Slovenská akadémia klasickej homeopatie

Fórum pre záujemcov o homeopatiu a študentov homeopatie
Aktuálny čas je Pon Apr 29, 2024 12:08 am

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevok: 1 ] 
Autor Správa
PoslaťNapísal: Ned Feb 03, 2013 10:16 pm 
Offline
Site Admin

Registrovaný: Sob Okt 15, 2005 7:56 pm
Príspevky: 1798
Bydlisko: Poprad
http://www.pluska.sk/spravy/z-domova/sm ... kcina.html

Smrť po očkovaní: Matka trojmesačného syna si myslí, že za úmrtie môže vakcína

Katarína Skurcoňáková (28) si myslí, že za úmrtím jej trojmesačného syna stojí očkovacia vakcína. Farmaceuti to odmietajú, no nedávno ju predsa stiahli z obehu. Vraj preventívne.

„Môj brat Maroško je v nebi. Ale báť sa nemusíte. Je anjel a stráži nás,“ povie Jakub Skurcoňák (4) a rozbehne sa zasneženou pláňou. Katarína Skurcoňáková sa usmeje, no hneď si chytí hlavu do dlaní a ľútostivo sa rozplače.

Jej mladší syn Maroško zomrel vlani v januári ako trojmesačný, dva dni po povinnom detskom očkovaní.

Neverila tomu. Najskôr sa jej zdalo, že sníva, ale ani rok od Maroškovej smrti nenašla pokoj v duši. Každý deň chodí na cintorín, kde sa sama seba pýta, či niekde neurobila chybu. Katarína však nerozmýšľa len nad minulosťou, trápi ju aj budúcnosť.
Bojí sa samoty

„Na jar sa s manželom Petrom chystáme stavať dom a hoci by som sa mala tešiť, váham. Muž chodí za prácou do Rakúska, býva preč celé týždne. Zatiaľ žijeme s rodičmi a mám sa s kým porozprávať, no čo keď ma v novej chalupe, kde už budem sama, prepadne clivota? Keby bol Maroško chorý, možno sa s jeho smrťou vyrovnám skôr. Ale môj synček bol zdravý! Rástol ako z vody a robil nám iba radosť. Tak prečo sa jeho komplikácie začali hneď po očkovaní?“ pýta sa.

Hoci farmaceutické spoločnosti a lekári spojenie vakcíny s úmrtím batoľaťa z Oravy rezolútne odmietajú, mladá mamička si myslí, že za smrťou jej syna stojí práve ona.
S fľakmi na tele

„Deň po očkovaní začal zvláštne pokašliavať, pripadalo mi, akoby mal veľa hlienu. Prekvapilo ma to, pretože dovtedy nechorľavel a aj prvé povinné očkovanie prebehlo v poriadku,“ opisuje Katka.

Nasledujúce ráno s Maroškom opäť zašla k lekárke. Tá chlapčekovi predpísala sirup proti kašľu a poslala ich domov, kde však mama synovi namerala teplotu 39,5 stupňa Celzia.

„Nasadila som mu čapíky na zníženie horúčky, ale tá vôbec neklesala. Keďže ma znepokojoval neutíchajúci kašeľ, popoludní sme zasa utekali na pohotovosť.“

Rozpálený Maroško dostal antibiotiká a ešte silnejšie čapíky. Katka mu ich okamžite nasadila, no očakávané zlepšenie neprichádzalo. Naopak, na chlapčekovej nôžke sa objavil neznámy fialový fliačik a čoskoro pribudli ďalšie. Vystrašená matka opäť volala na pohotovosť, kde jej povedali, že môže ísť o alergiu na lieky. Pre istotu jej však poradili zájsť do nemocnice na pozorovanie.

„Čoskoro mal fialové fľaky po celom tele, dokonca aj na tvári. Cítila som, že čosi nie je v poriadku, no vystrašilo ma, keď mi lekárka po prvý raz oznámila, že to vyzerá na meningitídu, zápal mozgových blán,“ pokračuje Katka.

Ani nevie, ako stála na chodbe martinskej nemocnice, kde jej syna z Oravy previezli. Celú noc s manželom čakali. Maroško bojoval zo všetkých síl, no osud to videl inak. Trojmesačný chlapček do rána zomrel...
Očkovanie odmietajú

„Lekári nám vysvetľovali, že dostal otravu krvi a mal napadnutú príliš veľkú časť vnútorných orgánov, ktoré mu zlyhávali. Skonal vraj na zápal mozgových blán. Ale kde mohol trojmesačný chlapček vírus meningitídy chytiť? Medzi ľudí sme s ním nechodili, doma sme boli všetci zdraví. Nikto v širokom okolí túto chorobu nikdy nemal,“ vraví Katarína.

Na jej strane je aj pitevná správa. Pani Skorcuňáková si ju vysvetľuje tak, že za istých okolností môže očkovanie oslabiť ľudskú imunitu a privodiť choroby, na základe ktorých dieťa dostane zápal mozgových blán. Jej presvedčeniu nahráva aj fakt, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv stiahol jednu šaržu vakcíny, ktorou Maroška očkovali, z obehu v jeseni. Prečo?

„Pri kvalitatívnej kontrole výrobného prostredia, v ktorom sa vyrábali niektoré komponenty vakcíny, bola zistená mikrobiálna kontaminácia. Napriek tomu, že nejde o priamy nedostatok v kvalite lieku, nariadil štátny ústav z preventívnych dôvodov stiahnutie uvedenej šarže lieku Infanrix Hexa z úrovne zdravotníckych zariadení,“ ubezpečuje Valéria Pernišová.

Pacienti, ktorí boli touto vakcínou zaočkovaní, nie sú podľa nej ohrození, pretože samotná vakcína spĺňala všetky požiadavky na kvalitu.
Odmietnutí pribúda

Katarína neverí. Na ďalšie dieťa ešte odhodlaná nie je, ak sa preň rozhodne, zaočkovať ho už nedá. „Nech je to trebárs aj za cenu sankcií, ktoré nechápem.

Keď si dám dieťa zaočkovať a niečo sa mu stane, následky nesiem iba ja. Ak vakcináciu odmietnem, čaká ma trest,“ rozhorčuje sa.

Nie je sama, ktorá takto rozmýšľa. Matiek, ktoré si myslia, že v prípade očkovania ide len o ďalší biznis farmaceutických firiem a deti si zaočkovať dať nechcú, v posledných rokoch pribúda aj podľa Lenky Skalickej z Úradu verejného zdravotníctva.

„Cieľom povinného očkovania nie je vyberanie pokút za jeho odmietnutie, ale prevencia prenosných ochorení, ktorým možno predchádzať očkovaním,“ vysvetľuje.

Ak rodič odmietne dať dieťa zaočkovať, nevystavuje riziku ochorenia len vlastné ratolesti, ale aj ďalšie deti vnímavé na infekciu, neočkované z dôvodu kontraindikácie alebo ak nedosiahli ešte určený vek očkovania.

Povinné očkovanie je zakotvené v zákone, ak ho rodičia odmietnu, môžu dostať pokutu vyše 330 eur.“ Zaujímavé je, že pokutou sa to končí. Na doočkovaní už úrady netrvajú. Znamená to, že dieťa po pokute už nie je rizikom pre iné deti?
Autor: ŠARM/ Ján Dzúr


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevok: 1 ] 

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Slovenský preklad: phpbb3.sk | phpbb.sk.