Slovenská akadémia klasickej homeopatie

Fórum pre záujemcov o homeopatiu a študentov homeopatie
Aktuálny čas je Str Máj 01, 2024 7:46 am

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 9 ] 
Autor Správa
PoslaťNapísal: Ned Aug 15, 2010 2:57 pm 
Offline

Registrovaný: Ned Aug 15, 2010 2:44 pm
Príspevky: 6
Adr.: MUDr. Petroci

Dobry den,

pri svojich diskusiach s ludmi naklonenymi i nenaklonemymi homeopatii niekedy odkazujem o.i. na kazuistiky uvedene na Vasej stranke.

V kazuistike o chlapcovi s diagnozou ovcich kiahni je uvedena mentalna priprava lieku. Musim priznat, ze s tymto "riadkom" maju moji spoludiskutujuci dost "problem", co nasledne mne ako protagonistovi homeopatie stencuje v rozhovore s nimi lad pod nohami.

Preto Vam pisem tento mail - ako podnet - ci by ste mohli uverejnit tuto kazuistiku bez odkazu na mentalnu pripravu.

Posielam pozdrav,
zelam vsetko dobre,

AP
anesteziolog, homeopat


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Uto Aug 17, 2010 7:21 pm 
Offline
Site Admin

Registrovaný: Sob Okt 15, 2005 7:56 pm
Príspevky: 1798
Bydlisko: Poprad
Dakujem za Vas podnet pan kolega. Rozmyslal som nad nim. Viem, ze priprava lieku na papieri je chulostiva tema. Ale je to realita. Ak budeme skryvat realne javy len preto, ze to niekomu nepasuje do paradigmy, vzorca myslenia v ktorom sa pohybuje, ublizime len sebe, lebo nebudeme pravdivi. Realita a prax je vychodiskom pre kazdu vedu. Hypotezy a teorie su myslienkove konstrukcie, ktore maju experimentalne javy vysvetlit, najst medzi nimi nejaku suvislost. Nesnazte sa nikoho presvedcit. Teoreticky sa to neda. Clovek to musi vyskusat, na sebe alebo na inych ludoch. Ale ak ma niekto problem prijat silu myslienky napisanej na papier, nech si precita prace ako je Skutecna sila vody - Masaru Emoto. Urcite toho bude na internete viac od tohto japonskeho vedca, ktory dokazal, ze voda uplne inak krystalizuje, aj je na flasticke napisane pozitivne slovo a ked je napisane nieco negativne. Bud budeme pravdivi a nebudeme si zatvarat oci ani pred zatial nepreskumanymi javmi, ktore su este nezaclenene do beznej paradigmy, alebo budeme sa snazit vyhoviet tym, ktori nas aj tak nikdy neprijmu a stratime pritom kus seba a vlastnu integritu. Homeopati su v drvivej vacsine praktici. Pracujeme s realitou a mali by sme ju prijimat taku aka je.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Uto Aug 17, 2010 8:45 pm 
Offline

Registrovaný: Ned Aug 15, 2010 2:44 pm
Príspevky: 6
Dakujem pekne za odpoved. Suhlasim s Vami. Moj pohlad bol myslim viac "rukolapny" s cielom "davkovania" informacii o homeopatii po troškách. Lebo mentalna priprava lieku je pre niekoho, komu sa snazim priblizit homeopatiu, predsa len prilis velke sústo. Ludia, ktori to za sústo nepovazuju, maju uz dost silny vhlad a tych je predsa len malo.

Tato tema mi vyskocila pocas mojej nedavnej navstevy Indie, kde som bol s jednou kamaratkou, ORL-lekarkou. Velmi citliva, velmi empaticka, duchovne (ci skor nabozensky?) zalozena, napriek tomu plna kotiev. Viedol som s nou vela diskusii a musim povedat, ze vsetky suvislosti, na ktore som z pohladu celostnej mediciny (nielen homeopatie) poukazoval, ona povazovala za teoretizovanie, spajanie nesuvisiacich veci, nepotvrdene tvrdenia, hodnotenie niecoho, co sa (citujem) "v tradicnej medicine hodnoti inak". Pritom jednoznacne homeopatiu nezaznavala, cize u nej nebolo take to "a priori nie". Toto su lekari, kde som ochotny rozpravat svoje kazuistiky a kazuistiky druhych a na zaklade nich im homeopatiu priblizovat. ((Myslim, ze s touto kolegynou-spolucestovatelkou som sa vsak zasekol na urcitom bode, ktory by sa dal vyjadrit: "homeopatia - povedzme ze ano, ale psychosomaticke suvislosti - ani za svet".)) Odmenou mi bolo, ked mi den po navrate z Indie dohodila pacienta - chlapca po autonehode so zastavenym dusevnym vyvojom. Podla anamnezy by som ho tipoval na Agaricus. Povedal som jej, ze moze dat kontakt na mna jeho rodine. Ti sa mi (zatial) neozvali.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Str Aug 18, 2010 11:45 am 
Offline
Site Admin

Registrovaný: Sob Okt 15, 2005 7:56 pm
Príspevky: 1798
Bydlisko: Poprad
Ludia vacsinou potrebuju cas na zmenu paradigmy. Casto k tomu dojde aj vymenou generacii a pomalym davkovanim urcitych informacii od detstva. Verim, ze raz v buducnosti bude pre ludi uplne samozrejme rozmyslat v terminoch informacnych morfogenetickych poli, ktore sa navzajom ovplyvnuju. Pravdepodobne teoria chaosu nam pomoze vysvetlit mechanizmus dynamizacie homeopatickych liekov. Turbulentne virenie (otriasanie roztokom) je klasicky priklad chaotickeho systemu, podobne ako burza alebo pocasie.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Štv Aug 19, 2010 9:00 pm 
Offline

Registrovaný: Ned Aug 15, 2010 2:44 pm
Príspevky: 6
Musim Vam povedat, ze tu v Nemecku (pracujem v Hessensku) temu "ci homeopatia ano alebo nie" nikto neriesi. Niektore Lekarne maju vyklady venovane casto vylucne homeopatii (DHU aj Weleda su tu velmi vyrazne vidiet). Kolegyne si vymienaju skusenosti, kto ake homeopaticke lieky dava svojim detom. Keby tu niekto riesil otazku ci homeopatia ano alebo nie, prislo by mi to ako debata na temu "ci Zem je gulata".

Naozaj az som bol prekvapeny, ked som videl ako to tu je. V istom zmysle iny svet...

Nasa klinika (sme centrum pre kardiochirurgiu a hrudnu chirurgiu) ma rehabilitacny ustav, kde je oddelenie prirodnej liecby a celostnej mediciny, mame oddelenie psycho-kardiologie, spriatelena nemocnica ma oddelenie psychosomatickej mediciny.

Verim, ze v Nemecku zohrava svoju rolu dlhorocna tradicia homeopatie.

Na Slovensku, myslim si, zohrava – pri absencii tradicie – svoju rolu urcity nas archetyp, do ktoreho sa homeopatia velmi tazko "napasuje".


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Sob Aug 21, 2010 3:17 pm 
Offline
Site Admin

Registrovaný: Sob Okt 15, 2005 7:56 pm
Príspevky: 1798
Bydlisko: Poprad
Mozno je to len to, ze homeopatia je nieco nove, na co nie sme zvyknuti. A co je nove, najma na vidiecky a teda konzervativne zmyslajucom Slovensku vyvolava nedoveru. V Nemecku sa homeopatia zrodila a uz aj pred Hahnemannom tam zil Paracelsus, ktory ciastocne vyuzival princip podobnosti v liecbe. Mozete viac napisat o tom, ako ludia vnimaju homeopatiu v Nemecku, ake ma postavenie v ramci zdravotnej starostlivosti? Su to velmi zaujimave informacie.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Uto Aug 24, 2010 8:56 pm 
Offline

Registrovaný: Ned Aug 15, 2010 2:44 pm
Príspevky: 6
Zacnem takou pikoskou, este z Bratislavy: Pri ziadosti o indicke viza na indickej ambasade v Bratislave (v maji 2010) som mal pohovor s konzulom. Do vizoveho formulara som uviedol profesiu – anesteziolog, homeopat. Cely nas rozhovor sa nasledne tocil o homeopatii. Konzul bol uplne prekvapeny, ze som homeopat a vlastne sa chcel uistit, ci to je naozaj pravda. Hovoril, ze na Slovensku sa s homeopatiou este nestretol a pritom v Indii je to jedna z najbeznejsich liecebnych metod. Tak som mu povedal, ze o tom viem, ze v Indii je homeopatia velmi rozsirena aj o tom, ze jeden z najvyznamnejsich sucasnych svetovych homeopatov, je prave z Indie. Viza som dostal :-)

***

V Nemecku je situacia taka, ze homeopatia je bezne rozsirena, avsak urcite nie tak ako napr. v Indii.

Podstatnu cast homeopatie tu tvori symptomaticka (francuzska) homeopatia – v nizkych potenciach. Nizke D-potencie su najbeznejsie (D4, D6, D12 prip. D30). Je to tiez trochu ovplyvnene antroposofickou medicinou, ktora ma tiez v Nemecku svoje korene aj tradiciu, a ktora pouziva homeopaticky potencovane pripravky v nizkych potenciach. Prave tieto lieky su medzi ludmi bezne a vyrabaju sa sady liekov, ktore mozno ako celok kupit (sada pre detI: Bell, Acon, Cham, Arn: sada na cesty: o.i. Cocc., Arn, Apis, Ars...: sada na chrípkové obdobie: Eupat-p., Gels., Acon. a pod.) K liekom je samozrejme uvedeny aj strucny popis a navod na predpis. Niekedy v lekarni k homeopatiku dostanete zadarmo aj zubnu pastu bez mentolu (taku malu reklamnu tubu).

O klasickej homeopatii sa vie a ludia aj vedia, o com je vysetrenie u klasickeho homeopata, avsak v povedomi ludi klasicka homeopatia predsa nema svoje miesto. Vela pacientov, s ktorymi sa stretavam (najmä pri anesteziologickych predoperacnych vysetreniach), su „klasicke“ pripady pre klasickeho homeopata (teraz myslim najmä na rozne somaticke diagnozy) a ludia o homeopatii v tomto zmysle nevedia (resp. vedia malo). Moderna medicina je predsa len dominantna a homeopatia, hoci je siroko akceptovana a propagovana, nema popri modernej medicine az taku vyznamnu poziciu (ako je tomu napr. v Indii, kde homeopatia, ajurveda a moderna medicina tvoria zakladny trojlistok liecebnych metod). Vseobecna akceptacia homeopatie neznamena sucasne povedomie (klasickej) homeopatie v ludoch.

Zvysovat povedomie homeopatie je ulohou lekarov, ku ktorym pacienti prichadzaju so svojim problemom, lebo prave donho vkladaju svoju dôveru a on ich môze vhodne usmernit. Toto sa, myslim si, az tak nedeje. Nizke potencie a symptomaticka homeopatia – to ano, (je tu suhra lekarni, lekarov a tradicii), vyraznejsie prepojenie medzi modernou medicinou a homeopatiou tu vsak postradam.

Homeopatia sa etablovala v systeme prirodnej liecby (tzv. Naturheilverfahren), v zdravotnych poistovniach si mozno preplacanie prirodnej liecby pripoistit. Pod prirodnou liecbou sa tu rozumie najmä homeopatia a akupunktura.

Homeopatia sa vyucuje na pregraduali (t.j. na univerzitach ako volitelny predmet) aj na postgraduali, t.j. na „doskolovaku“.

Byvam v 30tis. mestecku (sme kupelne mesto) a nasiel som tu cca 5 klasickych homeopatov, viacero akupunkturistov, asi 3 skoly jogy, 1 skolu tai-chi, centrum prirodnej liecby (sustreduje sa na organizovanie roznych prednasok a vzdelavacich aktivit pre laikov). Je iste, ze sem prichadza vela ludi, ktori sem idu za zdravim, a tak mozno aj tieto aktivity su urcene pre nich. Myslim si, ze vsak nie len pre nich, lebo ambulancie su umiestnene v obytnych stvrtiach, kde predsa byvaju viac miestni obyvatelia.

Myslim si, ze povedomie celostnej mediciny je azda vyraznejsie ako na Slovensku, avsak nie su to ziadny svety. Podla rozhovorov mojich kolegov by som povedal, ze rozdiel je velmi vyrazny; podla dojmu z mojich pacientov, by som povedal, ze rozdiel (oproti Slovensku) nie je ziadny.

Akasi osveta v mediach, po ktorej by kazdy homeopat tuzil, tu nie je. Som toho nazoru, ze media su vsade na svete mienkotvorne a popri kvantach bulvaru a nezmyslov su schopne ludom ponukat informacie, ktore clovek dokaze pouzit pre svoj prospech. Toto v nemeckom mainstreame urcite absentuje.

Dalsia vec, co absentuje (a ktoru som uz uviedol), je uloha lekarov, ktora by mohla byt pri smerovani ludi k homeopatii vyraznejsia. Tu by som povedal, ze v Nemecku lekari homeopatiu neodmietaju, ale ani velmi nepropaguju, lebo o nej azda az tak vela nevedia.

Homeopatia je vsak silne etablovana, v systeme prirodnej liecby ma svoje vyznamne miesto.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Str Aug 25, 2010 7:59 pm 
Offline
Site Admin

Registrovaný: Sob Okt 15, 2005 7:56 pm
Príspevky: 1798
Bydlisko: Poprad
Dakujem veľmi pekne za Vase cenné postrehy z vnútra. Som ešte zvedavý, či skúšate skúšate pracovať ako homeopat a aké sú vzťahy medzi homeopatmi a lekármi. Spolupracujú alebo sa vnímajú skôr ako konkurencia?


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Ned Aug 29, 2010 6:41 pm 
Offline

Registrovaný: Ned Aug 15, 2010 2:44 pm
Príspevky: 6
U nas v nemocnici su pravidla presne urcene a nie je pripustne akekolvek miesanie sa ani len do inych moderno-medicinskych odborov (t.j. su presne vymedzene kompetencie anesteziologov/chirurgov/internistov), nieto este robit celostnu medicinu. Kolegovia, ktori robia napr. akupunkturu, to riesia tak, ze maju v praci skrateny uväzok a popri tom robia tuto cinnost ci uz konziliarne alebo ambulantne.

Homeopatia v Nemecku nie je vnimana ako konkurencia v ziadnom pripade. Skor mam pocit, ze to je akasi paralelna kolaj, ktora ide popri modernej medicine a - ako som pisal v predchadzajucom prispevku - je skoda, ze medzi tymito kolajami je v systeme zdravotnej starostlivosti tak „malo prepojeni“. Mozno by sa to dalo prirovnat situacii v akupunkture na Slovensku (neviem, ci hovorim teraz spravne...) – je akceptovana , s modernou medicinou sa „nerusi“ a v pripade potreby sa „prizve“.

Je to velky rozdiel oproti Slovensku, kde vnimam, ze je voci homeopatii vo vztahu k modernej medicine vyvijany niekedy az aktivny odpor. Nuz, zmena paradigmy si ziada - okrem nasho nasadenia - aj cas.


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 9 ] 

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Slovenský preklad: phpbb3.sk | phpbb.sk.