formy, napríklad tinktúra echinacey, ktorá sa predáva v lekárni ako fytoterapeutikum alebo glauberova soľ takisto vo vážiteľnej forme sa môže použiť homeopaticky, t.j. v súlade so zákonom podobnosti. Preto ak niekto chce vyvrátiť homeopatiu a tvrdiť, že homeopatia je hlúposť musel by v prvom rade vyvrátiť platnosť zákona podobnosti. Tu je jadro homeopatie, nie v potencovaní liekov.

Mechanizmus prípravy liekov potencovaním bol objavený až neskôr a na ňom nestojí naša prax. Čo môžeme povedať je len to, že lieky takto pripravené sú účinné, často účinnejšie ako vo vážiteľnej forme. Týka sa to najmä inertných materiálov (zlato, drevené uhlie, diamant, oxid kremičitý). Okrem toho pri potencovaní toxické látky strácajú svoju toxicitu, čo je veľmi priaznivé pre pacienta.

Nikto z nás netvrdí, že sa nám podarí pomôcť každému chorému. To nikto so zdravým úsudkom nemôže povedať o žiadnej medicínskej disciplíne. V homeopatii platí, že naša najsilnejšia stránka - špecifickosť. Táto presnosť výberu lieku je zároveň našou veľkou výhodou ale aj najväčším limitom. Vďaka špecifičnosti lieku sa nezriedka dejú úžasné veci aj u pacientov, ktorým iné metódy včítane alopatickej medicíny nepomohli. Ale vďaka tomu istému princípu špecifičnosti sa môžeme pri výbere lieku ľahko pomýliť, lebo nemáme paušálne lieky, každému musíme nájsť liek, ktorý čo najpresnejšie zodpovedá jeho telesným a duševným charakteristikám a príznakom. Napriek všetkému vieme pomôcť mnohým ľuďom a sme veľmi radi, že to môžeme urobiť.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Uto Nov 28, 2006 5:29 pm 
Offline

Registrovaný: Sob Nov 25, 2006 5:57 pm
Príspevky: 4
Dobry den,

dakujem za odpoved. Nazaciatok by som chcel vyjadrit lutost nad faktom, ze Vasa odpoved nebola odpovedou na moju otazku, pravdepodobne ste ju skopirovali z uz publikovaneho prispevku/zdroja.

Moj prispevok nenapadal "dynamizaciu", na tu dostanem vzdy priehrstie odpovedi, jedna vedeckejsia ako druha (vid Vas prispevok). Moj prispevok sa venoval faktu, ze pri riedeni riedime aj ostatne latky, ktore su vo vychodzom roztoku pritomne, kedze cisty roztok sa nikdy nepodari pripravit. Spominal som bizarny priklad meteorickeho prachu, bakterie, huby atd.

"Východzia látka postupne prechádza opakovaným viacnásobným riedením, po ktorom nasleduje dynamizácia (pretrepávanie riedenej látky - roztoku). Typ riedenia je vyznačený na obale homeopatického lieku číslom (výška riedenia) a písmenami CH (centezimálne riedenie realizované metódou Dr. Hahnemanna) alebo K (tzv. korzakowského riedenie). Napríklad 15 CH znamená, že liek bol pripravený z východzej materskej tinktúry pätnástimi postupnými riedeniami vždy v pomere 1:100." (www.boiron.sk)

Ak je napríklad meteorický prach prítomný vo východzom roztoku, jeho pomer k "účinnej" látke je 1:1000000, riedime ho spolu (a "trasieme") ho spolu s "účinnou" látkou. Vo finálnom "lieku" je napr. 15 CH látky (zriedené 15 krát 1:100 cize 1:10 na tridsiatu), ale aj 18 CH meteorického prachu (zriedené 1:1000000 na zaciatku + 15 krát 1:100 cize 1:10 na tridsiatu tretiu).

Argumenty, ze latka si "zapamata" len latku ktoru my preferujeme a nie miliony inych, ktore su v roztoku pritomne, neobstoja. Neexistuje dovod, preco by mala latka (cukor, voda...) "uprednostnit" latku, ktora je "len" milion nasobne menej koncentrovana vo vychodzom roztoku - v homeopatii predsa pomerna koncentracia nehra ziadnu rolu.

Na obale homeopatických prípravkov by teda malo stáť 15 CH (toho čo si mylíme že riedime) + 18 CH (prachu) + 16 CH (špiny zo vzduchu) + 17 CH (jadrového materiálu) atď.

Pacient si potom môže vybrať, čo ho vlastne "lieči".


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Potencovanie
PoslaťNapísal: Uto Nov 28, 2006 6:53 pm 
Offline
Site Admin

Registrovaný: Sob Okt 15, 2005 7:56 pm
Príspevky: 1798
Bydlisko: Poprad
Krivdíte mi. Na vašu otázku som neodpovedal skopírovaním textu ale strávil som pri jej písaní určitý čas a stále som pritom myslel na vás :D Dá sa to jednoducho overiť, nikde nenájdete tento text. Možno myšlienky áno ale text nie. Vaša nedôvera vám bráni prijať to čo je overené skúsenosťou.

Pokiaľ ide o odpoveď na vašu otárku, dúfal som, že moje posolstvo je dosť jasné: "Nevieme ako, ale funguje to".
Možno určitým vodítkom v otázke kozmického prachu by mohlo byť jeho mizivé množstvo v porovnaní s drtivou prevahou koncentrovanej materskej tinktúry. Pritom prímesy sú rovnaké, ale mení sa látka, ktorá je zámerne potencovaná. Teda na tom istom pozadí mení sa obraz v popredí. Teraz len hádam, ale je možné, že fraktálové vzory sa vytvárajú podľa dominantnej látky v roztoku.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Str Nov 29, 2006 9:18 am 
Offline

Registrovaný: Sob Nov 25, 2006 5:57 pm
Príspevky: 4
Odpoved "Nevieme ako, ale funguje to" sa mi zda najplauzibilnejsia. Tento pristup mi je velmi sympaticky a bolo by prakticke, keby si ho osvojili viaceri privrzenci homeopatie a nepokusali sa pseudovedeckymi argumentmi podlozit nepodlozitelne. Iked, kludne by druha polovica (",ale funguje to") mohla byt vynechana. O kvalite, objektivnosti a vypovednej hodnote homeopatickych studii (ktore su silne "fantomizovane" - vzdy o nich niekto hovori, ale nikto mi ich neda precitat...) by som nechal mnohych klinickych farmakologov.

Je mi luto, ak Vam krivdim, samozrejme beriem spat poznamku o kopirovani textu. Myslel som si to, pretoze argumenty Vami prezentovane isli uplne mimo moj prispevok.

Z Vasich textov usudujem ze by ste mohli byt inteligentnym clovekom, stale mi v tom ale brzdia vyroky ako "Pritom prímesy sú rovnaké, ale mení sa látka, ktorá je zámerne potencovaná. Teda na tom istom pozadí mení sa obraz v popredí." Menia sa [b]všetky látky v roztoku rovnako, pretože meníte roztok celý! [/b]"Zámarne potencovaná látka" "Dominantná látka"? Ako má daná látka vediet, že ona je tá vyvolená? Musíte aj sám uznať, že je to riadna hlúposť...

Ak by sme však ostali pri citate z


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Str Nov 29, 2006 9:21 am 
Offline

Registrovaný: Sob Nov 25, 2006 5:57 pm
Príspevky: 4
Ak by sme však ostali pri citate zo zaciatku mojho prispevku, respektive pri jeho prvej casti, nemuselo by existovat tolko skripajucich stycnych bodov medzi pseudovedcami a ostatnym svetom.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Veda či pseudoveda?
PoslaťNapísal: Pia Dec 01, 2006 10:23 pm 
Offline
Site Admin

Registrovaný: Sob Okt 15, 2005 7:56 pm
Príspevky: 1798
Bydlisko: Poprad
Homeopati sa nevyhlasujú za vedcov ani za pseudovedcov. Sme praktici.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Str Dec 13, 2006 9:59 pm 
Offline

Registrovaný: Ned Jún 25, 2006 4:30 pm
Príspevky: 1
"Z Vasich textov usudujem ze by ste mohli byt inteligentnym clovekom, stale mi v tom ale brzdia vyroky ako "Pritom prímesy sú rovnaké, ale mení sa látka, ktorá je zámerne potencovaná. Teda na tom istom pozadí mení sa obraz v popredí." Menia sa všetky látky v roztoku rovnako, pretože meníte roztok celý! "Zámarne potencovaná látka" "Dominantná látka"? Ako má daná látka vediet, že ona je tá vyvolená? Musíte aj sám uznať, že je to riadna hlúposť... "

Vychádzate z predpokladu, že sa menia všetky látky v roztoku rovnako, pretože sa mení roztok celý. Tento predpoklad ale môže aj nemusí byť pravdivý. Z čisto fyzikálneho pohladu je samozrejme vyššie uvedený výrok pravdivý, ale keďže proces dynamizácie nie je vysvetlený, nevieme, čo sa v roztoku s látkami deje. Trošku pseudovedy. Na kvantovej úrovni pozorovatel do dejov zasahuje, otázne je, že v akej miere pozorovatel zasahuje do prípravy a procesu dynamizácie a či to má nejaký vplyv na prípravu homepatika.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: hm, Ako to funguje?
PoslaťNapísal: Str Dec 27, 2006 7:55 am 
Offline

Registrovaný: Str Dec 27, 2006 7:34 am
Príspevky: 1
Ahojte vsetci...

Funguje to tak ako ostatne veci vo vesmire, a to podla zakonov.
To ze zakony nepozname to neznamema ze nie su...
Vesmir je velka holograficko fraktalova matrica s vlastnym evolucnym vyvojom. neexistuje nahoda, vsetko je len rad pricinnych suvislosti.
To vlastne potvrdzuju aj nanjnovsie vedecke poznatky... takze prichadzame meranim, pozorovanim a rovnicami na to co bolo prebasnene v minulosti... :)

Vsetka hmota a energia tak ako hu pozname je len 0.00001% potencialu celeho nasho vesmiru...
Aj vase myslienky patria k tomuto potencialu... Homeopaticky liek je fukcny. najfukcnesia je jeho podoba je v tedy ked liek pripravuje sam homeopat, pretoze je ho matrica toho co chce pripravit ostava v samotnom lieku a selektuje to co sa ma potencovat a dynamizovat...
Lieky vyrobene v tovarni su vy robene v tovarni... 8) hoc zalezi od kvality samotneho homeopata aky to bude liek :lol:

Vysia forma na miesto homeopatika je informatikum, ktore nepouziva vsak ziadne delenie nejakej subtancie, len dynamizaciu a samozejme moze mat nosic (vodu) ci nemusi mat ziadny nosic... no ale tomu dajme cas, aj to pride....

Ucinok homeopatik moze dosahovat az na uroven 10na4 b, ktezto informatikum 10na100 a viac b...

ucinok alopatik niekde 10na2, neviem zistim a doplnim...


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Green
PoslaťNapísal: Uto Nov 13, 2007 3:12 pm 
poprosím vás už o ďalšiu odpoveď ktorú ste nám avizovali, teda mňa to zaujalo a dáva to hlavu,


Hore
  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Štv Sep 25, 2008 10:31 am 
Offline

Registrovaný: Štv Sep 25, 2008 9:32 am
Príspevky: 8
Bydlisko: BREZOVá P.BR.
viete, že Einstein dostal Nobelovu cenu za prínos k teoreticekj fyzike ale hlavne za fotoelektrický jav? teda nie za teoriu relativity. Nobelov výbor si nedovolil dať cenu za niečo, čomu nerozumel skoro nikto na svete. homeopatia je na tom podobne. občas sa nájdu takíto mudrlanti, ktorí chcú od praktikov teoretické znalosti. skúste sa spýtať svojho lekára, či vie chemický vzorec lieku, ktorý Vám predpisuje.
zdravím


Hore
 Profil  
 
PoslaťNapísal: Štv Jún 18, 2009 9:52 pm 
Offline

Registrovaný: Ned Sep 28, 2008 7:40 pm
Príspevky: 59
petruliatko píše:
... Tieto všetky látky, obsiahnuté v roztoku, ktorý sa ide stať homeopatickým "liekom", sú tak isto riedené (potencované).


Ja by som si to vysvetľoval takto: "Pri potencovaní zoberiem napr. 1 diel látky a 99 dielov roztoku a toto dynamizujem. Je pravda, že tých 99 dielov roztoku dynamizujem tiež, ale pri ďalšom riedení vylejem 99 dielov rozriedenej a potencovanej látky a doplním 99 dielmi roztoku, to jest zlikvidujem "potencovaný a zriedený roztok", pričom potencovaná látka sa nezlikviduje, pretože sa v zriedenom roztoku nenachádza. Ten dolievaný roztok eliminuje potencovanú a riedenú časť samého seba."


Hore
 Profil  
 
PoslaťNapísal: Pia Jún 19, 2009 10:47 pm 
Offline

Registrovaný: Ned Sep 28, 2008 7:40 pm
Príspevky: 59
petruliatko píše:
Predstavte si, koľko zložiek musí byť prítomných v množstve jednej či viac molekúl, v každej dávke homeopatického lieku. ...

Prosím o odpoveď.

Peter Šiška.


Ešte by som doplnil, že je rozdielne východisko pri vytváraní homeopatika keď uvažujeme "rôzne prímesy v množstve molekúl" a východiskovú látku homeopatika, ktorá je približne 100%-tná, napr. 1 gram, kdežto východiskom prímesí v roztoku sú rádovo molekuly. Takže pri riedení a potencovaní v jednom prípade potencujem molekuly a v druhom gramy ... proste je tu iné východisko. Potencovaním uberám hmotu, ale ponechávam "duchovnú podstatu látky" (jej formu) a je rozdiel, pokiaľ je ako východisko 1 gram a keď je jedna molekula. Je pravda, že potencovaním sa dostaneme do stavu, keď v homeopatiku nie je žiadna molekula aktívnej látky, ale jedná sa o celý proces výroby homeopatika od začiatku až do konca, ako sme pri k homeopatiku dospeli.


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 13 ] 

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Slovenský preklad: phpbb3.sk | phpbb.sk.