Slovenská akadémia klasickej homeopatie

Fórum pre záujemcov o homeopatiu a študentov homeopatie
Aktuálny čas je Ned Apr 28, 2024 10:12 pm

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 4 ] 
Autor Správa
PoslaťNapísal: Str Nov 21, 2007 9:35 pm 
Offline
Site Admin

Registrovaný: Sob Okt 15, 2005 7:56 pm
Príspevky: 1798
Bydlisko: Poprad
Keďže to tu akosi ustáva, rozhodol som sa trocha to tu rozprúdiť... Smile

Už dlhší čas si neviem vyriešiť jeden problém alebo otázku, týkajúcu sa homeopatie. Problém sa týka polarity liekov, ktorej nerozumiem. Napríklad Phosphorus je väčšinou veľmi vnímavý a priateľský, Pulsatilla plačlivá, submisívna,Natrum muriaticum zas zahĺbené, možno až smutné.
Myšlienka polarity, pokiaľ som ju správne pochopil tvrdí, že v každom lieku je aj opak daného symptómu, teda napríklad Natrum muriaticum môže byť veselé, Pulsatilla zas dominantná.
Táto skutočnosť ma veľmi mätie a zneisťuje. Dôvod je ten, že ak je človek dominantný, tak vonkoncom nemyslím na Pulsatillu ale napríklad na Arsenicum, Lycopodium atď...
Ako mám vedieť, či je vlastnosť len prejavenou polaritou lieku, alebo je indikáciou iného lieku?
Najprv som myslel na myšlienku kompenzácie, ktorú Rajan Sankaran podrobne vysvetľuje vo svojej knihe, avšak keď som sa do nej pozrel, zistil som, že aj on sám poukazuje na to, že kompenzácia s týmto nesúvisí.

Za odpoveď vopred ďakujem... Smile


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Str Nov 21, 2007 9:47 pm 
Offline
Site Admin

Registrovaný: Sob Okt 15, 2005 7:56 pm
Príspevky: 1798
Bydlisko: Poprad
Rôznorodé až protichodné vlastnosti toho istého lieku sa dajú vysvetliť primárnym a sekundárnym účinkom každého lieku. Primárny účinok je priame pôsobenie na organizmus. Sekundárny je daný protireakciou organizmu na podanú látku. Práve tento sekundárny efekt využívame na liečenie v homeopatii. Primárnym účinkom pôsobí alopatická medicína.
Protichodné účinky vidíme aj pri skúškach liekov. Niekto je napr. po káve (Coffea) veľmi bdelý, iný zas ospalý. Závisí to od toho, či sa prejaví primárnym účinkom (bdelosť) alebo sekundárnym (ospalosť a zlepšenie spánku u ľudí, ktorí nemôžu zaspať). V našej materii medike máme zmes primárnych aj sekundárnych účinkov.
Zmyslom našej práce je nájsť vzorec konkrétneho pacienta a tým aj lieku.
Hranice tohto vzorca netvoria extrémne póly, ale skôr úsečky medzi nimi, tie tvoria jeho hrany, plochy, tvar.

P.S. Presunul som Váš príspevok do vhodnejšej oblasti tohto fóra. "Mám problém" by som nechal pre príspevky pacientov o svojich chorobách. Témy týkajúce sa homeopatie patria sem.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Str Jan 09, 2008 12:27 pm 
Offline

Registrovaný: Uto Sep 04, 2007 11:07 am
Príspevky: 51
Bydlisko: Komárno/Nitra
Priznám sa, že som celkom presne nepochopil Vašu odpoveď. Mohli by ste prosím udať nejaký príklad?


Hore
 Profil  
 
PoslaťNapísal: Štv Jan 10, 2008 9:25 pm 
Offline

Registrovaný: Pon Mar 27, 2006 8:39 pm
Príspevky: 11
Bydlisko: Nové Zámky
petroci píše:
Ako mám vedieť, či je vlastnosť len prejavenou polaritou lieku, alebo je indikáciou iného lieku?


Podľa jednej alebo dvoch vlastností sa asi nedá určiť ten správny liek... Treba zobrať celý, resp. čo najkomplexnejší obraz, a potom vám vyjde jasne trebárs tá dominantná Pulsatilla.
Ja mám doma napríklad uryčaný, vzdorovitý, vznetlivý Phosphorus. Aby som bola presná, nie som si stopercentne istá, či je to Phosphorus, ale keď som si ho v tom čase poctivo zrepertorizovala, vyšiel suverénne na prvom mieste (bol naozaj v každej rubrike) a kopec problémov to vtedy vyriešilo. Už však akosi prestal fungovať :(


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 4 ] 

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Slovenský preklad: phpbb3.sk | phpbb.sk.